"Czasem

Artykuły - "Czasem (759)

 • Zaliczka od należności za czas choroby

  Zaliczka od należności za czas choroby

  Pracownicze należności za czas choroby mogą mieć różny charakter i w konsekwencji mogą być opodatkowane na innych zasadach. Inaczej bowiem ustala się zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy nazywanego potocznie wynagrodzeniem chorobowym i inaczej od zasiłku chorobowego.
 • Czas rozpocząć superczwartek

  Superczwartkiem nazywa się dzień, kiedy Bank Anglii publikuje jednocześnie decyzję, protokół z posiedzenia oraz kwartalny raport inflacyjny i to faktyczne będzie miało dziś miejsce. Niemniej ten czwartek będzie wyjątkowy również dla szerszego rynku, gdyż w Waszyngtonie będą się ważyć losy dolara.
 • Czas decyzji EBC

  Dla wszystkich wiadomym jest, że do końca roku ECB musi zdecydować, co zrobi z programem QE. Ważny jednak będzie styl odejścia do ultra-łagodnej polityki. Jakkolwiek decyzja o wygaszaniu QE jest jastrzębia, ECB zależy, by nadać jej jak najbardziej gołębi wydźwięk. Czy prezes Draghi kolejny raz dokona niemożliwego i "zaczaruje" rynki?
 • Przed decyzją BoC: czas na pauzę

  Rozczarowanie danymi o sprzedaży detalicznej i inflacji wykluczyło trzecią podwyżkę stopy overnight z rzędu. Bank Kanady (BoC) potrzebuje czasu na ocenę wpływu dotychczasowych działań na gospodarkę, jednak pozostaje w jastrzębim nastawieniu. Wątpliwe jednak, aby bank z wyprzedzeniem zobowiązał się do kolejnej podwyżki w grudniu, więc na razie CAD pozostanie bez wsparcia.
 • NewConnect: Czasem słońce, czasem deszcz

  NewConnect: Czasem słońce, czasem deszcz

  Pierwsza dekada funkcjonowania rynku NewConnect: początkowe pięć lat to dynamiczny rozwój, po którym konieczne były reformy lat 2012 oraz 2016. Efekt? Tempo wzrostu spadło, ale też poprawiło się bezpieczeństwo obrotu. Dziś przyszłość "małej giełdy" zapowiada się równie ciekawie jak przeszłość.
 • Dawne obiekty przemysłowe i inne nietypowe nieruchomości - ile kosztują?

  Dawne obiekty przemysłowe i inne nietypowe nieruchomości - ile kosztują?

  Wśród tysięcy ofert sprzedaży/wynajmu nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych zdarzają się czasami obiekty nietypowe, zwracające uwagę np. dotychczasową funkcją bądź parametrami. Takie "perełki" czasem mogą być prawdziwą gratką dla inwestorów, którzy poszukują bardziej niestandardowych nieruchomości.
 • Organizacja czasu pracy u małego przedsiębiorcy

  Organizacja czasu pracy u małego przedsiębiorcy

  Wykonywanie pracy etatowej musi odbywać się w ramach określonych systemów i rozkładów czasu pracy. Obowiązek ich ustalenia ciąży na każdym pracodawcy, bez względu na stan zatrudnienia w jego firmie. Liczba pracowników nie ma też wpływu na stosowanie przewidzianych w Kodeksie pracy systemów i rozkładów czasu pracy, mogą z nich bowiem korzystać zarówno mali, jak i więksi pracodawcy. Liczebność załogi decyduje natomiast - w przypadku pracodawcy pozabudżetowego - o sposobie wprowadzania określonej organizacji czasu pracy.
 • Czy fiskus potrafi zatrzymać czas?

  Czy fiskus potrafi zatrzymać czas?

  Wydanie przez organ podatkowy pierwszej instancji decyzji określającej zobowiązanie w kwocie innej niż ta, która wynika ze złożonej przez podatnika deklaracji, związane jest z automatycznym wszczęciem postępowania karnego skarbowego. Wystarczy samo wydanie postanowienia o wszczęciu dochodzenia lub śledztwa w sprawie karnej skarbowej, a przedawnienie zobowiązania podatkowego ulega zawieszeniu de iure.
 • Emeryci są wpychani w szarą strefę. Czas skończyć z tą patologią

  Emeryci są wpychani w szarą strefę. Czas skończyć z tą patologią

  W ocenie ekspertów, z jednej strony ustawodawca zachęca seniorów do zakładania firm, ale jednocześnie część z nich ogranicza. Grozi im zmniejszeniem lub utratą świadczenia, jeżeli po przejściu na wcześniejszą emeryturę zadeklarują zbyt "wysokie" zarobki. To niesprawiedliwe, ponieważ opłacali swoje składki przez lata.
 • Nadszedł czas bezpiecznych przystani

  Ostatnie spięcia pomiędzy Koreą Północą oraz Stanami Zjednoczonymi nadal warunkują sentyment utrzymujący się na rynku. Głównymi beneficjentami awersji do ryzyka tradycyjnie pozostają bezpieczne przystanie. Wysoce rozczarowująca dynamika czerwcowych zamówień na maszyny (-1,9 proc. m/m, konsensus: 3,6 proc.) nie przeszkadza jenowi w utrzymywaniu pozycji lidera w koszyku walut G10. Jego 0,7 proc. aprecjacja spycha kurs USD/JPY ku poziomom nienotowanym od połowy czerwca.