cyfryzacja kraju

Artykuły - Cyfryzacja kraju (54)

 • Raport Federacji Konsumentów: ​Pandemia pogłębiła skalę wykluczenia cyfrowego w Polsce

  Raport Federacji Konsumentów: ​Pandemia pogłębiła skalę wykluczenia cyfrowego w Polsce

  Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Federacji Konsumentów na temat wykluczenia cyfrowego, pandemia pogłębiła jego skalę w Polsce. Zdaniem ekspertów dotyczy ona 2,13 mln gospodarstw tj. około 5,5 mln osób. Najbardziej narażone na wykluczenie cyfrowe są gospodarstwa domowe o najniższych dochodach (poniżej 2500 zł netto).
 • Awaria systemu CEPIK 2.0

  Awaria systemu CEPIK 2.0

  Kierowcy i właściciele samochodów w całej Polsce nie zarejestrują pojazdów i nie będą mogli mieć zatwierdzonego badania technicznego. System nie działa, a urzędy odsyłają interesantów. Jak podał Centralny Ośrodek Informatyki, pewne systemy działają, choć niektóre mogą być niedostępne.
 • PFR wspomaga tworzenie cyfrowego państwa

  PFR wspomaga tworzenie cyfrowego państwa

  PFR planuje szkolenia dla samorządowców, wykorzystując już istniejące i wprowadzone w Polsce doświadczenia "inteligentnych miast". Zamierza je upowszechniać i dążyć do tego, żeby samorządy miały swojego doradcę odpowiedzialnego za "cyfryzację".
 • MC: Część odpisów aktu stanu cywilnego dostępna online

  MC: Część odpisów aktu stanu cywilnego dostępna online

  Elektroniczne odpisy aktów stanu cywilnego dostępne Dobra wiadomość, dokumentu ostaniemy z automatu
 • ​ Jak pokonać cyfrowe wykluczenie?

  ​ Jak pokonać cyfrowe wykluczenie?

  Polskie społeczeństwo jest wystawione na technologiczną schizofrenię! Jak mamy budować smart społeczeństwo w kraju, w którym połowa Polaków jest cyfrowymi analfabetami? - pyta Marcin Sikorski, członek Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy Ministerstwa Cyfryzacji. Czy wiesz, że ⅕ Polaków nie ma dostępu do internetu? A mniej niż 30 proc. firm przyznaje się do korzystania z usługi danych w chmurze? A raptem 67 proc. posiada stronę internetową?
 • Internetowe Konto Pacjenta uprości chorym życie?

  Internetowe Konto Pacjenta uprości chorym życie?

  Jeszcze w tym roku będzie można przez internet wybrać swojego lekarza rodzinnego. Potem także zapisać się do lekarza specjalisty - w przyszłym roku rusza pilotaż tej usługi. W informatyzacji placówek medycznych może pomóc Chmura Krajowa.
 • UFG: Nowy system przekazywania akt szkodowych

  UFG: Nowy system przekazywania akt szkodowych

  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczyna budowę systemu ułatwiającego ubezpieczycielom przekazywanie akt szkodowych. Odbyło się spotkanie konsultacyjne z ubezpieczycielami obsługującymi ponad dziewięćdziesiąt procent szkód UFG. Z systemu skorzystają poszkodowani, ale również pozwoli on ograniczyć dotychczasowe koszty ubezpieczycieli i UFG.
 • Będzie obowiązkowy zapis cyfrowy akcji na okaziciela i imiennych

  Będzie obowiązkowy zapis cyfrowy akcji na okaziciela i imiennych

  Akcje spółek, także te na okaziciela, będą miały formę zapisu cyfrowego, a nie jak obecnie papierowego dokumentu. Pozwoli to przeciwdziałać ryzyku nadużyć finansowych, zwłaszcza praniu brudnych pieniędzy. Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt odpowiednich zmian w Kodeksie spółek handlowych został dziś (11 czerwca 2019 r.) przyjęty przez Radę Ministrów.
 • Zagórski: Plan cyfryzacji 5G niebawem gotowy

  Zagórski: Plan cyfryzacji 5G niebawem gotowy

  Plan wdrożeniowy dla 5G jest już praktycznie prawie gotowy i myślę, że niebawem powinien zostać przyjęty przez rząd w formie uchwały - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.
 • Poczta Polska: e-doręczenia od stycznia 2020 roku

  Poczta Polska: e-doręczenia od stycznia 2020 roku

  E-doręczenia - korespondencja z administracją państwową drogą online za pośrednictwem komputera i smartfonu z każdego miejsca na globie - zgodnie z przewidywaniami, usługa opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji a obsługiwana przez Pocztę Polską ruszyć ma za 15 miesięcy.

Filmy - Cyfryzacja kraju (3)

 • Polska liderem w europejskim rankingu cyfryzacji

  Polski głos dotyczący cyfryzacji i Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz swobody przepływu danych coraz mocniej wybrzmiewa na forum Unii Europejskiej. Polska szybko awansuje w rankingach poziomu cyfryzacji i buduje swoją pozycję w UE w oparciu o zagadnienia dotyczące gospodarki opartej na wykorzystaniu danych. Zastąpiła też Wielką Brytanię w fotelu lidera grupy państw Digital Like Minded, podobnie myślących w sprawach cyfrowych.
 • Do 2020 r. prawie wszystkie gospodarstwa domowe będą podłączone do internetu

  Do 2020 r. gospodarstwa domowe niepodłączone do internetu będą stanowić zdecydowaną mniejszość. Głównym problemem pozostanie prędkość internetu i kapitał niezbędny do poprawy jakości połączeń. Paradoksalnie na przeszkodzie może stać presja ze strony konsumentów domagających się jak najniższych cen. - Trzeba stworzyć równowagę między stymulacją biznesu w tej dziedzinie a modelami biznesowymi i nie obciążać nadmiernie firm, które budują nam cyfrową przyszłość – uważa Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji.
 • Od stycznia telefon 112 będzie działał w całym kraju

  W przyszłym roku ma powstać informatyczny system ostrzegania przed katastrofami. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji buduje regionalne systemy razem z TVP. Telefon alarmowy 112 ma działać w całym kraju od początku przyszłego roku, a elektroniczne wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego – w połowie roku. – Widać, że te kroki się zbliżają, ale są różne opóźnienia związane także z procedurami przetargowymi. Niestety wszyscy na to narzekają, więc ja nie narzekając usprawiedliwiam, że te przesunięcia w czasie następują – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.