cyfryzacja

Artykuły - Cyfryzacja (285)

 • Sztuczna inteligencja wkrada się w nasze życie

  Sztuczna inteligencja wkrada się w nasze życie

  Nadchodzące lata to czas nowoczesnych technologii, które zmienią sposób, w jaki działają firmy i społeczeństwa. Mocno potwierdza to najnowszy raport firmy Deloitte.
 • PFR wspomaga tworzenie cyfrowego państwa

  PFR wspomaga tworzenie cyfrowego państwa

  PFR planuje szkolenia dla samorządowców, wykorzystując już istniejące i wprowadzone w Polsce doświadczenia "inteligentnych miast". Zamierza je upowszechniać i dążyć do tego, żeby samorządy miały swojego doradcę odpowiedzialnego za "cyfryzację".
 • Potrzebujemy cyfrowych ewangelistów

  Potrzebujemy cyfrowych ewangelistów

  Aż 15 proc. Polaków jest całkowicie wykluczonych cyfrowo, a połowa społeczeństwa nie ma podstawowych umiejętności komputerowych. Mimo to w ostatnim rankingu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Komisji Europejskiej DESI przeskoczyliśmy Włochy i Cypr i zajmujemy 23. miejsce. Ten spory krok do przodu Polska zawdzięcza w dużej mierze bankom.
 • Cyfryzacja przyspieszyła, ale działy IT niepewne skutków szybkich wdrożeń

  Cyfryzacja przyspieszyła, ale działy IT niepewne skutków szybkich wdrożeń

  Co nagle, to po diable - to prawdopodobnie najczęściej powtarzane dzisiaj powiedzenie wśród informatyków na całym świecie. Przynajmniej do takiego wniosku prowadzi najnowszy raport firmy AppDynamics. Wynika z niego, że trzech na czterech specjalistów IT obawia się, czy wdrażane naprędce w trakcie pandemii rozwiązania IT wytrzymają próbę czasu.
 • Cyfrowa przyszłość branży prawniczej

  Cyfrowa przyszłość branży prawniczej

  Gwałtowne przyspieszenie transformacji cyfrowej, presja finansowa ze wzrostem nacisku na efektywność i duża rola nowych technologii w budowaniu wydajności - oto przyszłość branży prawniczej po pandemii.
 • MC: Część odpisów aktu stanu cywilnego dostępna online

  MC: Część odpisów aktu stanu cywilnego dostępna online

  Elektroniczne odpisy aktów stanu cywilnego dostępne Dobra wiadomość, dokumentu ostaniemy z automatu
 • Cyfrowy podatek kością niezgody w OECD

  Cyfrowy podatek kością niezgody w OECD

  Coraz więcej państw zapowiada opodatkowanie działalności wielkich graczy technologicznych. Wielostronne negocjacje toczą się w ramach Organizacji Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD). Ich niepowodzenie może otworzyć nowy front wojny handlowej o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
 • ​ Jak pokonać cyfrowe wykluczenie?

  ​ Jak pokonać cyfrowe wykluczenie?

  Polskie społeczeństwo jest wystawione na technologiczną schizofrenię! Jak mamy budować smart społeczeństwo w kraju, w którym połowa Polaków jest cyfrowymi analfabetami? - pyta Marcin Sikorski, członek Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy Ministerstwa Cyfryzacji. Czy wiesz, że ⅕ Polaków nie ma dostępu do internetu? A mniej niż 30 proc. firm przyznaje się do korzystania z usługi danych w chmurze? A raptem 67 proc. posiada stronę internetową?
 • Cenne dane klientów banków

  Cenne dane klientów banków

  Wejście dużych firm technologicznych do świata finansów ułatwia im dostęp do nowej, ogromnej wartości - danych bankowych klientów. Stanowi to sygnał ostrzegawczy dla organów regulacyjnych w zakresie koncentracji coraz bardziej osobistych danych w kilku dużych platformach.
 • Rejestry po estońsku, czyli jak dać obywatelom i gospodarce wędkę, a nie rybę

  Rejestry po estońsku, czyli jak dać obywatelom i gospodarce wędkę, a nie rybę

  Ten artykuł jest o Estonii - kraju położonym niedaleko od Polski (z Suwałk do miejscowości Valga na granicy łotewsko - estońskiej jest zaledwie 546 kilometrów), a który wyprzedził Polskę (i znakomitą większość krajów świata) w dziedzinie cyfryzacji o dekadę.

Filmy - Cyfryzacja (27)

 • Tytuł: Szkoły stają przed cyfrową rewolucją

  Rewolucja cyfrowa stoi przed szkołą i szkoła musi być gotowa na te zmiany, dostosowana do tego, co się dzieje wokół, uczyć i przygotowywać uczniów do funkcjonowania w świecie, którego jeszcze nie znamy. Nie wiemy jakie będą zawody i to jest bardzo duże wyzwanie, bo szkoła musi wykształcać, odkrywać i wzmacniać takie umiejętności, jak kreatywność, jak rozumienie mechanizmów funkcjonowania cyfrowego świata. Stąd konieczność wielkich zmian w szkołach - mówi Interii Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
 • W 2019 r. nawet 10 mln profili zaufanych?

  Na początku marca Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi do użytku tzw. e-dowód (dokument tożsamości z warstwą elektroniczna). Co to oznacza dla obywatela, jakie usługi będą z czasem przypisane do e-dowodu i gdzie obywatele będą mogli potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy nowego ID, a także dlaczego 2019 r. może być przełomowy dla profilu zaufanego, czyli sposobu na potwierdzenie tożsamości w internecie? - pytamy o to ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.
 • Rewolucja 5G – kto będzie bezpiecznie świadczyć usługę?

  Cyfryzacja rozszerzająca się na wszystkie sfery życia powoduje coraz większą wrażliwość na cyberprzestępczość. Ta może pochodzić od aktorów niepaństwowych – chcących zarobić pieniądze, zaszkodzić komuś albo zrobić żart. Pojawiły się także ataki na instytucje państwowe. Przykładami celów są instalacje jądrowe w Iranie, czy placówki w Stanach Zjednoczonych. To także napiętnowane już, choć obecnie trudne do zbadania, działania dotyczące firmy Huawei – pracownicy w Polsce zostali zatrzymani za podejrzenie szpiegostwa. Cyfryzacja obejmuje coraz więcej obszarów naszego życia. Rewolucja 5G ma polegać na scyfryzowaniu praktycznie wszystkiego – etykiet na produktach, reklam, informacji w otoczeniu publicznym. Tym samym ataki hakerskie będą mogły znacznie wpłynąć na życie dowolnego człowieka.
 • Polska liderem w europejskim rankingu cyfryzacji

  Polski głos dotyczący cyfryzacji i Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz swobody przepływu danych coraz mocniej wybrzmiewa na forum Unii Europejskiej. Polska szybko awansuje w rankingach poziomu cyfryzacji i buduje swoją pozycję w UE w oparciu o zagadnienia dotyczące gospodarki opartej na wykorzystaniu danych. Zastąpiła też Wielką Brytanię w fotelu lidera grupy państw Digital Like Minded, podobnie myślących w sprawach cyfrowych.