cyberwojna

Artykuły - Cyberwojna (52)

 • ​Iran jest zdolny do przeprowadzenia cyberataku - czy skorzysta ze swoich hakerów?

  ​Iran jest zdolny do przeprowadzenia cyberataku - czy skorzysta ze swoich hakerów?

  Teheran jest w posiadaniu narzędzia będącego formą odwetu przekraczającą wszystkie granice - cyberataku. Irańskim hakerom przypisuje się kilka operacji, również na terenie UE. Czy Polska i inni sojusznicy USA mają się czego obawiać? Zapytaliśmy ekspertów?
 • W cyberprzestrzeni trwa wojna – czy mamy się czego obawiać?

  W cyberprzestrzeni trwa wojna – czy mamy się czego obawiać?

  W obliczu rosnących napięć na arenie międzynarodowej miejsce konwencjonalnych starć zbrojnych coraz częściej zajmują ataki wymierzone w infrastrukturę informatyczną. W odniesieniu do konfliktu między Stanami Zjednoczonymi i Iranem na popularności zyskują głosy, mówiące wręcz o otwartej cyberwojnie.
 • 700 cyberataków każdej godziny na Polskę

  700 cyberataków każdej godziny na Polskę

  Aż 700 razy na godzinę podejmowane są próby przeprowadzenia cyberataków na Polskę. Główne źródła zagrożeń w ostatnim roku to Stany Zjednoczone, Francja, Rosja oraz Chiny.
 • Tak wygląda cyberwojna

  Tak wygląda cyberwojna

  Postępowi cywilizacji przez wieki towarzyszyły przeróżne zagrożenia. Rozkwit internetu i rodząca się epoka cyfrowa, choć dały nam udogodnienia, bez których trudno sobie wyobrazić każdy następny dzień, to jednak również mają swoje ciemne strony.
 • Polska musi jak najszybciej powołać wojska cybernetyczne

  Polska musi jak najszybciej powołać wojska cybernetyczne

  5 kwietnia br. Niemcy zdecydowali o utworzeniu specjalnej formacji skupiającej wojskowe zdolności do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni, czyli Dowództwa Obszaru (Przestrzeni) Cybernetyczno - Informacyjnego (KdoCIR). Jak najszybciej podobne kroki powinna podjąć również Polska. To warunek konieczny w procesie budowy skutecznego systemu cyberobrony kraju oraz wzmocnienia potencjału obronnego NATO. Polskie MON planuje przeznaczyć na ten cel 2 mld zł.
 • Internet rzeczy to pęta achillesowa Polski

  Internet rzeczy to pęta achillesowa Polski

  Jak wynika z analizy "Defense Policy and the Internet of Things. Disrupting Global Cyber Defenses", przeprowadzonej przez firmę doradczą Deloitte, obowiązujące rządowe cyber strategie koncentrują się na obronie systemów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej, ignorując często ochronę systemów powiązanych z IoT.
 • CWP - Cyber Wojsko Polskie

  CWP - Cyber Wojsko Polskie

  Podczas uroczystości 11 listopada będziemy świadkami m.in. parady Wojska Polskiego. Nie zobaczymy jednak na niej z pewnością oddziałów cyberżołnierzy, chociaż w tej materii wiele dzieje się w ostatnich tygodniach. Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało wydać prawie 1 miliard złotych na cyberzbrojenia.
 • USA zrzucają na ISIS bomby cybernetyczne

  USA zrzucają na ISIS bomby cybernetyczne

  „New York Times” donosi, że Stany Zjednoczone „zrzucają cybernetyczne bomby” na ISIS. Innymi słowy, rozpoczęła się cyfrowa ofensywa mająca zdezorientować i osłabić terrorystów. Na czym odkładnie polegają działania United States Cyber Command?
 • Cyberżołnierze w służbie US Marines

  Cyberżołnierze w służbie US Marines

  Amerykańscy Marines przygotowują się do wojny w sieci. Działania ofensywne i defensywne będą prowadzone przez specjalnie przeszkolone oddziały cyberżołnierzy – donosi serwis Defence24.
 • Polska nieprzygotowana do cyberwojny

  Polska nieprzygotowana do cyberwojny

  Do celów terrorystycznych zamiast bomb i karabinów coraz częściej służą klawisze komputera. Najbardziej znanym przykładem cyberterrorystycznych działań, które sparaliżowały całe państwo były ataki na Estonię w 2007r. Jak powiedział wówczas prezydent Toomas Hendrik Ilves, „W obecnych czasach nie potrzeba pocisków, żeby zniszczyć infrastrukturę. Można to zrobić online”. Czy Polska byłaby w stanie odeprzeć atak w razie cyberwojny?