cukrzyca typu 2

Artykuły - Cukrzyca typu 2 (25)

Filmy - Cukrzyca typu 2 (5)

 • Ta choroba może cię zabić! 1/3 z nas nie wie że ją ma

  Cukrzyca typu 2 działa podstępnie, praktycznie bez objawów, dlatego 1/3 chorych nawet nie podejrzewa, że sieje ona spustoszenie w ich organizmie – ostrzegają lekarze. – Cukrzyca typu 2 przez długi czas nie daje żadnych objawów. Można ją rozpoznać na podstawie badania poziomu oznaczenia glukozy. Na początku jest on tak nieznacznie podwyższony, że pacjent tego nie odczuwa. Nie odczuwa pragnienia, a także częstego nadmiernego oddawania moczu, co nie zmienia faktu, że przez cały ten okres tworzą się przewlekłe powikłania cukrzycy – mówi prof. Maciej Małecki, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego kadencji 2015-2019. Ważne są więc regularne badania poziomu glukozy, tak żeby jak najwcześniej postawić diagnozę. Rozpoznanie choroby po kilku latach wiąże się z powikłaniami.
 • Cukrzyca atakuje dzieci i młodzież

  Lekarze alarmują: coraz więcej młodych ludzi choruje na cukrzycę! Na Wyspach Brytyjskich to już prawdziwa plaga. Według raportu opublikowanego 9 marca, w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 2013/2014 zarejestrowanych było aż 26 867 przypadków cukrzycy u dzieci, nastolatków i ludzi młodych (dane dotyczą przedziału wiekowego 0-25 lat). Mowa o cukrzycy typu 1 (łac. diabetes mellitus), zwanej też cukrzycą insulinozależną. Również cukrzyca typu 2 – choroba, która kiedyś była powszechna wśród osób dorosłych – częściej atakuje dziś młodsze grupy wiekowe. Winę za to ponoszą przede wszystkim błędy w żywieniu dzieci i młodzieży. Niepełnowartościowe, śmieciowe jedzenie, zawierające duże ilości cukru, powoduje rozregulowanie się gospodarki węglowodanowej młodego organizmu. Problemom tym towarzyszą nadwaga, otyłość i nadciśnienie. Skuteczne leczenie cukrzycy u młodych ludzi wymaga stałej kontroli metabolicznej, zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Niestety, niezbędna jest też farmakoterapia.
 • Wystarczy 57 gramów dziennie, by cieszyć się dobrym zdrowiem!

  Naukowcy od dawna to podejrzewali, ale najnowsze badania nie pozostawiają już wątpliwości: pistacje to jedna z najzdrowszych przekąsek, jakie możemy sobie zafundować! Wystarczy 57 gramów tych orzeszków dziennie, by uchronić się przed cukrzycą typu 2 - a także nadwagą, nadciśnieniem i dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pistacje są wyjątkowo bogate w antyoksydanty, karotenoidy i dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędnym elementem diety człowieka. Można je spożywać "solo", ale też dodawać do sałatek czy posypywać nimi kanapki. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy spożywanie samych pistacji – cała nasza dieta musi być odpowiednio zbilansowana i zawierać zdrowe produkty. Nie chodzi również o to, by jeść wszystko, co zawiera pistacje… Lody pistacjowe nie są raczej wskazane!
 • Koniec z cukrzycą i otyłością? Ten zabieg czyni cuda!

  Otyłość i cukrzyca typu 2 to śmiertelna kombinacja, z którą lekarze przez lata próbowali walczyć za pomocą środków farmakologicznych. Pionierski eksperyment przeprowadzony w USA sugeruje jednak, że oba te schorzenia skutecznie można leczyć… operacyjnie. Podobno już po sześciu tygodniach pacjent jest jak nowo narodzony!