ciepło

Artykuły - Ciepło (153)

 • Ponad połowa rodaków przegrzewa swoje mieszkania

  Ponad połowa rodaków przegrzewa swoje mieszkania

  Polacy nagminnie przegrzewają mieszkania. To odbija się nie tylko na rachunkach, lecz przede wszystkim na ich zdrowiu.
 • Buraczki na ciepło

  Doskonały dodatek do obiadu.
 • Stworzono generator zamieniający ciepło w prąd

  Stworzono generator zamieniający ciepło w prąd

  ​Prawa termodynamiki nie pozwalają nam stworzyć czegoś z niczego. Za każdym razem, gdy zużyjemy energię, pozostają "odpady", często w innej postaci niż ciepło. Próby "recyklingu" ciepła odpadowego naukowcy podejmują od dawna. Obecnie opracowano nowe podejście, które może być stosowane w przypadku małych urządzeń, takich jak czujniki czy elektronika ubieralna.
 • Jak ciepło ucieka z domu? Sprawdzamy!

  Jak ciepło ucieka z domu? Sprawdzamy!

  W domach jednorodzinnych największy procent energii jest zużywany na ogrzanie budynku. Ciepło ucieka przez ściany, okna i drzwi, jak również przez dach. Straty ciepła można jednak znacząco obniżyć, stosując odpowiednią izolację ścian i dachu. Dużo ciepła ucieka również przez zastosowanie niewłaściwych okien i/lub przez ich niefachowy montaż. Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu oraz przez okna? Jakie materiały izolacyjne zastosować, aby zwiększyć energooszczędność domu? Jak zapobiec stratom ciepła? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
 • Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

  Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

  Izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych wpływa na koszty ogrzewania każdego budynku. W związku z tym współczynnik przenikania ciepła jest bardzo ważnym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę podczas budowy obiektów mieszkalnych. Czym on właściwie jest i w jaki sposób można go obliczyć? Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
 • Poprawki do ustawy o OZE przyjęte

  Poprawki do ustawy o OZE przyjęte

  Sejm przyjął w środę poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE. Większość z nich miała charakter porządkujący z wyjątkiem poprawki, która - zdaniem opozycji - może doprowadzić do uwolnienia i wzrostu cen ciepła.
 • Tauron Ciepło podpisał umowę na budowę kotłów w ZW Katowice

  Tauron Ciepło podpisał 19 sierpnia umowę z Control Process na budowę trzech kotłów olejowo-gazowych o mocy sumarycznej około 114 MWt w Zakładzie Wytwarzania Katowice. Inwestycja o wartości ok. 55 mln zł, która zostanie przekazana do eksploatacji z końcem 2015 r., pozwoli na zapewnienie spółce odpowiedniej jakości oraz bezpieczeństwa dostaw ciepła do klientów.
 • Nanocząstki mogą naruszać zasady termodynamiki

  Nanocząstki mogą naruszać zasady termodynamiki

  Naukowcy wykazali, ze w niektórych warunkach nanocząsteczki nie zawsze zachowują się tak, jak robią to większe cząstki. W przypadku braku równowagi termicznej, nanocząstki mogą naruszać druga zasadę termodynamiki.
 • Prognozy na najbliższy tydzień. W środę gwałtowne ochłodzenie

  Prognozy na najbliższy tydzień. W środę gwałtowne ochłodzenie

  Poniedziałek upłynie pod znakiem aury nieco kapryśnej. Na południu kraju słońca całkiem sporo, im bardziej na północ, tym chmur będzie przybywać. Lokalnie spodziewane są opady deszczu. Wartości na termometrach wysokie. Maksymalnie ma być nawet do 20 st. Celsjusza. Wtorek deszczowy, ale jeszcze cieplejszy. W Krakowie na termometrach nawet do 23 st. Celsjusza. Miejscami niewykluczone są burze. Środa ma przynieść gwałtowne ochłodzenie.

Filmy - Ciepło (2)

 • Kot znalazł bezpieczne miejsce na ogrzanie się

  Ten zmarznięty kot potrzebował bezpiecznego miejsca, aby się ogrzać. Znalazł takie pod bluzą mężczyzny. Rozczulające.
 • Szybki i lekki makijaż na lato

  Lato to zdecydowanie jedna z najprzyjemniejszych pór roku, choć zwykle słoneczna wtedy pogoda - wbrew pozorom - może narządzić wiele szkód naszej cerze. Upał również nie służy naszemu makijażowi - łatwo wtedy przecież o drobne kropelki potu, które zniszczą nawet najdelikatniejszy makijaż... Mamy dla was propozycję na makijaż na lato - szybki w wykonaniu, lekki w swoim wyglądzie, idealnie sprawdzi się podczas każdego letniego dnia. Zobaczcie, jak prosto go zrobić!