choroby

Synonimy:
choroba,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Choroby (2738)

Filmy - Choroby (69)

 • Krztusiec powraca. Dlaczego?

  Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Przez lata dzięki powszechnym szczepieniom przypadki zachorowania zdarzały się niezwykle rzadko. Obecnie krztusiec powraca! O tym, dlaczego tak się dzieje, opowiedział w "Dzień Dobry TVN" pediatra Dawid Ciemięga. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • To zwierzę uwielbia się przytulać do właścicielki. Urocze

  Gdy opos zauważył, że jego właścicielka jest chora postanowił się przytulić do niej. Urocze, prawda?
 • Czy Europie grozi epidemia odry?

  Według Światowej Organizacji Zdrowia grozi nam epidemia. Z danych wynika, że tylko w pierwszej połowie 2018 roku w Europie odnotowano blisko 8 razy więcej przypadków odry niż w całym 2016 roku. Pediatra dr Paweł Grzesiowski opowiedział, z jakiego powodu wirus odry się rozprzestrzenia. Czy mogą być za to odpowiedzialni rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • W Polsce lawinowo wzrasta liczba chorych na odrę

  Choroba, która do niedawna już u nas nie występowała, jest przywlekana z sąsiednich krajów, gdzie wciąż jest groźna. Według specjalistów, powrót odry to "zasługa" przeciwników szczepień. "Propaganda ludzi niedouczonych, pewnych siebie i bardzo agresywnych działa skutecznie. Mówię o ruchach antyszczepionkowych" – ubolewa prof. Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Prof. Andrzej Radzikowski, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że jedynym sposobem na powstrzymanie nadchodzącej epidemii odry są powszechne szczepienia. Specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce nie ma miejscowych ognisk choroby, jednak można się nią zarazić od mieszkańców sąsiadujących z Polską krajów. Epidemię odry odnotowano niedawno m. in. w Czechach. "Jedna osoba, może zarazić 15 do 20 osób, dla porównania chory na grypę może zarazić jedną, dwie osoby. Jest to zatem choroba bardzo szybko rozprzestrzeniająca się" – tłumaczy dr n. medycznych Andrzej Trybusz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. (TVN24/x-news)