choroba psychiczna

Artykuły - Choroba psychiczna (30)

 • Sygnały ostrzegawcze choroby psychicznej

  Sygnały ostrzegawcze choroby psychicznej

  Zachorowała na raka mózgu, straciła rozum i miała objawy kilku chorób psychicznych. A potem wydarzył się cud! Nie tylko pokonała raka, ale zapamiętała, co jej mózg wyprawiał podczas choroby. To ewenement, ponieważ chorzy psychicznie nic nie pamietają. Przeczytaj fragment książki "Neurolożka", w której Barbara Lipska szczegółowo opisuje, z czym przyszło jej się zmierzyć.
 • Pewien mężczyzna zjadł 116 gwoździ

  Pewien mężczyzna zjadł 116 gwoździ

  Pewien mężczyzna z Indii zjadł 116 żelaznych gwoździ. Na szczęście żadne z 6,5-centymetrowych ostrzy nie przebiło wyściółki żołądka.
 • Niesamowite odkrycie! Podrapał go kot i dostał schizofrenii

  Niesamowite odkrycie! Podrapał go kot i dostał schizofrenii

  U pewnego nastolatka z USA nagle zaczęły pojawiać się intensywne myśli psychotyczne. Lekarze byli zaskoczeni, bo nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw. Dokładniejsze badania wykazały szokującą prawdę - choroba psychiczna została wywołana przez podrapanie kota.
 • Fazy Księżyca wpływają na depresję

  Fazy Księżyca wpływają na depresję

  Fazy Księżyca mogą mieć wpływ na ludzi z zaburzeniami psychicznymi, np. cierpiącymi na depresję.
 • Nowy sposób walki z depresją

  Nowy sposób walki z depresją

  Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na depresję wykazują niskie stężenie cząsteczki acetylo-L-karnityny (LAC) we krwi. To może zmienić nasz sposób walki z chorobą.
 • Dziwna choroba psychiczna - pacjenci widzą pasożyty pod skórą

  Dziwna choroba psychiczna - pacjenci widzą pasożyty pod skórą

  Halucynoza pasożytnicza, zwana także zespołem Ekboma, to rzadka choroba psychiczna. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem są przekonani, że są zarażeni patogenami, podczas gdy tak nie jest.
 • Pierwsza tabletka śledząca dopuszczona do użytku

  Pierwsza tabletka śledząca dopuszczona do użytku

  Amerykańskie władze zatwierdziły pierwszą tabletkę, której lokalizację można śledzić po połknięciu.
 • Środki halucynogenne przydatne do leczenia chorób psychicznych

  Środki halucynogenne przydatne do leczenia chorób psychicznych

  Poprzednie badania wykazały, że halucynogenny napar ayahuasca może być skuteczny w leczeniu depresji, uzależnień i zespołu stresu pourazowego. Naukowcy postanowili pójść krok dalej i sprawdzić, jak psychodeliki wpływają na nasz mózg.
 • Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

  Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

  ​Zdrowie jest ważne - coraz chętniej wykonujemy regularnie badania, chodzimy na wizyty do specjalistów. Gdy mamy problemy ze wzrokiem - idziemy do lekarza okulisty, gdy bolą plecy zapisujemy się do fizjoterapeuty. O zdrowiu lubimy też rozmawiać - w pracy czy na spotkaniach z przyjaciółmi. Jest jeden wyjątek - zdrowie psychiczne. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego eksperci przypominają: lekarz psychiatra to pomocna dłoń, a choroby psychiczne - nawet te najbardziej stygmatyzujące, jak schizofrenia, mogą być odpowiednio leczone, dając szansę na normalne życie.
 • Schizofrenia to nie wyrok. Można z nią żyć

  Schizofrenia to nie wyrok. Można z nią żyć

  ​Wewnętrzny głos, który mówi do bohaterów spotu "Życie bez nawrotów", słyszą na co dzień pacjenci ze schizofrenią. Wyśmiewa ich marzenia i plany przypominając, że ze schizofrenią będą nikim. Czy rzeczywiście osoby chore na schizofrenię nie mają szans na realizację swoich planów i marzeń, szans na to, by być sobą? O tym, że życie bez nawrotów jest możliwe, przekonują aktorzy Anna Cieślak i Wojciech Brzeziński w kolejnej odsłonie kampanii informacyjno-edukacyjnej dedykowanej schizofrenii realizowanej przez Fundację Instytut Ochrony Zdrowia.

Filmy - Choroba psychiczna (2)

 • Czy łatwo jest udawać chorobę psychiczną?

  Dlaczego z pozoru normalni ludzie torturują, gwałcą i mordują? W książce „Zrozumieć zbrodnię” Ewa Ornacka oraz dr Jerzy Pobocha starają się wprowadzić czytelnika w głąb umysłu mordercy. W studiu „Dzień Dobry TVN” psychiatra sądowy opowiedział o działaniu chorego umysłowo przestępcy, o jego psychice i o tym, czy łatwo jest udawać niepoczytalność. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Selfie grozi psychice?

  Klik - i zdjęcie zrobione. I tak kilka razy dziennie… codziennie. Robienie sobie "selfie" to już moda. Czy jednak na pewno jest to zdrowy trend? Obawy w tym zakresie mają amerykańscy psychiatrzy, którzy określili obsesyjne robienie "selfie" mianem zaburzenia psychicznego. Sprawę tę komentuje znana psycholog, dr Aleksandra Piotrowska.