choroba Alzheimera

Artykuły - Choroba Alzheimera (88)

Filmy - Choroba Alzheimera (9)

 • Co to jest dieta MIND i jakie płyną z niej korzyści?

  Od lat naukowcy i dietetycy przekonują, że zdrowe odżywianie może opóźnić chorobę Alzheimera. Nie ma co prawda konkretnych dowodów na to, że zła dieta może powodować demencję. Za to ostatnie badania jasno wskazują, że ta odpowiednia, w tym dieta śródziemnomorska, mogą znacząco opóźnić spadek funkcji poznawczych co najmniej o pięć lat. Naukowcy wzięli pod lupę m.in. miejsca, gdzie odsetek ludzi żyjących dłużej niż 90 lat, jest najwyższy. Należą one do tzw. „niebieskiej strefy”. Są tam: grecka Ikaria, włoska Sardynia, japońska Okinawa, kalifornijska Loma Linda i kostarykańska Nicoya. Dieta tam jest prosta, a wyspiarze są w dużym stopniu „żywieniowo” niezależni – jedzą to, co wyhodują i co daje im ziemia. Są też towarzyscy, co – zdaniem lekarzy – także wpływa na dobry stan mózgu.
 • Nauka BEZ fikcji: Zanieczyszczone powietrze powoduje Alzheimera!

  W okresie zimowym dużo mówiło się o smogu i o jego negatywnym wpływie na zdrowie. Najczęściej wspominano choroby dróg oddechowych czy alergie. Jednak zanieczyszczone powietrze wpływa również na mózg i może wpłynąć na rozwój choroby Alzheimera. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
 • Alzheimer już nie jest chorobą seniorów! Dotyka coraz młodszych

  Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi po 60-tym roku życia, zachorować można już w wieku 20 lat! U młodych Alzheimer ma postać dziedziczną, wskazującą na istnienie pojedynczego genu, którego mutacje warunkują chorobę. Co ważne, taka postać choroby, ma zazwyczaj bardzo gwałtowny i ciężki przebieg. Zdarza się, że pierwsza diagnoza następuje w wieku 17 lat. Objawy w każdej grupie wiekowej są takie same, niestety znakiem rozpoznawczym Alzheimera atakującego ludzi młodych, jest jego gwałtowny i ostry przebieg. Objawy? To głównie zaburzenia pamięci, niezdolność przyswajania nowych informacji, utrata zdolności uczenia się, zmiany w osobowości i zachowaniu. Pacjenci czują się zagubieni, później dochodzą różnego rodzaju omamy słuchowe i wzrokowe – mówi Marta Ulicka, kierownik zespołu rehabilitantów, MEDI-system. Inne czynniki, poza genetycznymi, które wywołują tę chorobę to miedzy innymi: wiek, płeć (bardziej narażone są kobiety), cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a nawet niskie wykształcenie.
 • Epidemia chorób mózgu w Polsce

  Z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na choroby mózgu. Chorują nie tylko osoby starsze, ale również młodzi i dzieci. Depresja, stwardnienie rozsiane, padaczka, choroba Alzheimera, schizofrenia - to schorzenia, które mogą dotknąć każdego. Ci, którzy chorują, zazwyczaj to ukrywają, ponieważ boją się odrzucenia ze strony innych. Aby to zmienić, ważna jest edukacja, dzięki której wzrośnie świadomość i wiedza społeczeństwa na temat chorób mózgu. Edukacja edukacją, ale co jeszcze? O tym Iza Czarnecka, prezes fundacji NeuroPozytywni.