CETA

Artykuły - CETA (45)

 • Austria wstrzymuje ratyfikację umowy CETA

  Austria wstrzymuje ratyfikację umowy CETA

  Austriacki prezydent Alexander van der Bellen poinformował, że nie podpisze umowy CETA przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie jej zgodności z unijnym prawem.
 • Dziś wchodzi w życie umowa CETA

  Dziś wchodzi w życie umowa CETA

  ​Od dziś Unia Europejska i Kanada rozpoczynają obniżanie i znoszenie ceł importowych na tysiące towarów. Częściowo wchodzi bowiem w życie unijno-kanadyjska umowa handlowa CETA, której wynegocjowanie zajęło prawie osiem lat.
 • Dziś wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa handlowa CETA

  Dziś wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa handlowa CETA

  Po siedmiu latach negocjacji, wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa o wolnym handlu - CETA. Otwiera ona nowe możliwości handlowe dla unijnych, w tym polskich przedsiębiorstw, ale nie brak też zagrożeń.
 • Malmstroem i Kościński: CETA korzystna dla obywateli i firm z UE, w tym z Polski

  Malmstroem i Kościński: CETA korzystna dla obywateli i firm z UE, w tym z Polski

  - Kompleksowa umowa gospodarcza (CETA) zawarta pomiędzy Unią Europejską a Kanadą przyniesie korzyści obywatelom i przedsiębiorcom z UE, w tym z Polski - ocenili w piątek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.
 • Reakcje na przegłosowanie umowy CETA przez Parlament Europejski

  Reakcje na przegłosowanie umowy CETA przez Parlament Europejski

  ​Organizacje ekologiczne skrytykowały w środę europarlament za ratyfikację umowy o wolnym handlu UE-Kanada. Przedstawiciele środowisk biznesowych wyrazili zadowolenie ze zgody europosłów na porozumienie CETA, które wstępnie zacznie obowiązywać od kwietnia.
 • Kukiz'15 i Prawicy Rzeczypospolitej apelują ws. umowy CETA

  Kukiz'15 i Prawicy Rzeczypospolitej apelują ws. umowy CETA

  Działacze Kukiz'15 i Prawicy Rzeczypospolitej zaapelowali we wtorek do polskich europosłów o głosowanie przeciw ratyfikacji umowy gospodarczo-handlowej CETA między UE a Kanadą. Głosowanie ma odbyć się podczas środowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego.
 • Coraz bliżej ratyfikacji CETA przez PE. Komisja handlu jest "za"

  Coraz bliżej ratyfikacji CETA przez PE. Komisja handlu jest "za"

  Komisja handlu międzynarodowego PE poparła we wtorek zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Przedstawiciele organizacji pozarządowych są zawiedzeni decyzją europosłów. Cały europarlament ma głosować nad ratyfikacją porozumienia w lutym.
 • Kolejne wyzwania przed producentami bydła mięsnego?

  Kolejne wyzwania przed producentami bydła mięsnego?

  Producenci bydła mięsnego to kolejna (po producentach mleka) grupa przedsiębiorców rolnych, która napotyka w ostatnim czasie sporo wyzwań. Choć zdaniem części obserwatorów rynku wynikają one m.in. z obaw przed umową CETA, to nie są one jedyne. Warto patrzeć na całą sytuację nieco szerzej. Podobnie, jak dla pozostałych rolników powinna ona być motywacją do nawiązywania współpracy i podejmowania wspólnych działań.
 • ​Komisja PE za odrzuceniem umowy CETA

  ​Komisja PE za odrzuceniem umowy CETA

  "CETA zagrozi istnieniu 90 milionów miejsc pracy". Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego przestrzega przed negatywnymi skutkami umowy CETA - porozumienia o wolnym handlu Unii Europejskiej i Kanady.
 • ​CETA: Kto otworzył szampana. Komentarz

  ​CETA: Kto otworzył szampana. Komentarz

  Gdy w niedzielę podpisywano umowę CETA, Donald Tusk, Justin Trudeau i Jean-Claude Juncker wyglądali na najszczęśliwszych ludzi na świecie. Jeśli komuś się wydaje, że pozwolą, by jakiś parlament krajowy popsuł tę zabawę, to najwyraźniej nie odrobił zadania domowego. Elitom wciąż udaje się ogrywać społeczeństwo.

Filmy - CETA (28)

 • Premier Belgii: Nie możemy podpisać umowy CETA

  Rząd federalny Belgii nie może podpisać umowy o wolnym handlu z Kanadą - powiedział w poniedziałek (24.10) premier Belgii Charles Michel. Umowę CETA zablokował parlament jednego z belgijskich regionów - Walonii.
 • Premier Belgii: Nie możemy podpisać umowy CETA

  Rząd federalny Belgii nie może podpisać umowy o wolnym handlu z Kanadą - powiedział w poniedziałek (24.10) premier Belgii Charles Michel. Umowę CETA zablokował parlament jednego z belgijskich regionów - Walonii.
 • Szymański: Nie będziemy się bezwarunkowo godzili na biurokratyczne plany

  Nieszczęsna decyzja z września 2015, mówiąca o tym, że to z poziomu Brukseli będziemy zarządzali tysiącami osób i będziemy je rozlokowywali w różnych państwach członkowskich UE, jest politycznie martwa - ocenił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, komentując kwestię relokacji uchodźców wewnątrz wspólnoty europejskiej. "Żaden kraj UE nie wykonał jej w znaczącym stopniu. Poziom jej wykonania na dziś to jest ok. 3 proc. po roku, a decyzja ma obowiązywać przez dwa lata, więc nie sądzę, żeby przyniosła jakiekolwiek konsekwencje" - dodał polityk. Jak podkreślał, Polska jest za tym, żeby uszczelnić granicę wewnętrzną i współpracować z państwami trzecimi w ramach walki z kryzysem migracyjnym, jednak "nie będzie się bezwarunkowo godziła na biurokratyczne plany". "Jeżeli ktoś sądzi, że Polska będzie się bezwarunkowo, bezwiednie godziła na bardzo biurokratyczną mentalność, na biurokratyczne plany przesuwania tysięcy osób wbrew opinii publicznej, wbrew stanowisku państw członkowskich, to się myli" - mówił wiceszef resortu spraw zagranicznych. "Wolałbym, żebyśmy po tym nieudanym eksperymencie z relokacją skupili się na tym, co działa" - dodał.
 • Ryszard Czarnecki: Nie wierzę, by Tusk wystartował w wyborach prezydenckich w 2020 roku

  "Starcie z Andrzejem Dudą w wyborach prezydenckich będzie dla Donalda Tuska dużym ryzykiem" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Ryszard Czarnecki. Gość Roberta Mazurka zarzucił też byłemu polskiemu premierowi, że oddał Komisji Europejskiej mandat do negocjacji umowy handlowej CETA z Kanadą. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego przyznał, że nie jest entuzjastą CETA. Według niego otworzy ona bowiem drzwi do podpisania przez kraje Unii Europejskiej umowy TTIP z USA, a ta będzie miała negatywne konsekwencje dla Polski. Gość Roberta Mazurka skomentował też projekt powstania komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji. "Państwo polskie w Warszawie abdykowało" - stwierdził. Dodał, że PiS "nie będzie czekać na rozwój wypadków". "Wielu warszawiaków, biednych ludzi, zostało wyrzuconych z mieszkań i o nich musimy myśleć" – podkreślił Czarnecki.