ceny ropy

Artykuły - Ceny ropy (24)

 • Można się spodziewać dużego wzrostu cen ropy naftowej

  Można się spodziewać dużego wzrostu cen ropy naftowej

  Ceny ropy naftowej spadły, ale to przejściowa sytuacja. W listopadzie może dojść do wzrostów, które mogą być jeszcze większe w przyszłym roku.
 • Izrael ostrzega Iran

  Izrael ostrzega Iran

  - Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jeśli Iran będzie próbował zablokować strategiczną dla transportu ropy naftowej cieśninę Bab al-Mandab, to czeka go konfrontacja z międzynarodową koalicją, której częścią będzie również Izrael.
 • Ropa w oczekiwaniu na impuls

  Inwestorzy na rynku ropy naftowej są obecnie pod ostrzałem wielu zróżnicowanych informacji politycznych i makroekonomicznych. W obliczu niepewności co do rozwoju sytuacji na rynku tego surowca, cena ropy naftowej w ostatnich dniach porusza się praktycznie w konsolidacji. W przypadku ropy naftowej WTI są to okolice 74 USD za baryłkę, a dla notowań ropy Brent jest to rejon 78 USD za baryłkę.
 • Ropa naftowa: Iran w centrum uwagi

  Na międzynarodowych rynkach surowcowych nie milkną echa porozumienia naftowego i spekulacji na temat dalszego jego kształtu i wielkości globalnej produkcji. Jednak w ostatnich dniach rynek przypomniał sobie na nowo przede wszystkim o jednym kraju kartelu - Iranie.
 • Cena ropy naftowej jest w punkcie zwrotnym

  Cena ropy naftowej jest w punkcie zwrotnym

  Kraje uczestniczące w kartelu OPEC zastanawiają się, czy zwiększyć produkcję ropy naftowej. Szczyt zakończy się 23 czerwca i są duże szanse, że ropa będzie tanieć, co powinniśmy zauważyć też na polskich stacjach paliw.
 • OPEC i Rosja właśnie skazały świat na drogie paliwo

  OPEC i Rosja właśnie skazały świat na drogie paliwo

  Zwiększenie produkcji o ok. 0,6 proc. raczej nie rozwiąże problemów zbyt małej w stosunku do popytu podaży ropy naftowej i spadających zapasów. To oznacza, że kierowcy powinni pogodzić się z drożyzną na stacjach paliwowych. Benzyna i olej napędowy mogą osiągać rekordowe ceny - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Czy kartel przestraszy się Trumpa?

  Czy kartel przestraszy się Trumpa?

  OPEC Plus, czyli kraje kartelu oraz 10 państw, którym nieformalnie przewodzi Rosja, rozpoczęły wczoraj w Wiedniu debatę nad limitami wydobycia surowca. Nowe napięcia polityczne i sankcje nałożone na Iran zmieniły realia rynku ropy - pisze "Les Echos".
 • Widmo sankcji nad kolejnym eksporterem ropy

  W atmosferze wszechobecnego strachu Nicolas Maduro znów zdobył władzę w Wenezueli, chociaż opozycja i znaczna część świata wzywała do odwołania wyborów. Reżim w Caracas nie posłuchał. Teraz Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mogą nałożyć sankcje uniemożliwiające Wenezueli eksport oraz import ropy naftowej - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Ceny ropy naftowej przebijają kolejne bariery

  Początek tygodnia na rynku ropy naftowej zdecydowanie należał do byków. Notowania najbardziej znanych gatunków ropy naftowej wyraźnie rosły, przebijając kolejne bariery.
 • Co się dzieje z cenami ropy? Zdestabilizują gospodarkę?

  Co się dzieje z cenami ropy? Zdestabilizują gospodarkę?

  Cena ropy naftowej wzrosła w ciągu roku o 40 proc. Inwestorzy są zaniepokojeni. Gospodarce grozi wyższa inflacja, a sytuacja jest niestabilna.

Filmy - Ceny ropy (11)

 • Od grudnia wyższe ceny na stacjach paliw?

  Wprawdzie ceny ropy ustabilizowały się na dość wysokim poziomie, ale w grudniu mogą zdecydowanie wzrosnąć. To wówczas może dojść do zawarcia porozumienia pomiędzy krajami OPEC i Rosją.
 • Wzrost cen ropy naftowej

  Ceny ropy naftowej spadły, ale to przejściowa sytuacja. W listopadzie może dojść do wzrostów, które mogą być jeszcze większe w przyszłym roku.
 • Co się dzieje z cenami ropy? Zdestabilizują gospodarkę?

  Cena ropy naftowej wzrosła w ciągu roku o 40 proc. Inwestorzy są zaniepokojeni. Gospodarce grozi wyższa inflacja, a sytuacja jest niestabilna. - Cena ropy brent jest bliska 75 USD/baryłka, a to oznacza wzrost o ponad 40 proc. w porównaniu do końca kwietnia minionego roku - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Taki wzrost cen ma negatywne konsekwencje dla światowej gospodarki. Tak wielkie kraje, jak Chiny czy Indie, rozwijały się szybko gospodarczo, korzystając z niskich cen ropy. - Wzrost cen będzie miał wpływ na inflację, możliwa staje się dodatkowa podwyżka stóp procentowych przez FED, a amerykański prezydent zareagował nerwowo na sytuację - komentuje dr P.Kwiecień. - Dalszy wzrost cen grozi niestabilnością gospodarczą.
 • M. Starczewska-Krzysztoszek: Rosnące ceny ropy za kilka miesięcy mogą się przełożyć się na wyższe ceny towarów i usług

  Nastroje na rynku ropy naftowej zmieniają się nawet co kilka godzin. Każda informacja zbliżająca rynek do potencjalnego zamrożenia produkcji powoduje wzrost cen, natomiast wiadomości o zwiększeniu liczby odwiertów czy wzroście wydobycia z powrotem spychają ceny w dół. Przez ostatni miesiąc ropa podrożała o przeszło 20 proc. A jej niskie ceny były głównym motorem napędzającym spadki cen towarów i usług. – Dla gospodarki ważne jest to, że czynnikami, które powodują spadek cen, są surowce. To oznacza dla przedsiębiorstw, że mogą mieć mniejsze koszty, a za zakupione surowce czy materiały, do których użyto surowców, mogą płacić mniej – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. – Z drugiej strony oznacza to, że przychody będą mniejsze, bo ceny, które przedsiębiorstwa pobierają za sprzedaż swoich produktów i usług, są niższe.