InteriaTV - ceny paliw

Filmy - Ceny paliw (33)

 • Czy ceny na stacjach paliw będą zależne od liczby szczepień antycovidowych

  Ilość wykonanych szczepień będzie miała wypływ na lockdowny , a więc na ożywienie w gospodarce. Wraz z ożywieniem rosnąć będzie popyt na ropę naftową. Czy występuje już korelacja między szczepieniami a jej cenami, które szybko rosną?- Szczepienia mają wpływ na popyt na rynku ropy, inwestorzy mogą oczekiwać, że w drugiej połowie roku jej ceny powrócą do normalnych poziomów, czyli do 100 mln baryłek dziennie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Jednak na ceny najbardziej wpływają nie szczepionki, ale działania OPEC, ograniczające podaż.Ropa naftowa brent w ciągu trzech miesięcy zdrożała o 54 proc. Roczna stopa zwrotu w inwestycje w kontrakty terminowe przekroczyła 28 proc. Cena ropy brent przekroczyła w lutym poziom 61 USD za baryłkę.- Ropa naftowa była jednym z najbardziej niedocenianych surowców w ostatnich miesiącach ze względu na dramatyczny ubiegłoroczny spadek popytu i inwestorzy nie wierzyli w tak szybki powrót cen ropy na wysokie poziomy– wyjaśnia ekspert XTB. – Patrząc na ceny ropy brent brakuje już niewiele do poziomów ze stycznia 2020 r., a więc sprzed pandemii.
 • Teraz ceny na stacjach paliw zależeć będą od kursu dolara

  Przez trzy miesiące ropa naftowa podrożała o 35 proc., ale jednocześnie jest o tyle samo tańsza niż przed rokiem. Co z cenami na stacjach paliw w sierpniu? W tym roku rynek ropy należy do najbardziej zmiennych. Cena ropy brent to aktualnie okolice 44 USD za baryłkę.
 • Czy w maju ceny ropy też spadną poniżej zera?

  Lada moment wygaśnie kolejna seria kontraktów na amerykańską ropę WTI. W kwietniu spowodowało to spadek ich cen poniżej zera. Czy w maju możemy spodziewać się powtórki? W kwietniu ceny ropy naftowej były ujemne po raz pierwszy w historii. Wywołało to potężny szok na rynku. Czy ta sytuacja może się powtórzyć?
 • #Koronawirus - Ceny na stacjach paliw będą nadal spadać? Okazuje się, że nie

  Epidemia koronawirusa wpłynęła na cały rynek, także energetyczny – głównie ropy i gazu ziemnego. Pod koniec kwietnia byliśmy świadkami sytuacji, kiedy cena amerykańskiego gatunku ropy WTI spadła poniżej zera. Cena doszła aż do -40 dolarów za baryłkę. Czy to oznacza spadek cen na stacjach benzynowych do poziomu 1 złotówki i niżej? Okazuje się, że nie.
 • #Koronawirus - Ropa najtańsza od lat

  Cena benzyny na polskich stacjach powinna niedługo znacznie spaść. Nie będzie to jednak bezpośrednia konsekwencja epidemii koronawirusa – zmniejszającej popyt. Cena ropy obniżała się przez cały poprzedni rok, spadając z 80 dolarów za baryłkę w styczniu do 50 dolarów w grudniu. Wynikało to ze spowolnienia gospodarczego, które dotknęło w największe światowe gospodarki – Stany Zjednoczone, Chiny i Niemcy. Dlatego w 2019 roku tempo wzrostu zapotrzebowania na ropę konsekwentnie zwalniało. W 2020 roku czeka nas zaś, po raz pierwszy od kilkunastu lat, spadek tego zapotrzebowania.
 • Jak chińskie cła zmieniają ceny na polskich stacjach paliw

  Cena na polskich stacjach paliw spada poniżej 5 zł za litr Pb95. Dobra wiadomość dla kierowców: ropa powinna tanieć, choć dolar jest drogi.
 • Benzyna droga co najmniej do wakacji

  Przeciętna cena benzyny bezołowiowej Pb-95 pod koniec maja to 5,27 zł/l. Tak drogiej benzyny nie widzieliśmy od niemal pięciu lat. Gdy zaczną się wakacje benzyna nie będzie tańsza.
 • Dlaczego ceny na stacjach paliw znów będą rosnąć?

  Rok 2019 rozpoczął się optymistycznie na światowych giełdach, a Arabia Saudyjska ograniczy swój eksport ropy naftowej w takiej ilości, jaka miała dotyczyć wszystkich krajów OPEC. Popyt na ropę może być więc większy niż się wcześniej spodziewano, a jednocześnie podaż niższa, co sprzyja wzrostowi cen. - Sytuacja może być podobna do tej, jak w 2017 r., gdy ceny wzrosły, ponieważ Arabia Saudyjska doprowadziła do obniżenia wydobycia ropy przez kraje OPEC w stopniu wyższym niż to wynikało z zawartego wówczas porozumienia - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. Cena ropy brent już wzrosła do poziomu 60 USD za baryłkę. I na tym prawdopodobnie nie koniec. - W najbliższym kwartale można się spodziewać wzrostu ceny do 65 USD - ocenia M.Stajniak.
 • Przez kilka tygodni ceny na stacjach paliw powinny spadać

  W najbliższych tygodniach ceny benzyny na stacjach paliw powinny spadać. To nie tylko efekt cen światowych ropy, ale także stabilnego kursu złotego wobec dolara oraz wysokich marż jakie osiąga gracz numer jeden, czyli PKN Orlen. - W końcówce roku ceny ropy drastycznie spadły, ropa brent otarła się nawet o granicę 50 USD za baryłkę - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak. - Nie było chętnych na kontrakty na ropę, która była mocno wyprzedana przez spekulantów. Jednak porozumienie krajów OPEC o ograniczeniu wydobycia zaczęło obowiązywać dopiero od początku tego roku. Dlatego w najbliższych miesiącach należy się spodziewać powolnych wzrostów. - To powinno być odbicie cen w okolice 65 USD. A czego można się spodziewać na polskich stacjach paliw? - Nie było jeszcze spadku cen odpowiadającego temu, co się stało na światowych rynkach - wyjaśnia ekspert. Z tego powodu PKN Orlen miał wysokie marże na sprzedaży. Istotne, że na początku roku pomimo zamieszania na rynku walutowym kurs złotego nie ucierpiał wobec dolara. - Dlatego przez kilka tygodni ceny na stacjach paliw mogą spadać - ocenia M. Stajniak.
 • W najbliższych miesiącach paliwa na stacjach będą drożeć

  W ostatnich miesiącach ceny ropy naftowej były bardzo niestabilne. Tak dużych wahań nie powinno już być, ale w najbliższych miesiącach na polskich stacjach paliw ceny będą rosły.