Bronisław Komorowski

Synonimy:
komorowski, Komorowski Bronisław
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Bronisław Komorowski (4662)

 • Bronisław Komorowski wezwany do prokuratury w smoleńskim śledztwie

  Bronisław Komorowski wezwany do prokuratury w smoleńskim śledztwie

  Były prezydent Bronisław Komorowski został wezwany na przesłuchanie w postępowaniu dotyczącym niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku - poinformowała prokuratura. Komorowski został wezwany w charakterze świadka.
 • Bronisław Komorowski: W dyplomacji nie można być nosorożcem

  Bronisław Komorowski: W dyplomacji nie można być nosorożcem

  "W delikatnych kwestiach natury dyplomatycznej nie można być nosorożcem" - tak były prezydent Bronisław Komorowski skomentował słowa premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedziane w sobotę na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
 • ​"Fakt": Bronisław Komorowski chce do europarlamentu

  ​"Fakt": Bronisław Komorowski chce do europarlamentu

  Były prezydent Bronisław Komorowski sonduje możliwość wystartowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Platformy Obywatelskiej w 2019 roku - informuje "Fakt".
 • ​Bronisław Komorowski: Żenujące zachowanie Dudy, Macierewicz największym szkodnikiem

  ​Bronisław Komorowski: Żenujące zachowanie Dudy, Macierewicz największym szkodnikiem

  W rozmowie z "Rzeczpospolitą" były prezydent Bronisław Komorowski nie szczędzi razów obecnie rządzącym.
 • Byli prezydenci krytycznie o referendum konstytucyjnym

  Byli prezydenci krytycznie o referendum konstytucyjnym

  Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił, że pomysł referendum w sprawie konstytucji jest "niedojrzały" i "bezsensowny". Bronisław Komorowski podkreślił, że Beata Szydło i Andrzej Duda "co najmniej dwukrotnie" złamali obecnie obowiązującą ustawę zasadniczą.
 • Komorowski przed TK: Poczucie słabości mija

  Komorowski przed TK: Poczucie słabości mija

  ​Pomimo klęski wyborczej, poczucie słabości mija. Mamy za sobą trudny, ale w wielu przypadkach zwycięski rok; powstał wielki front obrony polskiej demokracji - powiedział b. prezydent Bronisław Komorowski podczas wiecu KOD, który rozpoczął się w niedzielę przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego.
 • Bronisław Komorowski: Czegoś takiego nigdy nie było

  Bronisław Komorowski: Czegoś takiego nigdy nie było

  "Stopień zawłaszczania mediów publicznych przez obecną władze jest zatrważający. Czegoś takiego nigdy nie było" - uważa były prezydent Bronisław Komorowski.
 • Bronisław ​Komorowski zeznawał w sądzie

  Bronisław ​Komorowski zeznawał w sądzie

  Były prezydent Bronisław Komorowski zeznawał podczas procesu Remigiusza D., który miał zaatakować go w 2015 r. w Toruniu.
 • "Rzeczpospolita": Spór o finanse prezydenta Komorowskiego

  "Rzeczpospolita": Spór o finanse prezydenta Komorowskiego

  Dziennik dotarł do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego wykonania budżetu państwa, w tym Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Oceny w nim zawarte stoją w sprzeczności z raportem otwarcia przedstawionym przez ekipę nowego prezydenta Andrzeja Dudy.
 • Komorowski o wyzwaniach szczytu NATO w Warszawie

  Komorowski o wyzwaniach szczytu NATO w Warszawie

  Wzmocnienie wschodniej flanki, bezpieczeństwo Ukrainy i odpowiedź na doktrynę wojskową Rosji – to zdaniem, Bronisława Komorowskiego, wyzwania lipcowego szczytu NATO. Według b.prezydenta, warto rozważyć, by Polska została czwartym "państwem ramowym" dowodzącym siłami NATO w Polsce i państwach bałtyckich.

Zdjęcia - Bronisław Komorowski (79)

 • film.interia.pl
  Gwiazdy na pogrzebie Andrzeja Wajdy
 • film.interia.pl
  Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie
 • film.interia.pl
  Warszawa żegna Andrzeja Wajdę

Filmy - Bronisław Komorowski (103)

 • Bronisław Komorowski: Pan prezydent nie ma wiarygodności konstytucyjnej. (…) Sam załamał konstytucję

  "Prezydent Andrzej Duda nie ma wiarygodności konstytucyjnej. Sam złamał konstytucję" - mówi gość Popołudniowej rozmowy RMF FM Bronisław Komorowski, pytany o prezydencką propozycję referendum. Zdaniem byłego prezydenta, nie jest obojętne, kto pyta (w referendum – przyp. red.). "Uczestniczenie w operacji PR-owskiej graniczy z zagraniem w cudzym spektaklu fałszywej sztuki" – podkreśla gość Marcina Zaborskiego. "Szliśmy bardzo podobną drogą polskiej sceny politycznej. Czułem z nią braterstwo. Byliśmy dziećmi wileńskiej Armii Krajowej" – tak Bronisław Komorowski wspomina zmarłą w wieku 88 lat Olgę Krzyżanowską. Córka podpułkownika Aleksandra Krzyżanowskiego, ps. Wilk - dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie - była członkinią komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 roku. W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał swojego gościa o projekt nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, którą złożył dziś PiS. „Nie znam tego projektu, ale nikt nie jest na tyle naiwny, że PiS układało nową ustawę (…) z troską o PE albo konkurencję polityczną” – stwierdził Bronisław Komorowski. Jak dodał, „PiS działa w swoim interesie, ale być może przyczyni się do tego, że po stronie opozycji zwiększą się, umocnią tendencje do jedności”. Były prezydent zaprzeczył jakoby był namawiany do startu w wyborach do europarlamentu. „Takich planów nie mam” – stwierdził na antenie RMF FM. W pierwszym dniu wakacji zapytaliśmy Komorowskiego o to, czy umie odpoczywać od polityki. „Zawsze wyjeżdżam tam, gdzie nie ma telewizji. Radio jest, są książki” – mówił nasz gość. Jak dodał, nawet w czasach prezydenckich zdarzało mu się odciąć od bieżących wydarzeń.
 • Komorowski: Niech ministrowie zarabiają jak najlepiej. Tylko potem trzeba ich rozliczać

  „Najpierw PiS naprodukował największą liczbę wiceministrów w historii wolnej Polski, a teraz ich zwalnia” – tak decyzję Mateusza Morawieckiego o odwołaniu 17 wiceministrów skomentował w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były prezydent Bronisław Komorowski. Według niego do ministerstw „bardzo często są powoływani ludzie według klucza partyjnego czy klucza znajomości, a na końcu są dopiero zadania”. „Co robi w rządzie była premier Szydło? Co robi pani Kempa? No jakie one mają zadania? (...) Tu o żadne nowe zadania nie chodzi, tylko o to, że trzeba utrzymać na zapotrzebowanie partyjne konkretne osoby po to, by miały przyzwoite pensje, ochronę BOR-owską, dostawali premie” – mówił. Były prezydent uważa także, że ministrowie powinno „zarabiać jak najlepiej” „Tylko jednocześnie trzeba ich rozliczać za pracę. Tymczasem pani premier Szydło dostała premię na odchodne, sama sobie dała” – zaznaczył. Były prezydent skrytykował także pomysł, aby wiceministrowie łączyli część pensji poselskiej i ministerialnej, nazywając ideę „nieprzyzwoitą”. „Gdy pełniłem w sposób dramatyczny funkcje i marszałka Sejmu i głowy państwa po śmierci Lecha Kaczyńskiego, z mocy konstytucji, do głowy mi nie przyszło, żeby wziąć dodatkową pensję lub pół dodatkowej pensji” – wspomina. Komorowski uważa także, że obecna sytuacja Pierwszej Damy wymaga zmian. „Sytuacja jest niezdrowa, jeśli żona prezydenta jest aktywna. Moja pracowała i nie miała grosza z tego tytułu. Powiem więcej: straciła szansę na emeryturę, bo nie miała składki ZUS-owskiej płaconej przez 5 lat” – opowiadał gość Marcina Zaborskiego. Według byłego prezydenta aby to naprawić „wystarczy zgłosić projekt ustawy (w tej sprawie), niech pan premier to zrobi”.
 • Komorowski o ustawach degradacyjnej i o IPN: Zawetowałbym je

  Zarówno o ustawie degradacyjnej, jak i nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej były prezydent Polski - Bronisław Komorowski - powiedział, że dokument by zawetował. O tej pierwszej mówił, że "możliwość degradacji w polskim systemie istnieje, tyle, że była to degradacja, która wymagała wyroku sądowego, a nie decyzji politycznej". Jak podkreślił gość Marcina Zaborskiego w internetowej części Popołudniowej rozmowy, "walka z nieboszczykami go nie przekonuje". "Jeżeli tak bardzo komuś zależało na rozliczeniu PRL-u i w ten sposób, to pytanie dlaczego Lech Kaczyński nie wystąpił z taką inicjatywą albo dlaczego Jarosław Kaczyński, gdy był premierem?" - pytał retorycznie Komorowski. "Dzisiaj po śmierci tych ludzi wydaje mi się to jakoś rzeczą niegodną" - podkreślił były prezydent. Nowelizację ustawy o IPN Bronisław Komorowski skomentował: "Na miejscu prezydenta zawetowałbym ją i natychmiast położyłbym na stole nową. Jak ktoś nie ma odwagi, żeby zablokować na czas głupotę, to potem państwo polskie za to płaci". Jak w sytuacji kryzysu polski-izraelskiego bronić dobrego imienia naszego kraju? "Między innymi nie mnożąc zastępów wrogów, przeciwników i niechętnych nam ludzi na świecie, tylko mnożąc zastępy naszych przyjaciół i życzliwych Polsce środowisk, instytucji. Prawo i Sprawiedliwość mnoży zastępy wrogów i ludzi nam niechętnych. Nie tylko w Izraelu, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, nie tylko na Ukrainie" - podsumował gość RMF FM. W internetowej części rozmowy mówił także o kontynuowaniu procesów pojednania "ponad trudną historią".
 • Komorowski o Dudzie: To tak, jakby zaprosić kryminalistę do dyskusji nad kodeksem karnym

  "Na pewno nie włączę się w dyskusję nt. konstytucji organizowaną przez pana prezydenta Andrzeja Dudę" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM były prezydent Bronisław Komorowski. "Warto rozmawiać o wszystkimi, także o ustroju państwa, warto zawsze rozmawiać z prezydentem, ale pod warunkiem, że ma się do czynienia z prezydentem, który wypełnia swoje konstytucyjne obowiązki. Obowiązkiem prezydenta jest stać na straży konstytucji, a pan prezydent niestety sam tolerował, ale także niestety sam czynnie łamał obowiązującą konstytucję. Dla mnie wiarygodność pana prezydenta jeśli chodzi o stosunek do konstytucji jest mocno nadszarpnięta" - podkreśla gość Marcina Zaborskiego. Według byłego prezydenta "opozycja nie powinna dać się użyć jako zasłona dymna dla bardzo złych działań pana prezydenta w obszarze konstytucji". "Do każdego działania konieczna jest wiarygodność. To tak, jakby zaprosić kryminalistę do dyskusji nad kodeksem karnym. Obowiązkiem prezydenta jest uczenie szacunku do konstytucji, którą może lubić albo nie lubić" - uważa Komorowskim. "Odnoszę wrażenie, że nie chodzi tak naprawdę o konstytucję, tylko chodzi o zasłonięcie wrażenia, że pan prezydent nie wypełnił swojej roli strażnika konstytucji i że łamał ją przy okazji Trybunału Konstytucyjnego" - dodaje były prezydent.