broń atomowa

Artykuły - Broń atomowa (46)

 • Wojna pomiędzy Pakistanem i Indiami doprowadziłaby do ekologicznej katastrofy

  Wojna pomiędzy Pakistanem i Indiami doprowadziłaby do ekologicznej katastrofy

  Pakistan i Indie to sąsiedzi, uzbrojeni po zęby i pałający do siebie nienawiścią. Okazuje się, że jakikolwiek konflikt między tymi krajami mógły doprowadzić so ekologicznej katastrofy.
 • Gdy armaty strzelały atomem

  Gdy armaty strzelały atomem

  Głównymi środkami przenoszenia ładunków jądrowych od lat pozostają bombowce i rakiety. Jednak w początkach zimnej wojny, gdy technologia rakietowa wciąż jeszcze raczkowała, USA i ZSRR pracowały nad koncepcją wystrzeliwania bomb atomowych z klasycznych dział. Konstrukcje tego typu znalazły się w arsenałach obu mocarstw.
 • Świat bez broni atomowej? Fiasko wizji Baracka Obamy

  Świat bez broni atomowej? Fiasko wizji Baracka Obamy

  Na początku swych rządów prezydent USA Barack Obama roztoczył wizję świata bez broni atomowej i zapowiedział kroki mające przybliżyć osiągnięcie tego celu. Bilans dokonań jego administracji na tym polu jest jednak skromny, choć niekoniecznie z winy prezydenta.
 • Czy Chiny budują "atomowe pociągi"?

  Czy Chiny budują "atomowe pociągi"?

  Chiny przeprowadziły kolejny test rakiety balistycznej DF-41 z wyrzutni kolejowej - donosi portal The Washington Free Beacon. Pocisk, największy w chińskim arsenale, może przenosić do 10 głowic MIRV i razić cele w odległości nawet 15 tys. km.
 • Korea Północna jest w stanie użyć broni nuklearnej

  Korea Północna jest w stanie użyć broni nuklearnej

  Amerykańskie władze sądzą, że Korea Północna jest w stanie użyć broni nuklearnej przeciwko terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych; USA są gotowe do obrony przeciwko ewentualnym atakom - powiedział w środę wysoki rangą amerykański wojskowy.
 • 70 lat po Hiroszimie. Świat w cieniu broni jądrowej

  70 lat po Hiroszimie. Świat w cieniu broni jądrowej

  70 lat temu, 6 sierpnia 1945 roku po raz pierwszy użyto broni atomowej. Trzy dni później podobny los spotkał miasto Nagasaki. Wprawdzie broni jądrowej nie użyto w warunkach bojowych już nigdy później, jednak zagrożenie ze strony 10 tys. głowic zgromadzonych w arsenałach dziewięciu państw wciąż wisi nad ludzkością. Paradoksalnie, to jednak właśnie niszczycielska moc atomu pozwoliła, być może, na utrzymanie pokoju podczas Zimnej Wojny, a dziś pełni podobną rolę w konflikcie pomiędzy Indiami i Pakistanem.
 • Rozmowy z Iranem ws. broni jądrowej będą kontynuowane?

  USA chcą, by negocjacje nuklearne sześciu mocarstw z Iranem były kontynuowane także po upłynięciu o północy z wtorku na środę ostatecznego terminu zawarcia wstępnego porozumienia, jeśli w rokowaniach będzie widać postęp - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu.
 • Tu-95 mógł przenosić broń jądrową

  Tu-95 mógł przenosić broń jądrową

  Rosyjski bombowiec Tu-95, który 28 stycznia zmusił lotnictwo Francji i Wielkiej Brytanii do interwencji, mógł przenosić broń jądrową – czytamy na łamach serwisu Defence24.
 • Rosjanie ćwiczyli atomowy atak na Szwecję?

  Rosjanie ćwiczyli atomowy atak na Szwecję?

  Rosyjskie siły powietrzne ćwiczyły atak na Szwecję z użyciem broni atomowej. Tak twierdzi szwedzka gazeta "Expressen", powołując się na źródła w wywiadzie wojskowym i siłach bezpieczeństwa.
 • Amerykańskie głowice jądrowe pod ochroną ośmiu zer

  Amerykańskie głowice jądrowe pod ochroną ośmiu zer

  Serwis TodayIFoundOut doniósł, że w czasach zimnej wojny cały amerykański arsenał atomowy chroniły ośmiocyfrowe kody składające się z samych zer.