wydarzenia - Broad Peak

Artykuły - Broad Peak (52)

 • Jest śledztwo ws. tragedii na Broad Peak

  Jest śledztwo ws. tragedii na Broad Peak

  Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dwójki himalaistów po zdobyciu w marcu ub. roku szczytu Broad Peak w Karakorum - poinformowała w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.
 • Wstrząsająca opowieść Berbeki. "Gdybyśmy pojechali później, Tomka by już tam nie było"

  Wstrząsająca opowieść Berbeki. "Gdybyśmy pojechali później, Tomka by już tam nie było"

  Jacek Berbeka opowiedział nam o swojej wyprawie, którą zorganizował dzięki zbiórce pieniędzy. Wraz z Jackiem Jawieniem dokonał rzeczy dotąd niespotykanej. Tylko we dwóch znieśli i pochowali ciało Tomasza Kowalskiego na wysokości blisko ośmiu tysięcy metrów. Nie udało mu się, niestety odnaleźć ciała swojego brata - Macieja. W niemal trzy miesiące od zakończenia tej wyprawy zdecydowała się opowiedzieć o jej szczegółach, nawet tych wstrząsających.
 • Wielicki: To nie sprzęt był powodem tragedii

  Wielicki: To nie sprzęt był powodem tragedii

  Krzysztof Wielicki nie chce komentować szokujących ustaleń wyprawy Jacka Berbeki, który odnalazł i pochował na Broad Peaku ciało Tomasza Kowalskiego. Brat zmarłego na Karakorum Macieja powiedział reporterowi RMF FM: "Tomasz Kowalski miał na sobie przody od innych raków, a tyły od innych, związane tylko sznurkiem".
 • Jacek Berbeka: Tomek nie miał plecaka i czołówki

  Jacek Berbeka: Tomek nie miał plecaka i czołówki

  Jacek Berbeka, brat Macieja Berbeki, który zginął w marcu w trakcie zejścia po pierwszym zimowym zdobyciu Broad Peak, na przełomie czerwca i lipca zorganizował wyprawę poszukiwawczą. W jej trakcie, razem z Jackiem Jawieniem odnaleźli i pochowali na wysokości niemal ośmiu tysięcy metrów ciało drugiej ofiary - Tomasza Kowalskiego. W trzy tygodnie po opublikowaniu raportu specjalnej komisji Polskiego Związku Alpinizmu i po przeszło dwóch miesiącach od zakończenia jego wyprawy, zdecydował się ujawnić nam szokujące fakty, które nie znalazły się w raporcie.
 • Berbeka: Tomasz Kowalski miał uszkodzone raki. Z takim sprzętem atakował Broad Peak

  Berbeka: Tomasz Kowalski miał uszkodzone raki. Z takim sprzętem atakował Broad Peak

  Szokujące ustalenia wyprawy Jacka Berbeki, który odnalazł i pochował na Broad Peaku ciało Tomasza Kowalskiego. - Tomasz Kowalski miał na sobie przody od innych raków, a tyły od innych, związane tylko sznurkiem - powiedział reporterowi RMF FM brat zmarłego w Himalajach Macieja.
 • M. Kaczkan: Oskarżanie A. Bieleckiego za śmierć kolegów jest błędne

  M. Kaczkan: Oskarżanie A. Bieleckiego za śmierć kolegów jest błędne

  Raport jednoznacznie sugeruje winę Adama Bieleckiego co jest błędne. Nie mogę się z tym zgodzić. Sytuacje ekstremalne są nieprzewidywalne i nie można mieć do kogoś pretensji że ratuje własne życie - powiedział himalaista Marcin Kaczkan odnosząc się do opublikowania raportu Polskiego Związku Alpinizmu ws. tragedii na Broad Peak.
 • Bielecki: Byłem zwierzęcą maszyną nastawioną na przetrwanie

  Bielecki: Byłem zwierzęcą maszyną nastawioną na przetrwanie

  - Góry są martwe i surowe w swoich ocenach. Za to co się stało, nie przeklinam gór. Przeklinam Broad Peak - mówi himalaista Adam Bielecki, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. - W pewnym momencie ataku szczytowego zespół przestał istnieć. Zorganizowany atak przerodził się w indywidualną walkę każdego z nas o przeżycie. Tak nie powinno być, ale tak było. Na obronę mogę przywołać tylko warunki, w których to wszystko się działo.
 • Bielecki: Przekroczyliśmy granicę

  Bielecki: Przekroczyliśmy granicę

  - Decyzja o kontynuowaniu ataku szczytowego została podjęta za całą naszą grupę przez Krzysztofa Wielickiego i Macieja Berbekę. W pewnym momencie rzuciłem nawet hasło: "Chłopaki może powinniśmy zawrócić", ale nie chcę się wybielać, bo tak jak i inni chciałem iść dalej" - mówi o zakończonym tragedią pierwszym zimowym wejściu na Broad Peak, uczestnik wyprawy Adam Bielecki.
 • "Na Broad Peak zabrakło gestu". K. Wielicki: Ocena moralna zbyt drastyczna

  "Na Broad Peak zabrakło gestu". K. Wielicki: Ocena moralna zbyt drastyczna

  "Uświadomienie ludziom, że jednak coś poszło nie tak spowodowało, że wielu poczuło się dotkniętych" - powiedziała himalaistka Anna Czerwińska, która brała udział w tworzeniu raportu Polskiego Związku Alpinizmu, dotyczącego okoliczności tragedii na Broad Peak.
 • Adam Bielecki: Walczyłem o przetrwanie

  Adam Bielecki: Walczyłem o przetrwanie

  Adam Bielecki powiedział, że walczył o przetrwanie, dlatego jak najszybciej uciekał z wierzchołka Broad Peaku (8047 m). Podkreślił, że Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski mogli z nim schodzić, ale podjęli decyzję o kontynuowaniu wspinaczki.