brexit uk ue

Artykuły - Brexit uk ue (45)

 • Co po wyborach w Wielkiej Brytanii - pozytywne aspekty dla brytyjskiej gospodarki funta?

  Co po wyborach w Wielkiej Brytanii - pozytywne aspekty dla brytyjskiej gospodarki funta?

  Unijni przywódcy pogratulowali Borisowi Johnsonowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Zdecydowana wygrana przesądza o brexicie wraz z końcem stycznia. Wynik wyborów powszechne uznano za najważniejsze wydarzenie od czasu zwycięstwa konserwatystów pod przywództwem Margaret Thatcher w 1979 r.
 • Brytyjski funt już świętuje wygraną

  Brytyjski funt już świętuje wygraną

  Dziś w Wielkiej Brytanii odbywają się przyspieszone wybory parlamentarne, które mają zdefiniować Brexit. Nie będąc w stanie przeforsować żadnej sensownej umowy rozwodowej Boris Johnson nie miał wyjścia i wygląda na to, że jego desperacki krok przyniesie mu sukces. Tak mówią sondaże, tak też uważają rynki.
 • Funt ponad 5 zł, inwestorzy uwierzyli, w termin brexitu

  Funt ponad 5 zł, inwestorzy uwierzyli, w termin brexitu

  Brytyjski funt jest najdroższy od ponad pół roku. To optymistyczna reakcja inwestorów, którzy spodziewają się, że ostateczna data brexitu jest już dużo bardziej prawdopodobna.
 • Czy powtórne referendum zmieniłoby losy brexitu?

  Czy powtórne referendum zmieniłoby losy brexitu?

  Od dawna wiemy, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało poważne gospodarcze konsekwencje. UE bardzo zdecydowanie walczy o dobrą umowę wyjścia, żeby jej państwa członkowskie nie zostały obciążone zmianą ceł i droższym handlem z Wielką Brytanią.
 • Nieszczęście brexitu dopiero się spotęguje

  Nieszczęście brexitu dopiero się spotęguje

  Entuzjazmu wśród inwestorów nie widać, choć Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu zgłoszony przez rząd B.Johnsona projekt ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z UE. Nie wiadomo jaki będzie finalny efekt prac w komisjach.
 • PIE: Polska wśród państwm które brexit dotknie najsilniej

  PIE: Polska wśród państwm które brexit dotknie najsilniej

  Spadek eksportu w wyniku brexitu z umową obniży PKB w Polsce o 0,14 proc., czyli ok. 3 mld zł. W przypadku twardego brexitu będzie to 0,24 proc., a więc równowartość ok. 5 mld zł - wynika z wyliczeń opublikowanych w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
 • Czarny scenariusz będzie ze szkodą dla wszystkich eurogospodarek

  Czarny scenariusz będzie ze szkodą dla wszystkich eurogospodarek

  - Nie wiadomo, czy będzie twardy brexit, bo jeszcze jest wiele rzeczy po drodze. Parlament brytyjski się nie zmienił, wyborów nie było, a on jest bardzo przeciwny twardemu brexitowi, więc niewykluczone, że to Boris Johnson za parę miesięcy pożegna się ze stanowiskiem - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych.
 • Johnson stawia na eursceptyków

  Johnson stawia na eursceptyków

  Brytyjski premier Boris Johnson obsadził wczoraj najważniejsze stanowiska w swym rządzie. Kluczowe pozycje zajęli w nim eurosceptycy i zwolennicy twardszego wariantu wyjścia z Unii Europejskiej; Johnson zapowiedział też zaostrzenie kursu negocjacyjnego z UE.
 • Obawy o kryzys w negocjacjach ws. brexitu

  Obawy o kryzys w negocjacjach ws. brexitu

  - Brytyjscy posłowie poparli wczoraj poprawkę do ustawy o Irlandii Północnej utrudniającą przyszłemu premierowi Wielkiej Brytanii próbę czasowego zawieszenia parlamentu w celu wymuszenia wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia.
 • Funt jak kamień w wodę

  Funt jak kamień w wodę

  Na rynkach pojawiły się informacje, jakoby Biały Dom rozważał dopisanie kolejnych chińskich firm na "czarną listę" - po wczorajszych informacjach nt. Hikvision, dzisiaj spekuluje się o Megvii, Dahua, Meiya Pico i Iflytek. Tymczasem japoński Panasonic podał, że wstrzymał współpracę z chińskim Huawei, podobnie zrobił brytyjski ARM. Do inwestorów zaczyna też docierać to, że brexit może być kolejnym uderzeniem w gospodarkę strefy euro. Wykres funta przypomina kamień wrzucony do studni.

Filmy - Brexit uk ue (3)

 • Kto się cieszy z Brexitu?

  Londyńskie rynki oraz przedsiębiorcy momentalnie zareagowali na informacje, że Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. „Absolutnie wspaniała informacja. Najlepsza wiadomość kiedykolwiek. Chcemy, żeby Anglia i cała Wielka Brytania wróciły do tego, co było przed laty i zrobimy wszystko, żeby się udało. Więc tak, jestem zadowolony, bardzo zadowolony” – podkreśla 65-letni Allen Laurence, sprzedawca na słynnym targu rybnym Billingsgate. Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem UE, co – ich zdaniem - pozwoli na lepszą kontrolę granic oraz gospodarki, ale jednocześnie rozbije jedność i stabilność na kontynencie, budowaną od zakończenia II wojny światowej. Decyzja ta powoduje „skurczenie się” UE do 27 państw i uruchomi serię wieloletnich negocjacji w handlu, biznesie oraz polityce. „Jestem smutny, ponieważ jestem Włochem. Nie sądzę, żebym miał teraz łatwo. Nie wiem, co będzie. Zobaczymy” – mówi Francesco. „Nie poruszyło mnie to aż tak bardzo. Od dawna przygotowywaliśmy się do tego. Ale myślę, że to po prostu wspaniałe, że mamy w końcu naszą niezależność z powrotem” – mówi 46-letni sprzedawca Mathew Heart. Wyniki referendum podane w piątek rano dają zwycięstwo zwolennikom Brexitu – 52 procent do 48. Frekwencja wyniosła ponad 72 procent.
 • Kiepskie nastroje w obozie przeciwników Brexitu

  Nastroje w obozie "remain", czyli zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE, nie są najlepsze. Po wstępnych wynikach referendum, które dają zwycięstwo zwolennikom Brexitu, Wielka Brytania wchodzi na nieznane wody. Zwolenników Brexitu jest 51,7 procent, a przeciwników - 48,3 procent. Takie dane podano po podliczeniu ponad trzech czwartych głosów. Sprawa wygląda już zatem na przesądzoną.
 • Balcerowicz: Brexit zaszkodzi całej Unii Europejskiej

  Negatywne skutki Brexitu odczuje zarówno Wielka Brytania, Unia Europejska, jak i Polska. Dla Wspólnoty oznaczałoby to początek ruchów dezintegracyjnych, co jest sprzeczne także z interesami naszego kraju. – W absolutnie żywotnym interesie Polski jest to, aby Europa była zintegrowana – powiedział prof. Leszek Balcerowicz – bez struktur UE Polska, podobnie jak inne kraje naszego regionu, zostałaby osamotniona w relacjach z Rosją. Brexit mógłby niekorzystnie wpłynąć na przybliżenie spełnienia takiego scenariusza. Z kolei dla samej Wielkiej Brytanii prawdopodobnie oznaczałby skomplikowanie relacji ze Szkocją oraz ryzyko negocjacji kolejnych warunków, co zajęłoby około dwóch lat. Zadaniem polityków europejskich, w tym także tych z Polski, jest więc uniknięcie takiego rozwiązania i przeciwdziałanie ruchom dezintegracyjnym – dodaje.