brexit uk ue

Artykuły - Brexit uk ue (4)

 • Funt mocno w górę po decyzji SN

  Funt mocno w górę po decyzji SN

  Dzisiaj poznaliśmy też komunikat Sądu Najwyższego wskazujący, że to parlament będzie decydował o wdrożeniu Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego, który formalnie uruchamia proces Brexit-u (negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej). Nie jest jednak wykluczone, że rząd może złożyć w tej sprawie apelację, która byłaby rozpatrzona w pierwszych dniach grudnia.
 • Brexit to kij włożony w szprychy globalnej gospodarki

  Tak o decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej mówią eksperci Światowego Funduszu Walutowego, którzy opublikowali prognozę gospodarczą dla świata ("World Economic Outlook"). Prognoza dla koszyka rozwijających się gospodarek europejskich, do którego należy m.in. Polska, to 3,5 proc. na 2016 i 3,2 proc. na 2017 r.
 • Brexit może nas drogo kosztować!

  Brexit może nas drogo kosztować!

  Szacujemy, że bezpośrednie negatywne skutki Brexitu mogą kosztować polską gospodarkę potencjalnie do 1% PKB w pierwszym roku po maksymalnym wpływie Brexitu na brytyjską gospodarkę. Zdaniem analityków Banku PKO BP szacunki dotyczące skutków Brexitu dla Polski mogą wydawać się umiarkowane.
 • Brexit: Rynki finansowe stają na głowie

  Brexit: Rynki finansowe stają na głowie

  Warszawska giełda zareagowała na Brexit gwałtownymi spadkami. WIG20 otworzył się 5 minut po czasie i tracił aż 9,5 procent. Również pozostałe europejskie giełdy reagowały bardzo nerwowo. Polski rynek zareagował na Brexit "relatywnie łagodnie"; po kilku dniach, po tygodniu będzie spokojniej - ocenił dla PAP wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
 • Brexit: Katastrofa czy szansa?

  Brexit: Katastrofa czy szansa?

  Eksperci Saxo Banku o konsekwencjach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
 • Brexit zagrożeniem dla naszej waluty

  Brexit zagrożeniem dla naszej waluty

  Najpoważniejszym ryzykiem w krótkim terminie dla naszej waluty jest brexit - ocenia Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku. Brexit miałby poważne skutki nie tylko na rynku walutowym, lecz także dla całej gospodarki. Na Wyspach żyje blisko 700 tys. Polaków, z czego 82 proc. ma w Wielkiej Brytanii pracę.
 • Czy możliwy jest rozpad Zjednoczonego Królestwa?

  Czy możliwy jest rozpad Zjednoczonego Królestwa?

  Już za tydzień dowiemy się, czy Brytyjczycy na drodze referendum zdecydują o opuszczeniu Unii Europejskiej. Najnowsze sondaże wskazują na większą liczbę zwolenników niż przeciwników Brexitu. Jeśli tak się stanie należy przygotować się na sporą burzę zarówno na rynku ogólnoświatowym, jak i brytyjskim.
 • Szok wywołany wyjściem Brytyjczyków może być olbrzymi

  Tykanie zegara przed mającym się odbyć 23 czerwca w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE przerodziło się w ogłuszające bębnienie, po tym jak ostatnia fala sondaży wykazała przesunięcie nastrojów w kierunku odrzucenia członkostwa w UE, co najwyraźniej było widać po piątkowych wynikach ośrodka badania opinii publicznej ORB po dziesięcioprocentowej przewadze głosów za wyjściem nad tymi za pozostaniem w Unii.
 • Anglia szykuje się na Brexit

  Anglia szykuje się na Brexit

  Brexit był dyskutowany podczas posiedzenia Fed i był czynnikiem branym pod uwagę w decyzji dotyczącej stóp procentowych - zapowiedziała na konferencji prasowej Janet Yellen, Przewodnicząca Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
 • Brexit i Kropiwnicki osłabiają złotego

  Brexit i Kropiwnicki osłabiają złotego

  Dobre nastroje na rynkach, które pomogły zbliżyć notowania EURPLN do 4,30, nie potrwały długo. Rosnące obawy o wyjście Wielkiej Brytanii z UE ściągają indeksy giełdowe coraz niżej i w tej sytuacji dostaje się też złotemu. W tym kontekście bardzo zaskakująca jest wypowiedź nowego członka RPP, który bezpośrednio dodatkowo osłabił złotego.

Filmy - Brexit uk ue (3)

 • Kto się cieszy z Brexitu?

  Londyńskie rynki oraz przedsiębiorcy momentalnie zareagowali na informacje, że Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. „Absolutnie wspaniała informacja. Najlepsza wiadomość kiedykolwiek. Chcemy, żeby Anglia i cała Wielka Brytania wróciły do tego, co było przed laty i zrobimy wszystko, żeby się udało. Więc tak, jestem zadowolony, bardzo zadowolony” – podkreśla 65-letni Allen Laurence, sprzedawca na słynnym targu rybnym Billingsgate. Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem UE, co – ich zdaniem - pozwoli na lepszą kontrolę granic oraz gospodarki, ale jednocześnie rozbije jedność i stabilność na kontynencie, budowaną od zakończenia II wojny światowej. Decyzja ta powoduje „skurczenie się” UE do 27 państw i uruchomi serię wieloletnich negocjacji w handlu, biznesie oraz polityce. „Jestem smutny, ponieważ jestem Włochem. Nie sądzę, żebym miał teraz łatwo. Nie wiem, co będzie. Zobaczymy” – mówi Francesco. „Nie poruszyło mnie to aż tak bardzo. Od dawna przygotowywaliśmy się do tego. Ale myślę, że to po prostu wspaniałe, że mamy w końcu naszą niezależność z powrotem” – mówi 46-letni sprzedawca Mathew Heart. Wyniki referendum podane w piątek rano dają zwycięstwo zwolennikom Brexitu – 52 procent do 48. Frekwencja wyniosła ponad 72 procent.
 • Kiepskie nastroje w obozie przeciwników Brexitu

  Nastroje w obozie "remain", czyli zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE, nie są najlepsze. Po wstępnych wynikach referendum, które dają zwycięstwo zwolennikom Brexitu, Wielka Brytania wchodzi na nieznane wody. Zwolenników Brexitu jest 51,7 procent, a przeciwników - 48,3 procent. Takie dane podano po podliczeniu ponad trzech czwartych głosów. Sprawa wygląda już zatem na przesądzoną.
 • Balcerowicz: Brexit zaszkodzi całej Unii Europejskiej

  Negatywne skutki Brexitu odczuje zarówno Wielka Brytania, Unia Europejska, jak i Polska. Dla Wspólnoty oznaczałoby to początek ruchów dezintegracyjnych, co jest sprzeczne także z interesami naszego kraju. – W absolutnie żywotnym interesie Polski jest to, aby Europa była zintegrowana – powiedział prof. Leszek Balcerowicz – bez struktur UE Polska, podobnie jak inne kraje naszego regionu, zostałaby osamotniona w relacjach z Rosją. Brexit mógłby niekorzystnie wpłynąć na przybliżenie spełnienia takiego scenariusza. Z kolei dla samej Wielkiej Brytanii prawdopodobnie oznaczałby skomplikowanie relacji ze Szkocją oraz ryzyko negocjacji kolejnych warunków, co zajęłoby około dwóch lat. Zadaniem polityków europejskich, w tym także tych z Polski, jest więc uniknięcie takiego rozwiązania i przeciwdziałanie ruchom dezintegracyjnym – dodaje.