Biznes - branża budowlana

Synonimy:
budowlanka,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Branża budowlana (102)

 • Rośnie niewypłacalność firm budowlanych

  Rośnie niewypłacalność firm budowlanych

  Rok 2018 był punktem zwrotnym dla rynku budowlanego, po którym zaczęła się pogarszać kondycja całego rynku i płynność finansowa firm.
 • Kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w budownictwie

  Kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w budownictwie

  Z analiz Euler Hermes wynika, że po dziesięciu latach wzrostu (2008-2018) osiągnęliśmy szczyt w globalnym cyklu wzrostu koniunktury budowlanej. Rok 2018 był punktem zwrotnym na podstawie unikalnych, własnych danych Euler Hermes dotyczących milionów firm działających w 70 krajach. Wzrost w tej branży powinien stopniowo wyhamowywać do +3,0 proc. w 2019 roku z +3,5 proc. r/r w 2018 roku.
 • Europejska branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników i rosnącymi kosztami

  Europejska branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników i rosnącymi kosztami

  Problemy branży budowlanej można rozwiązać tylko na drodze dialogu pomiędzy stroną publiczną a prywatną - zarówno wykonawców, jak i inwestorów. Należy zdać sobie sprawę z sytuacji, w jakiej obecnie jesteśmy. Chodzi o brak zasobów, kumulację projektów czy inflację kosztów. Jeżeli nie zostaną znalezione rozwiązania legislacyjne odnośnie prawa zamówień publicznych, dobrych praktyk, a także dotyczące już istniejących umów i możliwości ich waloryzacji cen - dojdzie do sytuacji, z którą mieliśmy już kiedyś do czynienia.
 • Branża budowlana zmaga się z coraz większymi problemami

  Branża budowlana zmaga się z coraz większymi problemami

  Branża budowlana znajduje się obecnie w okresie dużego wzrostu. Obserwujemy bardzo dużą kumulację inwestycji infrastrukturalnych - drogowych, kolejowych i portowych. Widać wzmożoną aktywność samorządów w tym zakresie. Dobra koniunktura ma miejsce także na rynku inwestycji prywatnych - komercyjnych i przemysłowych, również mieszkaniowych. To stawia przed branżą nowe wyzwania i potencjalne zagrożenia.
 • Sytuacja finansowa w branży budowlanej coraz gorsza

  Sytuacja finansowa w branży budowlanej coraz gorsza

  Choć budownictwo wraz z powiązanymi sektorami generuje blisko 13 proc. PKB, popyt na usługi rośnie, a dynamika produkcji budowlano-montażowej wciąż jest wysoka, to niepokoi fakt, że zadłużenie w sektorze, według danych KRD, wzrasta i obecnie wynosi 2,41 mld zł. Dodatkowo wielu podwykonawców trzymanych jest w szachu przez nierzetelnych kontrahentów. Już 10 proc. kwoty całego zadłużenia stanowią wzajemne zobowiązania branży.
 • Apel do premiera o wstrzymanie "drogowego rachunku powierniczego"

  Apel do premiera o wstrzymanie "drogowego rachunku powierniczego"

  Grozi nam fala bankructw, z jakimi mieliśmy do czynienia w latach 2010-2012. Katastrofie może zapobiec wprowadzenie waloryzacji kontraktów na inwestycje publiczne, ale też powstrzymanie Ministerstwa Sprawiedliwości, które forsuje pomysł tzw. drogowego rachunku powierniczego. Stąd apel do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w tej sprawie.
 • Coraz większe problemy z płynnością firm budowlanych. W kolejnych miesiącach może się pojawić więcej upadłości deweloperów

  Coraz większe problemy z płynnością firm budowlanych. W kolejnych miesiącach może się pojawić więcej upadłości deweloperów

  Wyższe koszty materiałów, zatory płatnicze oraz trudności z pozyskaniem pracowników powodują pogorszenie kondycji firm budowlanych. W najbliższych miesiącach eksperci prognozują wzrost wniosków upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych, również ze strony deweloperów. Problemy tego segmentu rynku to nie tylko ból głowy dla osób kupujących mieszkania, lecz także dla podwykonawców, którzy muszą się liczyć z czarnym scenariuszem. W skrajnych wypadkach jedynym sposobem na wyjście z kłopotów będzie dla nich ogłoszenie upadłości.
 • Branża budowlana łapie zadyszkę? Deweloperzy wstrzymują inwestycje

  Branża budowlana łapie zadyszkę? Deweloperzy wstrzymują inwestycje

  Część deweloperów wstrzymuje się z inwestycjami, bo koszty budowy są obecnie za wysokie - powiedział dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. Dodał, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego wzrost cen ma określony "próg bólu", który uzależniony jest od siły nabywczej.
 • Budowlanka w tarapatach. Czy grozi nam fala upadłości?

  Budowlanka w tarapatach. Czy grozi nam fala upadłości?

  Obroty w branży budowlanej w Polsce były większe w 2017 r. w porównaniu do 2016 r., a zyski wzrosły o 4,7 proc. Pomimo rosnących obrotów w branży budowlanej, średnia roczna marża w branży spadła z 28,6 proc. w 2016 r. do 26,8 proc. w 2017 r. Zdaniem analityków, wskaźnik zadłużenia branży wyniósł 78 proc. w 2017 r., podczas gdy jego poziom w segmencie materiałów budowlanych jest dużo niższy.
 • Boom budowlany będzie mieć swoje ofiary - program Mieszkanie Plus

  Boom budowlany będzie mieć swoje ofiary. Mogą się nimi stać nie tylko przedsiębiorstwa budowlane, ale również inwestorzy. Uderzy też w rządowy program Mieszkanie Plus.