Biznes - branża budowlana

Synonimy:
budowlanka,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Branża budowlana (98)

 • Czy wciąż opłaca się pracować w budownictwie?

  Czy wciąż opłaca się pracować w budownictwie?

  W 2019 roku, w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 9854 osób pracujących w budownictwie, z czego jedynie 36 proc. stanowiły kobiety. Mediana wynagrodzeń w tej branży wyniosła 5000 zł brutto.
 • GUS: Dynamika produkcji budowlano-montażowej

  GUS: Dynamika produkcji budowlano-montażowej

  Jak podał podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w marcu 2020 r. wzrosła o 3,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 25,0 proc. Natomiast, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu spadła o 20,9 proc. rdr
 • Echo Investment ma przedwstępne umowy zakupu nieruchomości od Tesco za minimum 42,5 mln euro

  Echo Investment ma przedwstępne umowy zakupu nieruchomości od Tesco za minimum 42,5 mln euro

  Spółki z grupy Echo Investment podpisały przedwstępne umowy zakupu zabudowanych nieruchomości w Poznaniu, Łodzi i Krakowie za łączną cenę co najmniej 42,5 mln euro netto - podała spółka w komunikacie. Umowy zostały zawarte ze spółkami z grupy Tesco.
 • Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie 273 mieszkań w dwóch warszawskich projektach

  Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie 273 mieszkań w dwóch warszawskich projektach

  Portfolio stołecznych inwestycji Grupy Murapol zostało powiększone o nowe przedsięwzięcie deweloperskie, które powstanie w dzielnicy Ursus - Murapol Dzieci Warszawy. Oferta mieszkań wprowadzonych do przedsprzedaży w tej inwestycji obejmuje 124 lokale. Do oferty trafiła także kolejna pula - 149 mieszkań w inwestycji Murapol Osiedle Natura, powstającej na warszawskiej Białołęce.
 • Euro może pomóc branży budowlanej w ominięciu split paymentu. Eksperci: To możliwe, ale mało opłacalne

  Euro może pomóc branży budowlanej w ominięciu split paymentu. Eksperci: To możliwe, ale mało opłacalne

  Obserwatorzy rynku twierdzą, że firmy budowlane znalazły sposób na uniknięcie mechanizmu podzielonej płatności. Przedsiębiorcy zaczną wystawiać faktury w euro. Jak komentuje Ministerstwo Finansów, nie będzie to próbą obejścia przepisów, jeżeli prawidłowe będzie opodatkowanie danej transakcji, na zasadzie importu usług. Eksperci jednak ostrzegają, że koszty przeniesienia działalności za granicę będą nieuzasadnione wobec skutków, jakie rodzi MPP. Zmiana rezydencji podatkowej może również zaszkodzić spółce, która nigdy nie funkcjonowała w innych realiach. Ponadto większość kontrahentów raczej nie podejmie ryzyka kursowego, bo byłoby to obarczone zbyt dużą niepewnością.
 • Branżę budowlaną czeka kryzys? Eksperci nie mają wątpliwości

  Branżę budowlaną czeka kryzys? Eksperci nie mają wątpliwości

  Chociaż ostatnio spadła liczba niewypłacalnych firm budowlanych, eksperci ostrzegają, że branżę mogą czekać kłopoty. Budowlanka zmaga się z rosnącym zadłużeniem, brakiem pracowników i zatorami w płatnościach. To powoduje, że jesienią może nas czekać fala upadłości firm, jeśli w porę nie zareagują.
 • Rośnie niewypłacalność firm budowlanych

  Rośnie niewypłacalność firm budowlanych

  Rok 2018 był punktem zwrotnym dla rynku budowlanego, po którym zaczęła się pogarszać kondycja całego rynku i płynność finansowa firm.
 • Kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w budownictwie

  Kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w budownictwie

  Z analiz Euler Hermes wynika, że po dziesięciu latach wzrostu (2008-2018) osiągnęliśmy szczyt w globalnym cyklu wzrostu koniunktury budowlanej. Rok 2018 był punktem zwrotnym na podstawie unikalnych, własnych danych Euler Hermes dotyczących milionów firm działających w 70 krajach. Wzrost w tej branży powinien stopniowo wyhamowywać do +3,0 proc. w 2019 roku z +3,5 proc. r/r w 2018 roku.
 • Europejska branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników i rosnącymi kosztami

  Europejska branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników i rosnącymi kosztami

  Problemy branży budowlanej można rozwiązać tylko na drodze dialogu pomiędzy stroną publiczną a prywatną - zarówno wykonawców, jak i inwestorów. Należy zdać sobie sprawę z sytuacji, w jakiej obecnie jesteśmy. Chodzi o brak zasobów, kumulację projektów czy inflację kosztów. Jeżeli nie zostaną znalezione rozwiązania legislacyjne odnośnie prawa zamówień publicznych, dobrych praktyk, a także dotyczące już istniejących umów i możliwości ich waloryzacji cen - dojdzie do sytuacji, z którą mieliśmy już kiedyś do czynienia.
 • Branża budowlana zmaga się z coraz większymi problemami

  Branża budowlana zmaga się z coraz większymi problemami

  Branża budowlana znajduje się obecnie w okresie dużego wzrostu. Obserwujemy bardzo dużą kumulację inwestycji infrastrukturalnych - drogowych, kolejowych i portowych. Widać wzmożoną aktywność samorządów w tym zakresie. Dobra koniunktura ma miejsce także na rynku inwestycji prywatnych - komercyjnych i przemysłowych, również mieszkaniowych. To stawia przed branżą nowe wyzwania i potencjalne zagrożenia.