błyskawice

Artykuły - Błyskawice (5)

 • Piorun jednak uderza dwa razy w to samo miejsce

  Piorun jednak uderza dwa razy w to samo miejsce

  ​Wiele wskazuje na to, że panujące od dawna przekonanie, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce jest błędne. Na jeziorze Maracaibo w Wenezueli rocznie dochodzi do 1,2 mln uderzeń piorunów, a wiele z nich trafia w to samo miejsce. Jak to możliwe?
 • Tajemnica Jowisza rozwiązana po 39 latach

  Tajemnica Jowisza rozwiązana po 39 latach

  Na Jowiszu są chmury i huragany, więc nic dziwnego, że występują także błyskawice. Kiedy sonda Voyager 1 odwiedziła gazowego olbrzyma w 1979 r. zauważono coś jeszcze - jowiszowe błyskawice emitują fale radiowe w sposób, jakiego nie doświadczymy na Ziemi.
 • Pioruny mogą tworzyć antymaterię

  Pioruny mogą tworzyć antymaterię

  Najnowsze badania potwierdziły, że wyładowania atmosferyczne mogą być na tyle silne, by wywołać reakcje jądrowe na niebie.
 • Niesamowite wideo: Setki błyskawic rozświetliły noc nad zatoką

  Niesamowite wideo: Setki błyskawic rozświetliły noc nad zatoką

  Gwałtowne burze i błyskawice nawiedzają amerykański stan Waszyngton od początku września. Jeden z filmowców postanowił uchwycić piękno i potęgę zjawiska, nie narażając przy tym swojego życia.
 • WIG20 jak błyskawica

  Atmosfera na parkiecie coraz bardziej się rozgrzewa. Indeks dużych spółek lotem błyskawicy zalicza nowe maksima. Tempo wzrostu jest imponujące. Już 5proc. zyskał główny wskaźnik w ciągu dwóch sesji, a wszystko wskazuje na to, że to nie koniec bonanzy. Od dziś na GPW rozpocznie notowania długo oczekiwana przez inwestorów spółka PGE. Czy debiut nowej firmy stanie się kołem zamachowym dla byków?

Filmy - Błyskawice (3)

 • Jak chronić się w czasie burzy?

  Piotr Żurowski ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz powiedział w rozmowie z Interią, jakie zachowania podczas burzy mogą nas narazić na uderzenie piorunem i co powinniśmy robić, żeby być bezpiecznym.
 • Piorun kulisty - zjawisko, które nadal pozostaje tajemnicą

  Piorun kulisty jest najbardziej niezbadanym zjawiskiem, jeśli chodzi o burze. Badania nadal trwają - powiedział Interii Piotr Żurowski ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.
 • Niebezpieczne mity na temat piorunów

  Gdy jest burza należy położyć się na ziemi, zakopać porażonego człowieka aż po samą szyję? Takie zachowania mogą spowodować nawet śmierć - wyjaśnia Piotr Żurowski ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.