biurokracja

Artykuły - Biurokracja (36)

 • Nowe akty prawne: Polska bije rekordy

  Nowe akty prawne: Polska bije rekordy

  Jeżeli w końcówce roku zostanie utrzymana taka dynamika tworzenia nowych aktów prawnych, jak to było przez trzy kwartały tego roku, gdy wynosiła 8,3 proc., to 2017 r. będzie rekordowy w całej historii Polski. Utrzymanie dynamiki oznaczałoby, że w życie wejdzie 34,6 tys. stron nowych przepisów.
 • Pogłębia się bałagan prawny dotyczący firm

  Pogłębia się bałagan prawny dotyczący firm

  Większość ustaw obecnie uchwalanych dotyczących przedsiębiorców nie prowadzi do uporządkowania systemu prawnego. Nadprodukcja prawa w ocenie pracodawców to zmiany przede wszystkim doraźne.
 • Ryzyko regulacyjne na pierwszym planie

  Ryzyko regulacyjne na pierwszym planie

  Przedsiębiorcy i inwestorzy na co dzień borykają się z licznymi czynnikami ryzyka. Do tych związanych ze zmianami warunków rynkowych zdążyli się już przyzwyczaić, nauczyli się je szacować i jakoś z nimi sobie radzić. Od pewnego czasu muszą jednak zmagać się ze znacznie poważniejszymi wyzwaniami, wynikającymi z decyzji leżących w sferze polityki gospodarczej. I nie jest to tylko polska specyfika.
 • Największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce

  Największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce

  Rekomendacje Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w zakresie poprawy warunków prowadzenia firm w Polsce pozostają od lat te same - polski system podatkowy wymaga fundamentalnej reformy, należy uprościć prawo gospodarcze i obniżyć pozapłacowe koszty pracy - oto wnioski płynące z 7. edycji Raportu ZPP "Warunki prowadzenia firm w Polsce 2017".
 • W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  Średnio 4 godziny i 17 minut musiałby poświęcić każdego dnia roboczego polski obywatel, aby zapoznać się ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2016 r. - wynika z najnowszego "Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce". W życie weszły wówczas nowe ustawy i rozporządzenia liczące blisko 32 tys. stron maszynopisu. To historyczny rekord.
 • "Rzeczpospolita": Polska biurokracja jest mało efektywna

  "Rzeczpospolita": Polska biurokracja jest mało efektywna

  Daleko nam do "urzędniczego bizancjum" Francji, ale brak strategii dla administracji publicznej grozi jej niekontrolowanym rozrostem - pisze "Rzeczpospolita".
 • Biurokracja utrudnia prowadzenie biznesu w Polsce

  Biurokracja utrudnia prowadzenie biznesu w Polsce

  Przedsiębiorcy skarżą się, że nadmierny biurokratyzm państwa i urzędników utrudnia im prowadzenie biznesu, zabierając czas i energię, które mogliby przeznaczyć na rozwój działalności. Jak wskazują autorzy Białej Księgi "Stop biurokratyzmowi", największym problemem polskiej rzeczywistości biznesowej jest przeregulowanie, a do tego niska jakość i duża zmienność obowiązującego prawa. Pomóc może realizacja Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
 • Biurokracja zabija młodych biznesmenów

  Biurokracja zabija młodych biznesmenów

  Ponad połowa polskich studentów deklaruje, że chce otworzyć własny biznes. Jednak po ukończeniu studiów ich zapał słabnie. Przyczyną tego jest głównie przerośnięta biurokracja, z którą muszą mierzyć się firmy. Co zatem należałoby zmienić, aby ułatwić życie polskim biznesmenom?
 • Biurokratyczne obowiązki przyszłego emeryta

  Zbliżasz się do wieku emerytalnego? Zastanawiałeś się w związku z tym, jak wiele będziesz musiał dopełnić formalności i złożyć dokumentów, zanim zaczniesz otrzymywać świadczenie? Nie martw się - przejście na emeryturę nie jest wcale takie trudne.
 • Roman Kluska: Mam marzenie

  Roman Kluska: Mam marzenie

  Marzę o tym, żeby w Polsce był znów wolny rynek. Dziś go nie mamy. Jego przywrócenie to jedyna szansa na kolejny skok gospodarczy naszego kraju. Biznes jest u nas tak uciemiężony przez coraz bardziej rozrastającą się biurokrację, a polska gospodarka tak przeregulowana, że to je paraliżuje, dławi, że przestają się z tego powodu rozwijać - mówi Roman Kluska, założyciel Optimusa, a dziś rolnik, właściciel i szef firmy Prawdziwe Jedzenie, produkującej naturalne sery z owczego mleka i wydawca książek religijnych.

Filmy - Biurokracja (4)

 • Biurokracja zabija młodych biznesmenów

  Ponad połowa polskich studentów deklaruje, że chce otworzyć własny biznes. Jednak po ukończeniu studiów ich zapał słabnie. Przyczyną tego jest głównie przerośnięta biurokracja, z którą muszą mierzyć się firmy. Co zatem należałoby zmienić, aby ułatwić życie polskim biznesmenom? Obowiązki związane z płaceniem podatków, nieustannym raportowaniem do różnych instytucji, przestrzeganiem wszystkich przepisów prawa pracy, zasad BHP oraz innych wymogów – to wszystko w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorcom, szczególnie małym. - Z naszego badania wynika, że biurokrację za największą barierę w rozwoju uważa połowa polskich firm. O wiele mniej przedsiębiorstw skarży się np. na problem ze znalezieniem klientów czy finansowania – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR z firmy Grant Thornton. Co poprawiłoby sytuację przedsiębiorców w Polsce i zachęciło do otwierania własnego biznesu? Na pewno ustabilizowanie prawa oraz ograniczenie sprawozdawczości. - Nowe przepisy pojawiają się tak licznie, że bardzo często nikt nie przykłada do nich wagi. Ich ograniczenie przyniosłoby dużo dobrego. Korzystne byłoby także zredukowanie sprawozdawczości, która pochłania czas i zaangażowanie pracowników – twierdzi ekspert.
 • Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ograniczy biurokrację

  70 proc. polskich gospodarstw domowych jest w zasięgu sieci, ale szybkość łącz pozostawia wiele do życzenia. W poszczególnych regionach samorządy i firmy telekomunikacyjne budują infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu, dzięki czemu w przyszłym roku 25 milionów Polaków będzie miało dostęp do internetu o prędkości 30 Mbps. W nowej perspektywie unijnej uzupełnianiem sieci będą zajmować się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, a resort administracji i cyfryzacji chce im to zadanie ułatwić. – Tworzymy już system monitoringu na rzecz tych projektów, które są realizowane w regionach i w Polsce Wschodniej. Myślimy o tym, żeby ten system był na tyle uniwersalny, żeby można go było zastosować też do projektów z przyszłej perspektywy finansowej, tak żebyśmy mieli dokładną informację na temat postępu realizacji projektów, najlepiej w formie elektronicznej – mówi Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
 • Gdyby nie biurokracja, polscy przedsiębiorcy byliby o 200 mld zł bogatsi

  Co trzeci przedsiębiorca wskazał, że po usunięciu głównych przeszkód wzrost przychodów mógłby sięgnąć nawet 10 proc. Jedna czwarta przedsiębiorców oceniała potencjalny wzrost przychodów na 5-10 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton. – Jeśli te oszacowania przeniesiemy na poziom całej gospodarki, to likwidacja barier biurokratycznych podniosłaby przychody polskich przedsiębiorstw o ponad 200 mld zł. To mniej więcej jedna ósma polskiego PKB.
 • Przedsiębiorcy kontra "Czarna Lista Barier"

  Niejasności podatkowe i nadmierna biurokracja - to problemy, które niezmiennie od kilku lat skutecznie utrudniają przedsiębiorcom życie. - Urzędnicy nie darzą przedsiębiorców zaufaniem - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.