biurokracja

Artykuły - Biurokracja (73)

 • Biznes traci czas przez biurokrację

  Biznes traci czas przez biurokrację

  Przedsiębiorstwa przeciętnie wysyłają w ciągu roku 208 sprawozdań do różnych urzędów, a mikrofirmy - 100. W Polsce biznesowe rozliczenie podatków zajmuje pięć razy więcej czasu niż w Szwajcarii.
 • Koronawirus: Za dużo biurokracji w tarczy antykryzysowej

  Koronawirus: Za dużo biurokracji w tarczy antykryzysowej

  Polską gospodarkę tworzy 1,3 miliona samozatrudnionych i 700 tysięcy firm, które zatrudniają łącznie ponad 6,7 miliona obywateli. Polacy mogą dzięki temu pracować na dobrobyt swoich rodzin.
 • Biurokracja największym hamulcem polskiej gospodarki

  Biurokracja największym hamulcem polskiej gospodarki

  Ustanowiona w grudniu 1989 roku ustawa Wilczka, przywracająca w Polsce wolny rynek, przyniosła nam cud gospodarczy na skalę światową. W podręcznikach historii można przeczytać, że Polska była krajem o największym wzroście gospodarczym końca XX wieku.
 • Nowe akty prawne: Polska bije rekordy

  Nowe akty prawne: Polska bije rekordy

  Jeżeli w końcówce roku zostanie utrzymana taka dynamika tworzenia nowych aktów prawnych, jak to było przez trzy kwartały tego roku, gdy wynosiła 8,3 proc., to 2017 r. będzie rekordowy w całej historii Polski. Utrzymanie dynamiki oznaczałoby, że w życie wejdzie 34,6 tys. stron nowych przepisów.
 • Pogłębia się bałagan prawny dotyczący firm

  Pogłębia się bałagan prawny dotyczący firm

  Większość ustaw obecnie uchwalanych dotyczących przedsiębiorców nie prowadzi do uporządkowania systemu prawnego. Nadprodukcja prawa w ocenie pracodawców to zmiany przede wszystkim doraźne.
 • Ryzyko regulacyjne na pierwszym planie

  Ryzyko regulacyjne na pierwszym planie

  Przedsiębiorcy i inwestorzy na co dzień borykają się z licznymi czynnikami ryzyka. Do tych związanych ze zmianami warunków rynkowych zdążyli się już przyzwyczaić, nauczyli się je szacować i jakoś z nimi sobie radzić. Od pewnego czasu muszą jednak zmagać się ze znacznie poważniejszymi wyzwaniami, wynikającymi z decyzji leżących w sferze polityki gospodarczej. I nie jest to tylko polska specyfika.
 • Największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce

  Największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce

  Rekomendacje Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w zakresie poprawy warunków prowadzenia firm w Polsce pozostają od lat te same - polski system podatkowy wymaga fundamentalnej reformy, należy uprościć prawo gospodarcze i obniżyć pozapłacowe koszty pracy - oto wnioski płynące z 7. edycji Raportu ZPP "Warunki prowadzenia firm w Polsce 2017".
 • W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  Średnio 4 godziny i 17 minut musiałby poświęcić każdego dnia roboczego polski obywatel, aby zapoznać się ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2016 r. - wynika z najnowszego "Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce". W życie weszły wówczas nowe ustawy i rozporządzenia liczące blisko 32 tys. stron maszynopisu. To historyczny rekord.
 • "Rzeczpospolita": Polska biurokracja jest mało efektywna

  "Rzeczpospolita": Polska biurokracja jest mało efektywna

  Daleko nam do "urzędniczego bizancjum" Francji, ale brak strategii dla administracji publicznej grozi jej niekontrolowanym rozrostem - pisze "Rzeczpospolita".
 • Biurokracja utrudnia prowadzenie biznesu w Polsce

  Biurokracja utrudnia prowadzenie biznesu w Polsce

  Przedsiębiorcy skarżą się, że nadmierny biurokratyzm państwa i urzędników utrudnia im prowadzenie biznesu, zabierając czas i energię, które mogliby przeznaczyć na rozwój działalności. Jak wskazują autorzy Białej Księgi "Stop biurokratyzmowi", największym problemem polskiej rzeczywistości biznesowej jest przeregulowanie, a do tego niska jakość i duża zmienność obowiązującego prawa. Pomóc może realizacja Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Filmy - Biurokracja (5)

 • Biurokracja największym hamulcem polskiej gospodarki

  Ustanowiona w grudniu 1989 roku ustawa Wilczka, przywracająca w Polsce wolny rynek, przyniosła nam cud gospodarczy na skalę światową. W podręcznikach historii można przeczytać, że Polska była krajem o największym wzroście gospodarczym końca XX wieku. Tak ogromny, dwucyfrowy wzrost był możliwy dzięki zliberalizowaniu działania rynku i aktywizacji drobnych przedsiębiorców – którzy z dnia na dzień mogli zacząć prowadzić działalność na równych prawach. Mimo braku infrastruktury udało się dzięki temu przeprowadzić w Polsce gospodarczą rewolucję. Patrząc na lata 90-te z dzisiejszej perspektywy pojawia się pytanie – czemu takich wyników i takiego rozwoju firm nie obserwujemy w Polsce teraz?
 • Biurokracja zabija młodych biznesmenów

  Ponad połowa polskich studentów deklaruje, że chce otworzyć własny biznes. Jednak po ukończeniu studiów ich zapał słabnie. Przyczyną tego jest głównie przerośnięta biurokracja, z którą muszą mierzyć się firmy. Co zatem należałoby zmienić, aby ułatwić życie polskim biznesmenom? Obowiązki związane z płaceniem podatków, nieustannym raportowaniem do różnych instytucji, przestrzeganiem wszystkich przepisów prawa pracy, zasad BHP oraz innych wymogów – to wszystko w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorcom, szczególnie małym. - Z naszego badania wynika, że biurokrację za największą barierę w rozwoju uważa połowa polskich firm. O wiele mniej przedsiębiorstw skarży się np. na problem ze znalezieniem klientów czy finansowania – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR z firmy Grant Thornton. Co poprawiłoby sytuację przedsiębiorców w Polsce i zachęciło do otwierania własnego biznesu? Na pewno ustabilizowanie prawa oraz ograniczenie sprawozdawczości. - Nowe przepisy pojawiają się tak licznie, że bardzo często nikt nie przykłada do nich wagi. Ich ograniczenie przyniosłoby dużo dobrego. Korzystne byłoby także zredukowanie sprawozdawczości, która pochłania czas i zaangażowanie pracowników – twierdzi ekspert.
 • Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ograniczy biurokrację

  70 proc. polskich gospodarstw domowych jest w zasięgu sieci, ale szybkość łącz pozostawia wiele do życzenia. W poszczególnych regionach samorządy i firmy telekomunikacyjne budują infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu, dzięki czemu w przyszłym roku 25 milionów Polaków będzie miało dostęp do internetu o prędkości 30 Mbps. W nowej perspektywie unijnej uzupełnianiem sieci będą zajmować się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, a resort administracji i cyfryzacji chce im to zadanie ułatwić. – Tworzymy już system monitoringu na rzecz tych projektów, które są realizowane w regionach i w Polsce Wschodniej. Myślimy o tym, żeby ten system był na tyle uniwersalny, żeby można go było zastosować też do projektów z przyszłej perspektywy finansowej, tak żebyśmy mieli dokładną informację na temat postępu realizacji projektów, najlepiej w formie elektronicznej – mówi Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
 • Gdyby nie biurokracja, polscy przedsiębiorcy byliby o 200 mld zł bogatsi

  Co trzeci przedsiębiorca wskazał, że po usunięciu głównych przeszkód wzrost przychodów mógłby sięgnąć nawet 10 proc. Jedna czwarta przedsiębiorców oceniała potencjalny wzrost przychodów na 5-10 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton. – Jeśli te oszacowania przeniesiemy na poziom całej gospodarki, to likwidacja barier biurokratycznych podniosłaby przychody polskich przedsiębiorstw o ponad 200 mld zł. To mniej więcej jedna ósma polskiego PKB.