bieda

Artykuły - Bieda (150)

Filmy - Bieda (18)

 • Gruzja. Między biedą a marazmem

  Gruzja to kraj rozdarty między ubóstwem a marazmem, borykający się z typowymi problemami posowieckich państw: słabymi instytucjami, niedoborami w sferze prawa i szalejącą korupcją. Zobacz jak wygląda życie zwykłych Gruzinów.
 • Igrzyska w Rio. Dramat tuż za rogiem

  Tego nie zobaczysz w oficjalnych przekazach telewizyjnych z Igrzysk Olimpijskich w Rio. Wspaniałe areny, bogate dzielnice, świetnie bawiący się kibice z całego świata, a tuż za rogiem...
 • Susza zabrała im wszystko. Zwierzęta padały jedno po drugim

  Takiej suszy nie było w Etiopii od ponad 30 lat. Nomadowie, z leżącej na wschodzie kraju prowincji Siti, stracili niemal wszystko. Mohamed był kiedyś właścicielem stada liczącego 300 sztuk bydła. Teraz został mu już tylko tuzin zwierząt. - Na początku mieliśmy bydło, które można było sprzedać na targu, by kupić jedzenie, ale susza zabiła prawie wszystkie zwierzęta - mówi gospodarz.
 • Najbiedniejszy kraj w UE. To nie życie, to wegetacja!

  Bułgaria - tutaj życie sprowadza się do codziennej walki o przetrwanie... Jak wynika z oficjalnych statystyk, blisko połowa populacji tego kraju to tzw. "biedni pracujący". Paradoksalnie, często są to osoby mogące się poszczycić świetnym wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem w wykonywanym zawodzie. Niestety, za swoją pracę otrzymują tak niskie wynagrodzenie, że z trudem wiążą koniec z końcem. Katia Koleszewa z Sofii i jej mąż Mirczo miesięcznie zarabiają wspólnie około 950 lewów. To równowartość około 450 euro lub niecałych 2 tysięcy złotych (po uśrednieniu kursu). Jak mówią, po dokonaniu wszystkich opłat, na życie zostaje im 200-220 lewów. – Na zakupy spożywcze dziennie możemy wydać maksymalnie równowartość półtora euro - mówi Katia, która jest inżynierem chemicznym i pracuje w laboratorium. Jej mąż, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, zarabia jako stróż nocny i nauczyciel rysunku. Do skromnego domowego budżetu dokłada się ich syn, grając na ulicy... - Jakoś żyjemy, ale nie stać nas absolutnie na nic. Wakacje, własny samochód - to dla nas abstrakcja - mówi Mirczo Koleszew. Bułgaria to obecnie najbiedniejszy kraj w europejskiej wspólnocie. Przez dziesięć lat musiała przestrzegać ścisłej dyscypliny fiskalnej, narzuconej jej w połowie lat 90. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Powodem był największy w historii tego państwa kryzys bankowy i finansowy. Zaciskanie pasa przyniosło efekt w postaci znacznej redukcji długu publicznego. Niestety, kolejne ekip rządzące zaprzepaściły szanse na wdrożenie istotnych reform rynku pracy, opieki zdrowotnej, systemu świadczeń społecznych i oświaty.