Białoruś

Synonimy:
bialoruś, białorusia
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Białoruś (1564)

 • Rusza załadunek reaktora elektrowni jądrowej pod Ostrowcem

  Rusza załadunek reaktora elektrowni jądrowej pod Ostrowcem

  Jak podała agencja ​BiełTA, pierwszy załadunek paliwa jądrowego rozpoczął się w piątek w elektrowni atomowej pod Ostrowcem. W reaktorze zostaną umieszczone 163 kasety z paliwem jądrowym. Każda z nich składa się z 312 prętów uranowych.
 • Co Chiny robią na Białorusi?

  Co Chiny robią na Białorusi?

  Nie mamy serca do jednego z sąsiadów. Dla większości z nas Białoruś to kraj równie odległy, jak któreś z państw afrykańskich - podobna, nieprzejrzysta satrapia sterowana przez dziwacznego, a gdy trzeba okrutnego dyktatora. Tymczasem dzieje się tam całkiem sporo.
 • Kupujemy rosyjski gaz drożej niż wynosi jego cena rynkowa - ​Łukaszenka

  Kupujemy rosyjski gaz drożej niż wynosi jego cena rynkowa - ​Łukaszenka

  - Białoruś kupuje obecnie gaz od Rosji po wyższej cenie, niż nabywcy w Europie - ocenił w poniedziałek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jego zdaniem, Moskwa mogłaby pomóc Białorusi, obniżając cenę surowca na tle spadku cen na rynkach.
 • Kononawirus na świecie: Białoruś wprowadza ceny regulowane

  Na Białorusi poszerzono listę towarów, na które ceny ma regulować państwo. Na liście znalazły się środki pierwszej potrzeby i wspomagające walkę z koronawirusem.
 • Koronawirus w piłce. Świat dowiedział się o białoruskim futbolu

  Koronawirus w piłce. Świat dowiedział się o białoruskim futbolu

  "Z powodu koronawirusa świat dowiedział się o białoruskim futbolu" - powiedział dziennikarz Ihar Karniej, a redaktor naczelny portalu sportowego "Tribuna" Aleh Harunowicz dodał: "Pisze o niej nawet 'New York Times'. To jakby cyrk de Soleil przyjechał do prowincjonalnego miasteczka".
 • Koronawirus atakuje. Na Białorusi liga zaczęła rozgrywki

  Koronawirus atakuje. Na Białorusi liga zaczęła rozgrywki

  Wygląda na to, że rozpoczynający się dziś weekend jest pierwszym takim od czasów II wojny Światowej. Niewiele brakowało, by był to pierwszy wiosenny koniec tygodnia, kiedy w żadnym z państw europejskich nie odbędzie się żaden mecz piłkarski o krajowe mistrzostwo. Tak się jednak nie stało, bo w czwartek rozgrywki w sezonie 2020 zainaugurowała piłkarska ekstraklasa Białorusi.
 • Białoruś dywersyfikuje dostawy ropy

  Białoruś dywersyfikuje dostawy ropy

  ​Białoruś rozszerza listę dostawców nierosyjskiej ropy. Z tureckiego portu Ceyhan wypłynął dziś tankowiec z 90 tysiącami ton ropy z Azerbejdżanu. Wcześniej na Białoruś dotarła ropa z Norwegii przywieziona tankowcem do litewskiego portu w Kłajpedzie. Białoruś i Rosja od 1 stycznia nie mają podpisanych kontraktów na dostawy surowca dla strony białoruskiej.
 • Spór o ropę naftową otwiera dla Polski nowe szanse

  Spór o ropę naftową otwiera dla Polski nowe szanse

  Integracja Białorusi z Rosją jest zagrożona z powodu sporów o tranzyt ropy naftowej. Polska może na tym zyskać, jeżeli dodatkowa ropa dostarczana do Gdańska popłynie ropociągiem Przyjaźń.
 • W marcu pracownicy z Białorusi zastąpią Ukraińców?

  W marcu pracownicy z Białorusi zastąpią Ukraińców?

  ​Po 1 marca 2020 roku, w związku z otwarciem niemieckich granic dla emigrantów zarobkowych spoza UE, polscy przedsiębiorcy zmuszeni będą do poszukiwania kolejnych rąk do pracy. Rok 2020 stawia bowiem pod znakiem zapytania liczbę pracowników z Ukrainy, którzy w kolejnych miesiącach wybiorą pracę u naszych zachodnich sąsiadów zamiast w Polsce.
 • Biełnaftachim: Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś

  Biełnaftachim: Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś

  Rosja wstrzymała od 1 stycznia dostawy ropy na Białoruś rurociągiem Przyjaźń - poinformował w piątek państwowy białoruski koncern Biełnaftachim.

Filmy - Białoruś (8)

 • Liga białoruska gra pomimo pandemii. "Nie ma się czego obawiać". Wideo

  Kibice na Białorusi nie obawiają się koronawirusa. Nadal chętnie chodzą na mecze i nie chcą zmieniać stylu życia. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka już wcześniej nazywał całą sprawę "psychozą", a jako lekarstwa na koronawirusa polecał picie wódki i wizytę w saunie.
 • Białoruś. Luksusowe apartamenty na grobie ofiar Holokaustu

  Mieszkańcy Brześcia na Białorusi protestują przeciwko budowie luksusowych apartamentów na masowym żydowskim grobie. Domagają się pomnika dla ofiar.
 • Zakaz sprzedaży jajek. Dostaniesz je... w aptece

  To prawo jest co najmniej przerażające i to nie są jaja! U nas co prawda nie należą do najtańszych, ale kupicie je w każdym sklepie spożywczym… Czy wiecie, że w Lelczycach na Białorusi nie dostaniecie w sklepie kilku jajek? Dziwne, prawda? W takim razie, gdzie je zdobyć? I tutaj uwaga! Dostępne są… jedynie w aptece i co najciekawsze – na receptę. Całe zamieszanie związane jest z niewystarczającą ilością kur znoszących jaja. W kolejce do zakupu uprzywilejowane są rodziny z dziećmi. Receptę na zakup jajek może wypisać wyłącznie lekarz.
 • Białoruś: Fala protestów przeciw tzw. dekretowi o pasożytnictwie

  Nasi sąsiedzi wyszli na ulice, protestują przeciw dekretowi, według którego każda osoba w wieku produkcyjnym, która pozostanie bezrobotna ponad pół roku, będzie zmuszona zapłacić karę.