bezpieczeństwo energetyczne

Artykuły - Bezpieczeństwo energetyczne (118)

 • Wirus przyspieszy przemianę globalnej energetyki

  Wirus przyspieszy przemianę globalnej energetyki

  O 6 proc. zmaleje w 2020 r. światowe zużycie energii, a pracę straciło lub straci ponad 3 mln pracowników energetyki. Potrzebne są jednocześnie nowe inwestycje, aby w przyszłości nie brakowało energii. Nie otwiera to perspektyw dla paliw kopalnych, gdyż coraz tańsza jest energia ze źródeł odnawialnych.
 • Po wakacjach pożegnamy się z pomysłem budowania elektrowni jądrowej?

  Po wakacjach pożegnamy się z pomysłem budowania elektrowni jądrowej?

  PGE i PKN Orlen dystansują się od pomysłu wybudowania elektrowni jądrowej. Problemy ze sfinansowaniem inwestycji są nadal nie do pokonania. Przedłużanie dyskusji o tej inwestycji traci sens, zwłaszcza że są alternatywne rozwiązania dla energetyki.
 • Paliwa kopalne nie dadzą już takich zysków

  Paliwa kopalne nie dadzą już takich zysków

  Czyste technologie i polityka klimatyczna ukierunkowana na zieloną energię mogą zmniejszyć zyski ze sprzedaży paliw kopalnych o dwie trzecie. Obecny kryzys wywołany koronawiruem może tylko przyspieszyć ten proces. Popyt na samą ropę, jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, w 2020 roku może spaść o 9 proc.
 • Saipem Limited ułoży gazociąg Baltic Pipe

  Saipem Limited ułoży gazociąg Baltic Pipe

  Gaz-System podpisał umowę z Saipem Limited na ułożenie gazociągu Baltic Pipe na dnie Bałtyku. Prace budowlano - montażowe obejmą także miejsca tzw. lądowania gazociągu, czyli połączenia części podmorskiej z odcinkami lądowymi w Polsce i Danii. Wartość kontraktu to ok. 280 mln euro.
 • Podczas epidemii koronawirusa nie zabraknie nam prądu

  Podczas epidemii koronawirusa nie zabraknie nam prądu

  Jedną z najbardziej krytycznych infrastruktur państwowych, które są szczególnie istotne w czasach kryzysu, jest sieć elektroenergetyczna.
 • Dywersyfikacja źródeł gazu pozwoli na obniżenie cen

  Dywersyfikacja źródeł gazu pozwoli na obniżenie cen

  Polityka dywersyfikacji źródeł dostaw gazu to jedyne rozwiązanie, które pozwoli dostarczyć polskim odbiorcom najlepszą możliwą dzisiaj ofertę - czyli jak najniższą cenę. Oprócz tego dostarczanie surowca z różnych kierunków jest gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Rynek posiadający szeroki, wolny dostęp do wielu źródeł może wybierać najkorzystniejsze oferty. Tylko w ten sposób w Polsce może stać się on zdrowy i płynny, a ceny adekwatne do warunków na pozostałych rynkach.
 • Blaski i cienie niezależności energetycznej USA

  Blaski i cienie niezależności energetycznej USA

  Eskalacja napięć w Iranie nie odbiła się zbytnio szerokim echem na rynkach finansowych. Wzrost cen ropy był co najwyżej umiarkowany. Wielu sądzi, że większa odporność cen ropy na zawirowania geopolityczne jest efektem właśnie odzyskanej przez USA niezależności energetycznej. Nie oznacza to jednak, że konsumenci na świecie mogą spać spokojnie.
 • "Der Spiegel": Czy w Europie zabraknie gazu?

  "Der Spiegel": Czy w Europie zabraknie gazu?

  Amerykańskie sankcje przeciwko gazociągowi Nord Stream 2 prowadzą do zaostrzenia konfliktu między Ukrainą a Rosją, a to może spowodować przerwanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy - ostrzega "Der Spiegel".
 • PGNiG: Gazpromowi przekazano oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego

  PGNiG: Gazpromowi przekazano oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego

  PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku - poinformowała w piątek spółka w komunikacie giełdowym.
 • J. Steinhoff: Krajowe bezpieczeństwo energetyczne pilnie wymaga długoterminowej strategii

  J. Steinhoff: Krajowe bezpieczeństwo energetyczne pilnie wymaga długoterminowej strategii

  Za trzy lata błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym popłynie do Polski gazociągiem Baltic Pipe. Ta inwestycja - podobnie jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu - znacząco pozwoli uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji i poprawi krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Pozostałe kluczowe inwestycje w obszarze energetyki zależeć będą od długoterminowej strategii. - Potrzebujemy jak najszybciej przyjąć politykę energetyczną na następne 15-20 lat - podkreśla Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. Chodzi przede wszystkim o decyzje, czy będziemy budować miks energetyczny w oparciu o atom, czy raczej odnawialne źródła.

Filmy - Bezpieczeństwo energetyczne (4)

 • Jak zakończy się spór o Nord Stream 2 i nasze bezpieczeństwo energetyczne

  Rosyjskie plany są coraz bardziej opóźnione. Nord Stream 2 wprawdzie powstanie, ale Europa Środkowa zyskuje jeszcze więcej czasu, aby budować swoje bezpieczeństwo energetyczne. Coraz mniej realne są obietnice z 19 września szefa rosyjskiego Gazpromu, że budowa Nord Stream 2 toczy się ściśle według harmonogramu. Przyznał wówczas, że kluczową kwestią pozostaje stanowisko Danii, która nadal nie wydała zgody na ułożenie gazociągu w swej wyłącznej strefie ekonomicznej. Zapewniał jednak, że jest szansa na wprowadzenie Nord Stream 2 do eksploatacji do końca roku. Gazprom planował pierwotnie, że po uruchomieniu tego gazociągu zaprzestanie tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.
 • Jak polityka wpływa na spółki Skarbu Państwa?

  Należy pilnować rozdziału między właścicielami spółek Skarbu Państwa, czyli kontrolą właścicielską a prawodawcą regulatorem. Jeżeli są one skupione w jednym ręku, może spowodować to szkody na rynku. Obecnie toczy się dyskusja dotycząca cen energii oraz spółek Skarbu Państwa. Są one na ogół notowane publicznie – natomiast w przypadku tych, w których Skarb Państwa odgrywa istotną rolę, pojawia się cienka granica. Kiedy ich zarządy realizują zadania wpisane w statuty – jak bezpieczeństwo energetyczne, mogą narażać spółki na straty. Wtedy działa nie tylko Prawo Energetyczne, ale Kodeks Spółek Handlowych i Kodeks Karny. W pewnych przypadkach widać, że to oddziaływanie na siebie polityki i gospodarki nie służy tym podmiotom.
 • Lewandowski: Nie wiem czy doczekamy się lepszych przywódców Niemiec

  Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej, odpowiada na pytania Agnieszki Maj o polskie bezpieczeństwo energetyczne i stosunki między przywódcami Polski i Niemiec. - Nie można Angeli Merkel stawiać w szeregu przeciwników Polski - podkreślał polityk Platformy Obywatelskiej
 • Składka od konsumentów na bezpieczeństwo energetyczne

  Ministerstwo Energii chce podnieść opłatę przejściową, doliczaną dzisiaj do rachunku każdego konsumenta energii. Z opłat tych finansowano inwestycje elektrowni w ciągu ostatnich dwudziestu lat i miały powoli wygasać. Ale będzie rosnąć, jak twierdzi portal WysokieNapięcie.pl,bo pieniądze są potrzebne na bezpieczeństwo energetyczne. Pomysł może zablokować Bruksela.