barbórka

Artykuły - Barbórka (52)

 • Górnictwo przed Barbórką: Wysokie ceny węgla, rosnący import

  Górnictwo przed Barbórką: Wysokie ceny węgla, rosnący import

  Najwyższe od pięciu lat ceny węgla, stabilny popyt na ten surowiec, inwestycje w nowe pokłady i dobre wyniki górniczych spółek, a jednocześnie mniejsze niż w minionych latach wydobycie i rosnący import - to obraz górnictwa węgla kamiennego w przededniu Barbórki.
 • Dziś rusza Polska Grupa Górnicza

  Dziś rusza Polska Grupa Górnicza

  Dziś w Katowicach o 14 planowane jest podpisanie umowy inwestycyjnej w sprawie powołania Polskiej Grupy Górniczej. Nowa spółka ma powstać na bazie kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej.
 • Barbórka: 4 grudnia górnicy obchodzą święto

  Barbórka: 4 grudnia górnicy obchodzą święto

  4 grudnia pracownicy polskiego górnictwa węgla kamiennego obchodzą tradycyjne święto - Barbórkę. Dziś świętują także górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku, ołowiu i soli oraz zakładów wydobywczych nafty i gazu wód leczniczych i termalnych. Świętowaniu nie sprzyja atmosfera związana z brakiem informacji co do perspektyw działania spółek węglowych w kolejnych miesiącach. W pierwszych III kwartałach br. sektor miał 1,674 mld zł straty.
 • 3 grudnia 1958 r. Władysław Gomułka spotkał się w Gliwicach z górnikami

  3 grudnia 1958 r. Władysław Gomułka spotkał się w Gliwicach z górnikami

  Tradycją władzy ludowej były spotkania z przedstawicielami klasy robotniczej z okazji świąt branżowych. Chociaż w PRL panował socjalizm, to świętem górników pozostał 4 grudnia - dzień poświęcony patronce górników, św. Barbarze. Władysław Gomułka, I sekretarz KC PZPR spotkał się w Gliwicach z aktywem kopalń.
 • Ile naprawdę zarabiają górnicy?

  Ile naprawdę zarabiają górnicy?

  Zarobki i przywileje emerytalne górników od lat budzą wiele emocji. Z jednej strony, podawane przez GUS średnie płace w przemyśle wydobywczym zdecydowanie przekraczają średnią krajową. Z drugiej, przedstawiciele górników twierdzą, że przeciętna pensja w tej branży jest silnie zawyżana przez wysokie wypłaty dla zarządów spółek.
 • Program naprawczy Kompanii Węglowej - za trzy tygodnie

  Program naprawczy Kompanii Węglowej - za trzy tygodnie

  Program restrukturyzacji Kompanii Węglowej będzie gotowy za trzy tygodnie - deklarują przedstawiciele spółki. Jej wiceprezes Marek Uszko zapewnia, że Kompania dochowa wszystkich porozumień ze stroną społeczną i nie zamierza zwalniać górników.
 • Barbórkowe, 14. pensja i deputat węglowy pozostają

  Barbórkowe, 14. pensja i deputat węglowy pozostają

  Jastrzębska spółka wprowadziła nowe wzory umów o pracę dla pracowników zatrudnianych po 15 lutego 2012 r. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawił w piątek prezes spółki. Zapewnił, że takie świadczenia jak nagroda barbórkowa, 14. pensja i deputat węglowy dla pracowników zostają zachowane.
 • Po prywatyzacji pensje w kopalni wzrosły o 400 procent

  Po prywatyzacji pensje w kopalni wzrosły o 400 procent

  Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej chce od połowy lutego zatrudniać nowych pracowników na podstawie nowych, jednolitych umów o pracę. Związki protestują, podkreślając, że nowe regulacje pozbawią pracowników świadczeń z tzw. Karty Górnika.
 • Prezydent: Polska zawdzięcza wiele górnikom

  Prezydent: Polska zawdzięcza wiele górnikom

  Życzenia bezpiecznej pracy i zawodowego spełnienia złożył górnikom z okazji Barbórki prezydent Bronisław Komorowski. Polska zawdzięcza wiele górnikom - wnieśli Państwo wkład w dzieło naszej wolności - napisał w liście do górników prezydent.
 • Barbórka 2010. Zdjęcia

  Tomasz Kuchar (Peugeot 307 WRC) po raz piąty w karierze wygrał w Warszawie 48. Rajd Barbórka 2010, który tradycyjnie kończy sezon, choć wyniki imprezy nie są zaliczane do klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski.

Zdjęcia - Barbórka (13)

 • wydarzenia.interia.pl
  Święto górników
 • wydarzenia.interia.pl
  Święto górników
 • wydarzenia.interia.pl
  Święto górników
 • wydarzenia.interia.pl
  Święto górników
 • wydarzenia.interia.pl
  Święto górników
 • wydarzenia.interia.pl
  Święto górników

Filmy - Barbórka (4)