bankowość

Artykuły - Bankowość (180)

 • Santander Bank: To wciąż czas tworzenia rezerw, sytuacja wielu firm trudna

  Santander Bank: To wciąż czas tworzenia rezerw, sytuacja wielu firm trudna

  Banki odczuły w I kwartale lekki powiew gospodarczego ożywienia pomimo trwającej pandemii, niebotycznej liczby zachorowań i zgonów. Ludzie masowo kupują mieszkania na kredyt, co przynosi bankom zyski, ale przedsiębiorstwa wciąż nie inwestują. Polskim firmom przyglądają się natomiast uważnie zagraniczne fundusze inwestycyjne.
 • ​PKO BP tworzy fundusz na ugody z frankowiczami

  ​PKO BP tworzy fundusz na ugody z frankowiczami

  Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało w piątek o utworzeniu funduszu o wartości 6,7 mld zł na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych. Prace nad warunkami ugód są na ukończeniu. Wniosek o mediacje będzie można złożyć za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej iPKO.
 • Pekao poszerzy ofertę ubezpieczeń dzięki współpracy z PZU

  Pekao poszerzy ofertę ubezpieczeń dzięki współpracy z PZU

  W niedawno ogłoszonej strategii Pekao, w ramach filaru "Wzrost", bank zadeklarował wzmocnienie współpracy z jego głównym akcjonariuszem i największym polskim ubezpieczycielem - PZU. Ma to doprowadzić do zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń przez Pekao i przełożyć się na wzrost wyniku prowizyjnego. Bank w szczególności chce poszerzyć ofertę produktów ubezpieczeniowych dostępną w kanałach cyfrowych. Dodatkową korzyścią dla banku ze współpracy PZU jest rola ubezpieczyciela, jako nowego kanału pozyskiwania klientów tzw. assurbanking.
 • Polska gospodarka stoi na rozdrożu. Słabe banki nie pomogą

  Polska gospodarka stoi na rozdrożu. Słabe banki nie pomogą

  Jeśli kapitał trafia tam, gdzie jest dobrze wykorzystywany i na dodatek spotyka się z efektywną pracą - gospodarka rośnie. Ale kiedy idzie tam, gdzie się go marnotrawi, może być zupełnie odwrotnie. Nazywa się to alokacją kapitału i to od niej w najbliższych latach zależy nasza przyszłość. A kluczowe dla alokacji kapitału są banki.
 • Perspektywy globalnej bankowości

  Perspektywy globalnej bankowości

  W 2020 r. zdarzyło się po raz pierwszy w skali globalnej, że ludzie zaprzestali na długo działalności gospodarczej, przymuszeni do tego przez własne rządy walczące z pandemią. Skutki będą przykre, choć nie wiadomo jeszcze, jak wielkie. Sektor bankowy trzyma się jednak w tym wszystkim całkiem dobrze.
 • Kradzież w internecie. Jak się przed nią ustrzec?

  Kradzież w internecie. Jak się przed nią ustrzec?

  Z roku na rok, mimo coraz większej świadomości społeczeństwa odnośnie zagrożeń w sieci, rośnie liczba internetowych przestępstw, a także pojawiają się nowe rodzaje ataków. Niejednokrotnie tracimy czujność i popełniamy najprostsze błędy, w wyniku których wykradane są nasze dane, a nawet pieniądze. Eksperci z Biura Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Banku Pekao, partnera cyklu Interii "Nie tylko o finansach" z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu radzą, co robić i na co zwracać uwagę, aby zabezpieczyć dostęp do swoich personaliów i środków finansowych.
 • Polacy odkładają w bankach kolejne miliardy

  Polacy odkładają w bankach kolejne miliardy

  Tylko w grudniu na bankowych kontach gospodarstw domowych przybyło aż 24 mld zł, a w całym roku 96 mld zł i stan oszczędności zdeponowanych w bankach przez polskie rodziny wynosi 977 mld zł - wynika z najnowszych danych NBP.
 • Ramotowski: Przymusowa restrukturyzacja banku, czyli spokój ciułacza

  Ramotowski: Przymusowa restrukturyzacja banku, czyli spokój ciułacza

  Banki zawsze upadały, a kiedy upadały ludzie tracili swoje pieniądze. Teraz jest inaczej - pieniądze drobnych ciułaczy są chronione przez państwo nawet w takich nadzwyczajnych sytuacjach. Ale jeśli zgromadziłeś fortunkę, czy może nawet fortunę, powinieneś uważać. Najlepiej - zgodnie ze starym jak świat przysłowiem - nie wsadzaj wszystkich jaj do jednego koszyka.
 • Uwaga! Zlecisz przelew w Wigilię, dojdzie dopiero po świętach

  Uwaga! Zlecisz przelew w Wigilię, dojdzie dopiero po świętach

  W Wigilię oraz w Sylwestra przelewy bankowe będą realizowane inaczej niż zwykle, bo będą tylko dwie sesje rozliczeniowe zamiast trzech. Pilne lepiej zlecić wcześniej, albo skorzystać z ekspresowych.
 • Płatności kartą zwiększają obroty małym sklepom

  Płatności kartą zwiększają obroty małym sklepom

  Średni obrót na jeden terminal miesięcznie wzrósł w porównaniu do zeszłego roku o około 30 proc. Zwiększyła się także liczba płatności bezgotówkowych przypadająca na jedno urządzenie - wynika z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa. Dotyczy to głównie małych punktów handlowych.

Filmy - Bankowość (15)

 • Od kiedy płatności zbliżeniowe bez PIN wzrosną do 100 zł

  Banki są już gotowe do podniesienia limitu z 50 zł do 100 zł, ale chcą zwiększyć bezpieczeństwo takich płatności. Dlatego nie stanie się to już jesienią tego roku, ale jednak przed zakończeniem 2019 r.
 • Karty kredytowe już nie będą zyskiwać na popularności wśród Polaków

  Niemal 5 mln Polaków ma karty kredytowe. Jednak ponad 30 proc. takich kart nie jest wykorzystywanych przez ich właścicieli. Nowe technologie płatnicze pogłębiają stagnację na rynku kart płatniczych.
 • Płatności elektroniczne w każdym sklepie? Potrzeba więcej terminali

  Powstał projekt ustawy o płatnościach bezgotówkowych. Celem jest zapewnienie konsumentom wyboru, w jaki sposób chcą dokonywać płatności – gotówką czy elektronicznie. Takie prawo stwarza jednak obowiązki po drugiej stronie. W Polsce nadal potrzebna jest większa liczba terminali – jest ich ok. 500-600 tys. Tymczasem w naszym kraju mamy 1,5 miliona kas fiskalnych.
 • UE zmienia prawo. Stan konta sprawdzimy nie tylko na stronie banku

  Wkrótce w krajach Unii Europejskiej zostanie wdrożona dyrektywa PSD2 (Payment Services Directive). Zmieni ona całkowicie rynek nowoczesnych usług płatniczych. Nowe przepisy dadzą konsumentom dostęp do informacji o własnych finansach m.in. o stanie konta czy ostatnio wykonanych transakcjach bez logowania się do platformy bankowości elektronicznej. Dane w imieniu użytkownika, oczywiście po uprzednim wyrażeniu przez niego na to zgody, będzie mogła pobrać aplikacja dostarczona przez firmy trzecie.