banki spółdzielcze

Artykuły - Banki spółdzielcze (95)

 • Dwie fuzje w dwa dni. Z sześciu banków są dwa

  Dwie fuzje w dwa dni. Z sześciu banków są dwa

  Trwa konsolidacja sektora spółdzielczego, któremu niskie stopy procentowe doskwierają mocniej niż dużym instytucjom komercyjnym.
 • KNF w sprawie ustanowienia kuratora w Warszawskim Banku Spółdzielczym

  KNF w sprawie ustanowienia kuratora w Warszawskim Banku Spółdzielczym

  Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o ustanowieniu kuratora w Warszawskim Banku Spółdzielczym - poinformowała Komisja w komunikacie.
 • Bank na krawędzi, a państwo przerzuca się przepisami

  Bank na krawędzi, a państwo przerzuca się przepisami

  Sprawę bada prokuratura, nadzór unika bankructwa, a fundusz gwarancyjny nie widzi potrzeby ratowania instytucji za wszelką cenę.
 • Przedsiębiorcy chcą pozwać Skarb Państwa ws. PBS w Sanoku

  Przedsiębiorcy chcą pozwać Skarb Państwa ws. PBS w Sanoku

  Wciąż czekamy. Nie mamy odpowiedzi na list do premiera Mateusza Morawieckiego ws. utraconych kilkudziesięciu milionów złotych po restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku - mówią samorządowcy.
 • Obligacjke korporacyjne ruszają po nowemu

  Obligacjke korporacyjne ruszają po nowemu

  W KDPW nareszcie zaczęły rejestrować się pierwsze emisje obligacji przeprowadzone pod obowiązującym od 1 lipca prawem. Nowe regulacje mają też jednak swoje pierwsze ofiary. Być może będzie ich więcej. Tymczasem równolegle inwestorom przypomniało się o problemach innej - Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, którego obligacje drastycznie taniały.
 • KNF potwierdza - możemy zmuszać banki spółdzielcze do fuzji

  KNF potwierdza - możemy zmuszać banki spółdzielcze do fuzji

  Oficjalnie potwierdzono, że w stosunku do małych banków spółdzielczych mogą być zastosowane przepisy wprowadzone niedawnymi poprawkami w ustawie o BFG i nadzorze nad rynkiem finansowym. .
 • NBP: Sytuacja banków spółdzielczych stabilna, a SKOK-ów nadal trudna

  NBP: Sytuacja banków spółdzielczych stabilna, a SKOK-ów nadal trudna

  Sektor banków spółdzielczych jest stabilny, a sytuacja SKOK-ów pozostaje trudna - napisano w grudniowym "Raporcie o stabilności systemu finansowego" przygotowanym przez NBP.
 • Powstaje trzecie zrzeszenie banków spółdzielczych

  Powstaje trzecie zrzeszenie banków spółdzielczych

  Komisja Nadzoru Finansowego na wniosek 56 banków spółdzielczych zezwoliła na utworzenie zrzeszającego je banku: Polskiego Banku Apeksowego. Jednak odbyło się to przy nietypowym wyniku głosowania Komisji. Za udzieleniem zezwolenia było 2 głosy (A. Kaźmierczak i J. Wojtyła), natomiast sześciu członków Komisji wraz z przewodniczącym Markiem Chrzanowskim wstrzymało się od głosu.
 • Wyniki finansowe spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w 2016 r.

  Wyniki finansowe spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w 2016 r.

  Jak podał Główny Urząd Statystyczny,sektor SKOK-ów nadal się dynamicznie kurczy, ich liczba w zeszłym roku zmniejszyła się o 15. Z pośród 40 działających kas aż 31 objętych jest postępowaniem naprawczym, w tym w siedmiu ustanowiono zarząd komisaryczny. Cały sektor zanotował stratę, zysk wypracowało jedynie 21 kas.
 • Prokuratura prowadzi postępowanie ws. kredytu NBP dla SK Banku

  Prokuratura prowadzi postępowanie ws. kredytu NBP dla SK Banku

  Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu NBP w związku z kredytem udzielonym SK Bankowi - poinformowała PAP w piątek Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Filmy - Banki spółdzielcze (6)

 • Banki spółdzielcze stracą swoją samodzielność

  Przepisy UE dotyczące zmian w działalności banków ograniczą w pewnym stopniu obecną absolutną samodzielność polskich banków spółdzielczych działających w zrzeszeniach, ale to jest nieuniknione – mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Banki spółdzielcze będą musiały m.in. wprowadzić obowiązek wspólnego zarządzania płynnością, w tym utrzymywać określoną minimalną kwotę depozytu w banku zrzeszającym.
 • Pawlak: Prawo europejskie może osłabić bankowość spółdzielczą

  Istnieje ryzyko, że nowe przepisy unijne osłabią bankowość spółdzielczą w Polsce – uważa Waldemar Pawlak, były wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem regulacje te nie przystają do specyfiki działalności spółdzielców. Będą oni musieli w najbliższym czasie dostosować się do prawa, które nakłada na nie takie same obowiązki, jak na duże, zagraniczne banki komercyjne.
 • Banki spółdzielcze szykują się do walki z bankami komercyjnymi

  Banki spółdzielcze, zrzeszone w Grupie Banku Polskiej Spółdzielczości SA zamierzają aktywniej niż do tej pory walczyć z bankami komercyjnymi o nowych klientów, również z dużych miast. Przedstawiciele banków zapewniają, że w dalszym ciągu priorytetem będą potrzeby lokalnych społeczności i przedsiębiorców. Dlatego nie będą likwidować sieci 2,5 tys. bankomatów z małych miejscowości, nawet jeśli część jest nierentowna. – Bankomaty, w przypadku banków spółdzielczych są inaczej traktowane niż tylko z poziomu przychodowości konkretnej jednostki, bowiem to są urządzenia na trwałe związane ze społecznością lokalną i są wysuniętym ramieniem banku spółdzielczego – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną NewseriaTomasz Mironczuk, prezes Banku BPS.
 • Banki spółdzielcze mają duże rezerwy finansowe

  Banki spółdzielcze mają środki, dzięki którym można pobudzić polską gospodarkę – informuje Mirosław Potulski, były wieloletni prezes Banku Polskiej Spółdzielczości i ekspert rynku bankowości spółdzielczej. Chodzi nawet o 20 mld zł, które mogłyby być przeznaczone m.in. na udzielenie kredytów. Spółdzielcy obawiają się jednak, że wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych, szczególnie dyrektywy CRD IV, może negatywnie wpłynąć na cały sektor.