Bałkany

Artykuły - Bałkany (76)

Filmy - Bałkany (7)

 • Ajwar - bałkańska pasta, która pokona pesto?

  Jesienią na Bałkanach rozpoczyna się sezon na ajwar. To popularna pasta, której głównym składnikiem jest czerwona papryka. Pozostałe składniki różnią się w zależności od regionu. Pochodzenie ajwaru nie jest pewne. Niektórzy twierdzą, że to scheda po Turkach, inni, że ten prawdziwy pochodzi wyłącznie z Macedonii.
 • Wzrasta zagrożenie ze strony islamistów na Bałkanach

  Bośnia i Hercegowina to jeden z najbiedniejszych krajów Europy. Niestabilne struktury społeczno-państwowe stanowią tam podatny grunt na tworzenie się radykalnych wspólnot. W północno-wschodniej części Bośni, wokół przemysłowego miasta Tuzla, władzę przejęli radykalni salafici, którzy bezwzględnie walczą o anonimowość. Dziennikarze nie mają tu wstępu, a mieszkańców podejrzewa się o szkolenie do walki przyszłych bojowników Państwa Islamskiego.
 • Jak zrobić pljeskavicę? Prosty przepis

  Pljeskavica, choć najczęściej kojarzona z Serbią, tak naprawdę znana jest na całych Bałkanach, choć w różnych zakątkach jest wiele wersji, jak ją przyrządzić. To pyszny, niewysoki kotlet z mięsa mielonego różnych rodzajów - tradycyjnie używa się jagnięciny, wieprzowiny, wołowiny, baraniny i cielęciny. W połączeniu z cebulą, ostrymi papryczkami, czosnkiem, serem i przyprawami, daje niesamowity efekt, którego smak jeszcze długo czuje się w ustach po zjedzeniu! Zobaczcie, jak zrobić domową pljeskavicę!
 • Unia Europejska przyjmie nowe państwa do wspólnoty?

  Unia Europejska dyskutuje o zasileniu swoich szeregów przez państwa bałkańskie. Dużo kontrowersji wciąż wzbudza Serbia, która boryka się z wieloma problemami gospodarczymi i politycznymi. Serbia, podobnie jak inne kraje, ma trudna historię, z którą musi się uporać przed rozpoczęciem negocjacji z UE. – Najpierw musimy ulepszyć prawodawstwo, poprawić zarządzanie gospodarką, wprowadzić reformę administracji publicznej i unormować stosunki z Kosowem – wylicza David McAllister z Europejskiej Partii Ludowej. droga do wspólnoty może więc być bardzo długa.