Bałkany

Artykuły - Bałkany (43)

 • Kraje Bałkanów Zachodnich podpisały umowę o zniesieniu roamingu w 2021 r.

  Kraje Bałkanów Zachodnich podpisały umowę o zniesieniu roamingu w 2021 r.

  Sześć państw Bałkanów Zachodnich podpisało w czwartek umowę o stopniowym zmniejszaniu opłat roamingowych za telefonię komórkową i ich zniesieniu w 2021 roku, co uważane jest za rzadki gest dobrej woli w stosunkach regionalnych.
 • Kraje bałkańskie chcą do UE i zacieśniają współpracę

  Kraje bałkańskie chcą do UE i zacieśniają współpracę

  Premierzy państw Bałkanów Zachodnich uzgodnili w sobotę mapę drogową pogłębienia regionalnej współpracy gospodarczej. Ma to być część procesu integracji krajów tego regionu z Unią Europejską.
 • Premier Chorwacji: Nie będzie wojny na Bałkanach

  Premier Chorwacji: Nie będzie wojny na Bałkanach

  - Nie będzie żadnego zbrojnego konfliktu na Bałkanach- powiedział we wtorek w Zagrzebiu premier Chorwacji Zoran Milanović. Obawy o to, że kryzys związany z napływem uchodźców może doprowadzić do wojny na Półwyspie Bałkańskim wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
 • Kryzys migracyjny: Uspokoiła się sytuacja na Bałkanach

  Kryzys migracyjny: Uspokoiła się sytuacja na Bałkanach

  W porównaniu do poprzednich dni, na Bałkanach i w Europie Środkowej niedziela minęła wyjątkowo spokojnie. Starcia imigrantów ze służbami porządkowymi należą już tam do wyjątków.
 • Operacja "Burza" - historia, która dzieli Bałkany

  Operacja "Burza" - historia, która dzieli Bałkany

  Operacja „Burza” (chorw. „Oluja”) do dziś dzieli Serbów i Chorwatów. W Zagrzebiu jest traktowana jako wyzwolenie okupowanych ziem. Serbowie sądzą, że była zbrodnią wojenną. Mimo że mija 20 lat od tych wydarzeń, nadal pozostaje ona kością niezgody pomiędzy tymi dwoma narodami.
 • ​Serbski premier z historyczną wizytą w Albanii

  ​Serbski premier z historyczną wizytą w Albanii

  Aleksandar Vučić jako pierwszy w historii szef serbskiego rządu pojawi się z oficjalną wizytą w Albanii. Premier Serbii chce tym gestem naprawić popsute stosunki między dwiema bałkańskimi nacjami - informuje AFP.
 • Żołnierz uratował dziecko z powodzi

  Od kilku dni Bałkany zmagają się z największą powodzią od dekad. Oddział sił ratunkowych słoweńskiej armii w graniczącym z Chorwacją mieście Šamac pospieszył na pomoc uwięzionemu przez powódź maluchowi.​
 • Co najmniej 30 ofiar powodzi na Bałkanach

  Do co najmniej 30 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi, które nawiedziły Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
 • Jak szef mafii został premierem

  Jak szef mafii został premierem

  W 2007 roku Hashim Thaçi powiedział: „Wkrótce cała Europa będzie musiała nauczyć się albańskiego”. Nie były to słowa rzucone na wiatr. Swego czasu albańska mafia stała się najpotężniejsza na świecie, a jej głównymi argumentami były kałasznikow i RPG-7.
 • Bałkańska jedenastka marzeń według gazety "El Telegrafo"

  Bałkańska jedenastka marzeń według gazety "El Telegrafo"

  Po trzech piłkarzy z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji oraz Serbii, a także Czarnogórzec i Słoweniec znaleźli się w bałkańskiej jedenastce marzeń ekwadorskiej gazety "El Telegrafo". Tak według dziennikarzy powinien wyglądać skład byłej Jugosławii na MŚ 2014.

Filmy - Bałkany (8)

 • Gorąco na Bałkanach. Serbia ostrzega Unię Europejską

  Kolejny raz wzrasta napięcie przy granicy Kosowa i Serbii. Z informacji przekazywanych przez media w Kosowie, powodem jest operacja policji w północnej części kraju. Serbowie uważają jednak, że akcja nie ma na celu rozbicia grup przestępczych a zastraszanie serbskiej ludności zamieszkującej północ Kosowa.
 • Ajwar - bałkańska pasta, która pokona pesto?

  Jesienią na Bałkanach rozpoczyna się sezon na ajwar. To popularna pasta, której głównym składnikiem jest czerwona papryka. Pozostałe składniki różnią się w zależności od regionu. Pochodzenie ajwaru nie jest pewne. Niektórzy twierdzą, że to scheda po Turkach, inni, że ten prawdziwy pochodzi wyłącznie z Macedonii.
 • Wzrasta zagrożenie ze strony islamistów na Bałkanach

  Bośnia i Hercegowina to jeden z najbiedniejszych krajów Europy. Niestabilne struktury społeczno-państwowe stanowią tam podatny grunt na tworzenie się radykalnych wspólnot. W północno-wschodniej części Bośni, wokół przemysłowego miasta Tuzla, władzę przejęli radykalni salafici, którzy bezwzględnie walczą o anonimowość. Dziennikarze nie mają tu wstępu, a mieszkańców podejrzewa się o szkolenie do walki przyszłych bojowników Państwa Islamskiego.
 • Jak zrobić pljeskavicę? Prosty przepis

  Pljeskavica, choć najczęściej kojarzona z Serbią, tak naprawdę znana jest na całych Bałkanach, choć w różnych zakątkach jest wiele wersji, jak ją przyrządzić. To pyszny, niewysoki kotlet z mięsa mielonego różnych rodzajów - tradycyjnie używa się jagnięciny, wieprzowiny, wołowiny, baraniny i cielęciny. W połączeniu z cebulą, ostrymi papryczkami, czosnkiem, serem i przyprawami, daje niesamowity efekt, którego smak jeszcze długo czuje się w ustach po zjedzeniu! Zobaczcie, jak zrobić domową pljeskavicę!