Azja

Artykuły - Azja (2432)

Filmy - Azja (11)

 • DM BOŚ: Złoto wciąż będzie tracić. Głównie przez słaby popyt w Azji i oczekiwanie na podwyżkę stóp w USA

  Inwestorzy nie wierzą w złoto – ocenia Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Słaby popyt na ten kruszec w Azji i umacniający się dolar sprawiają, że złoto tanieje i jak wiele wskazuje, będzie nadal tracić na wartości. Za uncję złota płaci się dziś o 10 proc. mniej niż rok temu. Jednocześnie cztery lata temu ceny tego kruszcu były niemal dwa razy wyższe niż obecnie i sięgały 1900 dolarów za uncję. – Obecnie notowania złota oscylują w okolicach 1050 dol. za uncję i sądzę, że poziom 1000 dol. za uncję jest jak najbardziej osiągalny, zwłaszcza jeżeli zobaczymy właśnie sprzyjające temu wzrosty wartości amerykańskiego dolara – ocenia Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – Czy notowania złota zejdą do poziomów trzycyfrowych, tego już nie jestem aż taka pewna, natomiast sądzę, że jeszcze ten kilkuprocentowy potencjał spadków jak najbardziej istnieje. Trwający od 2011 roku spadek cen złota oznacza, że na tym rynku można mówić o długoterminowym trendzie spadkowym, a ostatnie miesiące to potwierdzają. Skutkiem jest ewidentna presja na spadek notowań złota, związana przede wszystkim z silnym amerykańskim dolarem.
 • Polskie piwa wchodzą na rynki azjatyckie

  Eksport polskiego piwa rośnie. W 2013 roku wzrósł o 16,7 proc. w ujęciu rocznym i wyniósł 2,5 mln hektolitrów. To zasługa większej sprzedaży zarówno do krajów, w których mieszka i pracuje wielu Polaków, np. USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Irlandii, jak i ekspansji w Azji. Przedstawiciele branży uważają, że dla polskich produktów piwowarskich są to bardzo perspektywiczne rynki. Komentuje Danuta Gut ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.
 • Azja kierunkiem dla szukających egzotyki za niską cenę

  Azja to najciekawszy kierunek dla turystów, którzy chcą wyjechać daleko za stosunkowo niewielką kwotę. Podróż tam i przemieszczanie się między poszczególnymi krajami są dostępne dla coraz większego grona turystów dzięki tanim liniom lotniczym. Są też metody, by zapłacić mniej za hotel i przejazdy, ale jedynie pod warunkiem wyjazdu indywidualnego, a nie z biurem podróży. – Taka podróż będzie zdecydowanie tańsza niż to, co w takich miejscach oferują biura podróży. To są inne koszty. Będzie jednak też niższy standard hotelu – podkreśla w rozmowie dr Zdzisław Preisner z Katedry Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
 • To miejsce jest narkotykowym rajem!

  Złoty Trójkąt to narkotykowe zagłębie na terytorium Birmy, Tajlandii i Laosu. To tutaj znajduje się jeden z głównych obszarów produkcji opium i metamfetaminy na świecie. Na rzece Mekong i w niedostępnej dżungli trwa nieustanna walka narkotykowych baronów z policją kilku krajów... Jest to walka na śmierć i życie.