azbest

Artykuły - Azbest (24)

 • Wittenoom: Miasto tak niebezpieczne, że musiało zniknąć z map

  Wittenoom: Miasto tak niebezpieczne, że musiało zniknąć z map

  To małe australijskie miasteczko w 2007 r. zniknęło z map oraz zostało całkowicie odcięte od reszty świata. Powód? Wittenoom leży na trzech milionach ton azbestu. Nie odstrasza to jednak fanów ekstremalnej turystyki, a nawet rodziców z dziećmi, którzy każdego dnia chcą odwiedzić jedno z najbardziej skażonych miejsc na naszej planecie.
 • Ile szkodliwego azbestu zostało w polskim budownictwie?

  Ile szkodliwego azbestu zostało w polskim budownictwie?

  Azbest to nic innego jak włókna pochodzenia mineralnego, naturalnie występujące w przyrodzie, które od lat 50. ubiegłego stulecia były masowo wykorzystywane jako materiał izolacyjny oraz przy pokryciu dachów budynków, jako niepalny materiał budowlany. Największe wykorzystanie azbestu jako materiału budowlanego zanotowano w Polsce w latach 1950-1980. Po tym czasie zaczęto odchodzić od rozwiązań w budownictwie, wykorzystujących azbest. Kalkulatory Budowlane sprawdziły, jak dzisiaj wygląda sytuacja z azbestem w polskim budownictwie.
 • Azbest będzie truć jeszcze przez 70 lat

  Azbest będzie truć jeszcze przez 70 lat

  W tym roku będzie jasne, ile szkodliwej substancji wciąż zalega w naszych domach. Problem w tym, że ludzi nie stać na wymianę elewacji czy dachów. Dlatego czyszczenie kraju - zdaniem ekologów - potrwa do 2084 r.
 • Nie możemy się pozbyć azbestu

  Nie możemy się pozbyć azbestu

  W Warmińsko-mazurskim na dachach czy w ścianach zalega jeszcze ok. 500 tys. ton azbestu. Tempo pozbywania się niebezpiecznego materiału jest w regionie bardzo wolne, wynosi zaledwie 1 proc. rocznie.
 • Masz azbest? Pozbędziesz się go za darmo

  Masz azbest? Pozbędziesz się go za darmo

  Mieszkańcy Mielca mogą za darmo pozbyć się azbestu. Wystarczy do 15 czerwca złożyć odpowiedni wniosek.
 • W Polsce może zalegać ok. 15 mln ton azbestu

  W Polsce może zalegać ok. 15 mln ton azbestu

  - Dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz jego wojewódzkich oddziałów, od 2011 roku udało się usunąć ponad 84 tys. ton azbestu - poinformował wiceszef Funduszu Krystian Szczepański. Według szacunków, w Polsce może zalegać jeszcze 15 mln ton.
 • ​Nanorurki węglowe szkodliwe jak azbest

  ​Nanorurki węglowe szkodliwe jak azbest

  Węglowe nanorurki, które są uważane za materiał przyszłości, mogą być równie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, co powszechnie stosowany w czasach PRL-u azbest.
 • Kopalnia azbestu służy jako imitacja powierzchni Marsa

  Mieszcząca się w prowincji Quebec ostatnia w Kanadzie i likwidowana właśnie kopalnia azbestu, służy naukowcom jako namiastka powierzchni Marsa.
 • Demontaż eternitu z preferencyjną stawką VAT

  Demontaż eternitu z preferencyjną stawką VAT

  Przedsiębiorcom świadczącym usługi polegające na demontażu eternitu z dachów, przysługuje prawo zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8 proc. Preferencja ta stanowi głównie korzyść dla odbiorców usług, którzy dzięki temu mogą mniej zapłacić za usunięcie szkodliwych materiałów.
 • Mielec przygotowuje się do usuwania azbestu

  Do końca kwietnia opracowany zostanie program usuwania w Mielcu pokryć dachowych i elewacji zawierających azbest. Obecnie trwa inwentaryzacja tych szkodliwych materiałów. Koszt tych przedsięwzięć wyniesie ogółem ponad 14,7 tys. zł.

Filmy - Azbest (3)

 • Latami wdychał truciznę w miejscu pracy!

  77-letni Gerard Malingue przez kilkadziesiąt lat miał w pracy styczność z azbestem. Bez żadnej ochrony brał do rąk rakotwórcze włókna. Dziś cierpi na ciężką niewydolność oddechową i nie rusza się nigdzie bez butli z tlenem... Takich osób jak Gerard są tysiące. We francuskiej Normandii znajduje się dolina zwana "Doliną Śmierci", gdzie działało kilkanaście zakładów produkujących części samochodowe. We wszystkich stosowano azbest. W ciągu minionego stulecia ten włóknisty minerał mógł zabić na tym terenie nawet 5 tysięcy ludzi! Ci, którzy zapłacili zdrowiem za kontakt z azbestem, walczą dziś o odszkodowania...
 • Cichy zabójca. Zabrał mu ojca, matkę, dwóch braci...

  Eric Jonckheere walczy o sprawiedliwość dla ofiar azbestu. Ta śmiertelnie niebezpieczna substancja, przez lata stosowana na ogromną skalę w europejskim budownictwie i przemyśle, zabrała mu matkę, ojca i dwóch braci. Wielkie koncerny nie kwapią się jednak do wypłaty odszkodowań - a tymczasem azbest wciąż zabija...
 • Śmiertelnie groźna substancja. Może być wszędzie!

  Astma, alergie, rak płuc, wyjątkowo złośliwy nowotwór międzybłoniak - wszystkie te choroby wywołuje azbest. Jego włókna wraz z wdychanym powietrzem mogą dostawać się do układu oddechowego ludzi. Przez lata azbest wykorzystywany był w niemal wszystkich gałęziach przemysłu - a szczególnie w budownictwie. Parlament Europejski chce wprowadzenia nowych przepisów, które ułatwią identyfikację budynków, w których zastosowano azbest. Wbrew pozorom, w całej Europie pozostało ich jeszcze bardzo wiele. Stawką jest zdrowie i życie ludzi...