astma

Artykuły - Astma (112)

 • Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

  Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

  Nawet u 90 proc. dorosłych astmatyków ich chorobę można było wykryć jeszcze wtedy, kiedy chodzili do przedszkola. Opóźnienie diagnozy i zaniechanie leczenia na tym wczesnym etapie choroby to zmniejszenie szansy, że rozwój płuc będzie prawidłowy. To zaś wróży kolejne kłopoty.
 • Miliony przypadków astmy u dzieci

  Miliony przypadków astmy u dzieci

  W skali globalnej cztery miliony przypadków astmy u dzieci rocznie można przypisać emisji dwutlenku azotu związanej z ruchem drogowym – informuje pismo „The Lancet Planetary Health”.
 • Psy zmniejszają ryzyko astmy u dziecka

  Psy zmniejszają ryzyko astmy u dziecka

  Dorastanie z psami jest związane z mniejszym ryzykiem astmy, szczególnie jeśli są to suki – wykazało nowe szwedzkie badanie. Im więcej psów, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
 • Dieta wzbogacona w tłuste ryby pomaga astmatycznym dzieciom

  Dieta wzbogacona w tłuste ryby pomaga astmatycznym dzieciom

  Włączenie do zdrowej diety śródziemnomorskiej tłustych ryb, takich jak łosoś, pstrąg czy sardynki, może łagodzić objawy astmy u dzieci – informuje “Journal of Human Nutrition and Dietetics”.
 • Pjongczang 2018. 6240 porcji lekarstw na astmę u Norwegów

  Pjongczang 2018. 6240 porcji lekarstw na astmę u Norwegów

  Norweski zespół medyczny na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu (9-25 lutego) składa się siedmiu lekarzy, dwunastu fizjoterapeutów i trzech masażystów, a medyczny bagaż to m.in. sześć różnych lekarstw na astmę - w sumie 6240 porcji.
 • Chroni przed atakami astmy

  Chroni przed atakami astmy

  Doustna suplementacja witaminą D, stosowana w połączeniu z tradycyjnymi lekami na astmę, zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrych ataków duszności wymagających profesjonalnej pomocy medycznej – czytamy na łamach „Lancet Respiratory Medicine”.
 • Jak złagodzić dziecięcą astmę?

  Jak złagodzić dziecięcą astmę?

  Żyjące w mieście dzieci z astmą doświadczają mniej objawów choroby, kiedy mieszkają w pobliżu parków lub innych terenów zielonych - ogłoszono podczas European Respiratory Society International Congress 2017 w Mediolanie.
 • Koniec leków na astmę u narciarzy? Szwedzi w ofensywie

  Koniec leków na astmę u narciarzy? Szwedzi w ofensywie

  Szwedzki Komitet Olimpijski (SOK) zamierza zorganizować spotkanie z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS) i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) w sprawie ograniczenia lub zakazu stosowania lekarstw na astmę przez biegaczy narciarskich.
 • Chris Froome ujawnił, że odmówił terapii z przyczyn etycznych

  Chris Froome ujawnił, że odmówił terapii z przyczyn etycznych

  Chris Froome ujawnił w BBC, że odmówił skorzystania z leków na astmę w 2015 roku, mimo że mógł legalnie to zrobić.
 • Zbyt częste spożywanie wędlin może nasilać astmę

  Zbyt częste spożywanie wędlin może nasilać astmę

  Chorzy na astmę powinni ograniczyć spożywanie szynki, salami czy kiełbasy, ponieważ wyroby z przetworzonego mięsa mogą nasilać objawy choroby – sugerują francuscy badacze na łamach pisma „Thorax”.

Filmy - Astma (4)

 • Astma chorobą cywilizacyjną

  Szacuje się, że na astmę w Polsce może chorować nawet cztery miliony osób. Astma przybrała już wymiary choroby cywilizacyjnej. Przyczyny leżą w zanieczyszczeniu powietrza, złym stanie środowiska oraz szybkim i często niedbałym stylu życia, tj. paleniu papierosów i nieprzestrzeganiu zdrowej diety.
 • Skazani na astmę. Choroba, która paraliżuje życie

  Blisko 4 miliony osób ma objawy astmy ciężkiej, a jedyne około 2 milionów pacjentów ma świadomość swojej choroby. Astma jest uważana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotyka ludzi w różnym wieku, choć najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie. Jest chorobą na całe życie. Chorzy na astmę ciężką bardzo często muszą rezygnować z pracy i swoich codziennych aktywności. Koszty leczenia są wysokie i stanowią ponad 50 % wszystkich kosztów przeznaczonych na opiekę nad chorymi na astmę. O tym, jak w Polsce wygląda leczenie chorych na astmę ciężką mówiła Dominika Łęcka, psychoterapeuta i doradca systemowy Motylarnia.
 • To podstępna choroba. Nie wolno jej lekceważyć!

  Eksperci alarmują: zarówno pacjenci, jak i lekarze, bagatelizują poważne zagrożenie, jakie stwarza astma. Tymczasem jest to choroba, której pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Pod wpływem leków jej objawy mogą cofać się częściowo lub nawet całkowicie – ale kontakt z różnymi czynnikami może obudzić uśpione zagrożenie. Bardzo często dochodzi wtedy do ostatniego, tragicznego napadu astmy... Tak właśnie było w przypadku 10-letniego Malcolma, który zmarł w wyniku ataku astmy tuż po powrocie z wakacji. Wcześniej przez długi czas chłopiec czuł się dobrze. - Miałam mglistą świadomość tego, że ludzie umierają na astmę, ale nie sądziłam, że może się to przytrafić dziecku - wspomina matka Malcolma. Niestety, czasu nie da się już cofnąć.
 • Śmiertelnie groźna substancja. Może być wszędzie!

  Astma, alergie, rak płuc, wyjątkowo złośliwy nowotwór międzybłoniak - wszystkie te choroby wywołuje azbest. Jego włókna wraz z wdychanym powietrzem mogą dostawać się do układu oddechowego ludzi. Przez lata azbest wykorzystywany był w niemal wszystkich gałęziach przemysłu - a szczególnie w budownictwie. Parlament Europejski chce wprowadzenia nowych przepisów, które ułatwią identyfikację budynków, w których zastosowano azbest. Wbrew pozorom, w całej Europie pozostało ich jeszcze bardzo wiele. Stawką jest zdrowie i życie ludzi...