Biznes - Arktyka

Artykuły - Arktyka (9)

 • Polskie firmy wchodzą do krajów arktycznych. Największy potencjał mają Dania i Grenlandia

  Polskie firmy wchodzą do krajów arktycznych. Największy potencjał mają Dania i Grenlandia

  Szacuje się, że kraje skandynawskie odpowiadają za ponad 7 proc. polskiego eksportu. Potencjał regionu - dodatkowo z krajami takimi jak Islandia, Kanada, a także z Grenlandią i Wyspami Owczymi - jest jednak większy. To na ten obszar ukierunkowany jest program rozwoju eksportu Go Arctic. Trwają rozmowy między resortem rozwoju a PAIiIZ na temat kształtu, w jakim program ten mógłby być kontynuowany. Na współpracy zyskać mogą przede wszystkim sektory budownictwa energooszczędnego i odnawialnych źródeł energii.
 • Rynek gazu: Sankcje zatrzymały Gazprom na Morzu Ochockim

  Rynek gazu: Sankcje zatrzymały Gazprom na Morzu Ochockim

  Jak donoszą media w Rosji. Nałożenie przez USA sankcji na należące do koncernu Gazprom złoże gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim może zatrzymać jego eksploatację - informuje dziś rosyjski dziennik "Kommiersant".
 • Północny Szlak Morski

  Północny Szlak Morski

  Jakie możliwości otwiera "centralny projekt" rosyjskiej Arktyki? Czy będzie to rewolucja w żegludze transkontynentalnej? Czy bandery świata będą mile widziane przez Rosjan na Północnym Szlaku Morskim? Na ile ważna jest Arktyka i kolejne rozszerzenie granic Federacji Rosyjskiej w najbliższych latach? Odpowiedź jest jednoznaczna. Rozwijać Arktykę, dbać o nią i bronić jej - takie zadania postawił rosyjski prezydent Władimir Putin już z końcem kwietnia 2014 r. podczas kolejnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.
 • OIES: Ropa i gaz z Arktyki dopiero po 2030 r.

  OIES: Ropa i gaz z Arktyki dopiero po 2030 r.

  Rejon Arktyki ma ogromny potencjał w zakresie wydobycia węglowodorów, wynika z raportu opracowanego przez Oksfordzki Instytut Badań nad Energią. Zdaniem analityków OIES, znacznego wzrostu produkcji z tych złoż można spodziewać się dopiero po 2030 roku.
 • Polskie firmy ruszają na podbój Arktyki. To atrakcyjny kierunek m.in. dla firm wydobywczych i transportowych

  Wraz z ociepleniem klimatu rośnie dostępność Arktyki oraz jej znaczenie ekonomiczne. Ministerstwo Gospodarki chce zachęcić polskie przedsiębiorstwa do inwestowania na tym terenie m.in. w ramach planowanego programu Go Arctic. Na Grenlandii działa już spółka KGHM Polska Miedź, która przygotowuje się do wydobycia molibdenu ze złoża Malmbjerg. Szansą jest też obsługa w tych rejonach szlaków morskich, które będą zyskiwać na znaczeniu.
 • Rosnieft i Exxon odkryły ropę naftową w Arktyce

  Rosnieft i Exxon odkryły ropę naftową w Arktyce

  Sukces Rosji w poszukiwaniach ropy naftowej w Arktyce. Państwowy koncern Rosnieft wspólnie z ExxonMobil odkryły surowiec w odwiercie Uniwersiteckaja-1 na Morzu Karskim.
 • Arktyka: Tam jest bogactwo nie do oszacowania!

  Arktyka: Tam jest bogactwo nie do oszacowania!

  Rosnący popyt na wszelkiego rodzaju paliwa, w tym zwłaszcza na ropę naftową i gaz ziemny, spowodował zwrócenie uwagi na ogromny potencjał Arktyki. Działaniom tym sprzyja także kurczenie się arktycznej pokrywy lodowej z powodu zachodzących zmian klimatycznych - to właśnie dzięki niemu rosyjski biznes może uzyskać przewagę.
 • Gazprom poinformował o rozpoczęciu wydobycia ropy w Arktyce

  Gazprom poinformował o rozpoczęciu wydobycia ropy w Arktyce

  Gazprom poinformował w piątek o rozpoczęciu eksploatacji swego pierwszego pola naftowego w Arktyce. Pole Prirazłomnoje znajduje się na Morzu Barentsa. We wrześniu zatrzymano tam działaczy Greenpeace'u, którzy weszli na platformę wiertniczą Prirazłomnaja.
 • Putin opowiada się za zwiększeniem rosyjskiej obecności w Arktyce

  Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił we wtorek, że Arktyka ma dla jego kraju duże znaczenie zarówno pod względem ekonomicznym jak i militarnym. W jego ocenie tereny te mogą być zagrożone przez operujące w okolicach bieguna północnego okręty podwodne USA.