antarktyda

Artykuły - Antarktyda (74)

Filmy - Antarktyda (7)

 • "Morskie ogórki" pierwszy raz sfilmowane na dnie oceanu

  Naukowcy z australijskiego programu badania Antarktydy zarejestrowali w tym rejonie po raz pierwszy jednego z przedstawicieli gatunków strzykwy, nazywanej też morskim ogórkiem ze względu na podłużny kształt. Dotąd stworzenia te spotykano w Zatoce Meksykańskiej. Specjalna aparatura do nagrywania dna została stworzona dla firmy zajmującej się połowem ryb przy użyciu sznurów haczykowych. - Nagrania dostarczają nam ważnych informacji o dnie morskim. Wiemy, na których obszarach można odławiać w ten sposób nie zagrażając żyjącym tam organizmom, a których miejsc powinno się unikać - wyjaśnił Dirk Welsford, szef australijskiego programu arktycznego. (STORYFUL/x-news)
 • Tajemnicze stworzenia odkryte w głębinach wód Antarktydy

  Naukowy odkryli tajemnicze stworzenia u wybrzeży wód Antarktydy. Zobaczcie sami.
 • Zorza polarna nad Antarktydą. Wyjątkowe nagranie

  Badacze z australijskiej stacji na Antarktydzie opublikowali nagranie zorzy polarnej nad kontynentem znajdującym się wokół bieguna południowego. (STORYFUL/x-news)
 • Lody Antarktydy skurczyły się do prawie najniższego poziomu w historii. Szokujące zdjęcia z kosmosu

  Antarktyda. Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie spadł do drugiego najniższego poziomu odkąd prowadzone są badania – donoszą naukowcy z Wydziału Antarktycznego australijskiego ministerstwa środowiska. "Pokrywa lodowa jest niezwykle istotna ze względu na jej wpływ na globalne zmiany klimatu i jest też miejscem, na którym żyje wiele gatunków – od mikroorganizmów, aż po walenie" – wyjaśnił badacz Antarktyki, dr Bob Massom. Przyczyna zmniejszania się zasięgu lodu nie została jeszcze wykryta. Najniższy punkt w tym roku został osiągnięty 18 lutego. Od tego czasu pokrywa lodowa ponownie się formuje i rozszerza. Historycznie najniższy zasięg lodu Antarktydy miał miejsce w marcu 2017.