Fakty - Anglia

Artykuły - Anglia (825)

Filmy - Anglia (7)

 • Ponad 140 migrantów na statku Aquarius. Czekają na otwarty port

  Ratunkowy statek organizacji pozarządowych Aquarius podjął 141 imigrantów z Morza Śródziemnego. Rząd Włoch zaapelował do Wielkiej Brytanii, by wzięła odpowiedzialność za jednostkę na siebie. Władze Włoch odmawiają wpuszczenia jej do swoich portów. Od kilku dni statek z migrantami uratowanymi koło brzegów Libii stoi na morzu w oczekiwaniu na dyspozycje, do którego portu ma się kierować. To pierwsza misja statku od czerwca. Wówczas znalazł się w środku sporu dyplomatycznego pomiędzy Włochami i Maltą, które nie chciały przyjąć migrantów do swoich portów. 12 sierpnia zarządzający statkiem członkowie organizacji Lekarze Bez Granic wezwali europejskie rządy do przydzielenia im prawa wejścia do najbliższego bezpiecznego portu. (STORYFUL/x-news)
 • Śledczy przeszukali domy dwóch zatrutych w Wielkiej Brytanii osób w poszukiwaniu poszlak

  Śledczy przeszukali tereny domów w Salisbury i Amesbury w Wielkiej Brytanii. W pierwszej lokacji przez pewien czas mieszkał Dawn Sturgess – jeden z narażonych na działanie rosyjskiego, bojowego środka trującego Nowiczoka. Dom w Amesbury to kolejne mieszkanie, w którym Sturgess mieszkał wraz ze swoją partnerką Charlie Rowley, która również została otruta. Na miejscu pracowali funkcjonariusze policji, paramedycy oraz strażacy. Do akcji dołączyły również angielskie siły antyterrorystyczne. (RUPTLY/x-news)
 • "Wielka Brytania nie udostępniła Rosji substancji do analizy". S. Ławrow zarzuca Londynowi brak współpracy ws. wyjaśnienia otrucia S. Skripala

  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w Moskwie, że Rosja nie stoi za otruciem swojego byłego szpiega Siergieja Skripala. Ławrow zarzucił Londynowi, że „członkowie brytyjskiego rządu rozsiewają plotki”, a Wielka Brytania nie udostępniła Rosji substancji do analizy. – Wystosowaliśmy oficjalny wniosek o dostęp do tej substancji, by eksperci przeprowadzili analizę zgodnie z konwencją o zakazie broni chemicznej. Poprosiliśmy także o udostępnienie nam wszelkich informacji na temat śledztwa, ponieważ jedną z ofiar jest obywatelka Rosji Julia Skripal. Otrzymaliśmy niezrozumiałą odpowiedź – powiedział Ławrow, dla którego jest to równoznaczne z odrzuceniem uzasadnionego roszczenia strony rosyjskiej. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w poniedziałek (12 marca), że jej rząd "uznał za bardzo prawdopodobne, że to Rosja stoi za atakiem na Siergieja i Julię Skripalów”. Do otrucia doszło 4 marca w Salisbury.
 • Premier May: Chcemy przyśpieszonych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii

  - Chcemy, by 8 czerwca odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne - oświadczyła we wtorek w samo południe premier Wielkiej Brytanii Theresa May.
 • Stanęła w obronie muzułmanki podczas marszu nacjonalistów

  Saffiyah Khan, mieszkanka Birmingham - kobieta, która stanęła w obronie muzułmanki podczas marszu nacjonalistów.
 • Brutalne zabójstwo Polaka w angielskim Harlow

  Społeczność w Harlow była we wtorek pogrążona w szoku po tym, gdy grupa nastolatków zamordowała 40-letniego Polaka i raniła jego 43-letniego kolegę. Policja wciąż bada motywy sprawców, ale zabójstwo na tle narodowościowym jest głównym wątkiem śledztwa.
 • Wielka Brytania w pigułce

  London Eye, Piccadilly Circus i Pałac Westminsterski: jedne z trzech głównych brytyjskich atrakcji turystycznych. Tylko w ubiegłym roku 36 milionów odwiedzających wydało ponad 22 miliardy funtów, aby zobaczyć najpopularniejsze miejsca w Wielkiej Brytanii. Zobacz relację naszego korespondenta w Londynie. Jedną z największych atrakcji jest niewątpliwie rodzina królewska. Królowa Elżbieta II właśnie świętowała 90-te urodziny. Oficjalne uroczystości trwały trzy dni. Na obowiązkowej liście typowo brytyjskich imprez znajdują się: nabożeństwo w katedrze św. Pawła, Trooping the Colour – czyli oficjalne urodziny monarchy obchodzone zawsze w czerwcu oraz piknik wzdłuż reprezentacyjnej londyńskiej alei The Mall, łączącej Buckingham Palace z Trafalgar Square. Ale Wielka Brytania to nie tylko królewski przepych. Jest tu wiele popularnych miejsc i jeszcze więcej znanych osób, które rozsławiają ten kraj na świecie. W latach 60-tych byli to Beatlesi. W latach 70-tych – czasach, kiedy Brytyjczycy również głosowali nad tym, czy pozostać w Europie – świat zaszokował zespół Sex Pistols. Zaczęła się wtedy także era glam rocka i Davida Bowiego. Później, brytyjski styl reprezentowała Kate Moss oraz David i Victoria Beckhamowie. Kolejne ważne miejsce na brytyjskiej mapie to Camden w północno-zachodnim Londynie, gdzie znajduje się dom zmarłej kilka lat temu piosenkarki Amy Winehouse, i które także uosabia pewien rodzaj mody ulicznej. Uliczne targi w Camden to od dawna miejsce przyciągające w każdy weekend 100 tys. odwiedzających, którzy w ciągu roku zostawiają tam ponad miliard funtów.