InteriaTV - aneksja Krymu

Filmy - Aneksja Krymu (8)

 • Rosja wraca do łask Rady Europy

  Po 5 latach Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Swój przeciw wyraziła reprezentacja Ukrainy, która zawiesiła swój udział w pracach rady.
 • 2014 - rok pod znakiem Putina

  Władimir Putin otwiera bogato zdobione drzwi reprezentacyjnej Sali Gieorgijewskiej na Kremlu, by wygłosić orędzie do narodu... Ten obraz wszyscy znamy doskonale w przekazów medialnych. W mijającym roku prezydent Federacji Rosyjskiej dokonał jeszcze jednego otwarcia: zainaugurował nową zimną wojnę w stosunkach z Zachodem. Śmiało można powiedzieć, że rok 2014 w polityce upłynął pod znakiem poczynań Putina. Aneksja Krymu i wsparcie udzielone separatystom na wschodzie Ukrainy to manifestacja nowego rosyjskiego patriotyzmu, pieczołowicie podsycanego w obywatelach przez władcę Kremla. Putin zachowuje zimną krew mimo sankcji nakładanych na Rosję przez Zachód, które - jak prognozują eksperci - grożą recesją, i to już w nieodległej przyszłości. "Jesteśmy silniejsi, bo mamy rację. Skoro racja jest po stronie Rosji, to nie można nas pokonać" - przekonywał niedawno dziennikarzy Władimir Putin. Jego imperialne ambicje nigdy nie były tajemnicą, ale teraz - bardziej niż kiedykolwiek - widać, że zrobi on wszystko, by zapisać się w historii jako twardy przywódca, który przywrócił Rosji utraconą dumę.
 • Lato 2014 na Krymie. Mało turystów, wysokie ceny

  Krym po aneksji to ziemia obiecana dla żądnych przygód turystów i różnej maści inwestorów. O ile w 2013 r. półwysep odwiedziło 6 milionów turystów, to teraz w malowniczej Jałcie niemal nikt nie schodzi na ląd. Turyści wolą pozostać na statkach wycieczkowych przepływających wzdłuż czarnomorskich wybrzeży. W nadmorskich kąpieliskach straszą puste leżaki. Przyroda nie znosi jednak próżni. Miejsce ukraińskich i europejskich turystów zajęli na Krymie... Rosjanie. Są to głównie pracownicy rosyjskich przedsiębiorstw państwowych. Kwitnie również propaganda: najpopularniejsze pamiątki z Krymu to koszulki z Władimirem Putinem i przyjaznymi bojownikami. Ostatnią ważną zmianą na Krymie jest, rzecz jasna, zmiana waluty. Hrywna musiała ustąpić rublowi, a wraz z tym faktem w górę poszybowały ceny. Oznacza to wzrost kosztów codziennego życia dla mieszkańców półwyspu. To oni płacą za sukces "wyzwoliciela".
 • Krym już rosyjski. Kolej na Naddniestrze i Mołdawię?

  Po wydarzeniach na Krymie niektórzy mieszkańcy Mołdawii i Naddniestrza chcą, by także ich regiony zostały przyłączone do Rosji. Najważniejsze są dla nich argumenty ekonomiczne.
 • Krym po aneksji

  Wydaje się, że świat przeszedł już do porządku dziennego nad aneksją Krymu. Jak obecnie wygląda sytuacja na półwyspie?
 • Krymscy Tatarzy. Lęk przed Rosją

  Aneksja Krymu przez Rosję budzi u krymskich Tatarów lęki związane z ich traumatycznymi przeżyciami z czasów II wojny światowej.
 • Krym: Ślub w otoczeniu rosyjskich czołgów

  W sobotę Ukraińcy stracili kontrolę nad swoją bazą wojsk lotniczych w Belbeku koło Sewastopola oraz w Nowofedoriwce w zachodniej części półwyspu. Pułkownik Julij Manczur, dowódca bazy lotniczej w Belbeku, powiedział, że rosyjskie wojska każdego dnia próbowały zmusić Ukraińców do opuszczenia swojej jednostki. - Oni są wojskowymi, ale wydaje mi się, że czegoś nie rozumieją. Jako oficer nie mam prawa opuścić swojego miejsca pracy bez rozkazu - powiedział Julij Manczur. Atmosferę w jednostce poprawił nieco… wojskowy ślub. Mimo zbliżających się rosyjskich czołgów, był szampan i toasty za nowożeńców. Dla wielu była to bardzo emocjonalna scena, tym bardziej, że wszyscy mają świadomość, że być może był to jeden z ostatnich dni w ich domu. Anatolij Kirołow, zastępca dowódcy sił powietrznych w bazie Belbek powiedział, że uczestnicy tego wesela wiedzieli, że "ich ojczyzna jest tutaj".
 • Balcerowicz: Aneksja Krymu jak Anschluss Austrii

  Aneksja Krymu przez Rosję to niezwykle poważna sprawa z punktu widzenia dalszych konsekwencji - mówił na konferencji prasowej prof. Leszek Balcerowicz, porównując działania Putina do czynów, których dopuszczali się Adolf Hitler i Saddam Husajn.