Andrzej Dera

Synonimy:
Dera Andrzej,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Andrzej Dera (5)

 • "Prezydent skłania się ku systemowi prezydenckiemu"

  "Prezydent skłania się ku systemowi prezydenckiemu"

  "Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu" - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wybór między systemem kanclerskim a prezydenckim będzie jedną z głównych kwestii w referendum konstytucyjnym.
 • Dera o nowelizacji ustawy RIO: Jej regulacje naruszają samodzielność samorządu

  Dera o nowelizacji ustawy RIO: Jej regulacje naruszają samodzielność samorządu

  Prezydencki minister Andrzej Dera zawetował w czwartek nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. "Są w niej regulacje, które naruszają normy konstytucyjne dotyczące samorządu, a dokładnie podstawę jego funkcjonowania - samodzielność" - podsumował Dera.
 • Prezydencki minister komentuje buczenie na kongresie prawników

  Prezydencki minister komentuje buczenie na kongresie prawników

  "Prezydent Andrzej Duda chce się wsłuchiwać w merytoryczne głosy osób, które dostrzegają bolączki środowiska prawniczego, aby razem móc ten problem rozwiązać" - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. "Dialog prowadzony jest cały czas" - dodał.
 • Dera w RMF FM: Jeśli nie będzie kompromisu ws. TK, wkroczy prezydent. To będzie ostatnia szansa

  Dera w RMF FM: Jeśli nie będzie kompromisu ws. TK, wkroczy prezydent. To będzie ostatnia szansa

  "Jak nie dojdzie do kompromisu na poziomie parlamentarnym, to prezydent wkroczy i będzie próbował rozwiązać pat wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas będzie ostatnia szansa dla naszego kraju, żeby w Pałacu Prezydenckim, z udziałem prezydenta, spotkały się wszystkie strony i ustaliły, co zrobić" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, prezydencki minister Andrzej Dera. Dodaje, że sprawy polskie powinny być rozstrzygane w Polsce. Jego zdaniem, "problemem jest to, że część opozycji nadal twierdzi, że jeśli kompromis w sprawie TK, to tylko na ich warunkach, a tak się nie buduje kompromisu".
 • Prokurator potwierdza nieprawidłowości przy badaniu DNA Olewnika

  Spodziewam się, że dojdzie do postawienia zarzutów w sprawie nieprawidłowości przy badaniu w 2006 r. zwłok Krzysztofa Olewnika - powiedział Andrzej Dera (PiS), wiceszef sejmowej komisji śledczej badającej sprawę Olewnika.

Filmy - Andrzej Dera (12)

 • Andrzej Dera: Brytyjczycy nie godzili się na dyktat UE, brexit to wielka strata

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Andrzej Dera uważa za wielką stratą. "Brytyjczycy nie godzili się na dyktat UE" – stwierdził Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. "Jeżeli dalej tak będzie prowadzona polityka, to ja się obawiam o przyszłość UE" – dodał prezydencki minister. Pytany wprost, czy Polska będzie następnym krajem, który opuści Unię Europejską, Dera powiedział zdecydowanie: "Nie". Dera: Prezydent nie jest zwolennikiem wyjazdu do Rosji na 10. rocznicę Smoleńska "Trwają rozmowy z uwagi na napięte relacje polsko-rosyjskie. Są rozważane różne warianty, natomiast po tym, co się wydarzyło 10 lat temu, myślę że pan prezydent osobiście nie jest zwolennikiem wyjazdu do Rosji" - mówił Andrzej Dera w RMF FM. Gość Krzysztofa Ziemca odniósł się w ten sposób do planów głowy państwa na 10. rocznicę obchodów katastrofy smoleńskiej, w której zginął m.in. Lech Kaczyński z małżonką. "Cały czas ta sprawa nie jest do końca wyjaśniona, dlaczego doszło do tej katastrofy, stosunek władz rosyjskich do dowodów, chociażby wraku, jest też jednoznaczny - nie chce, nie pomaga, nie współpracuje. Więc myślę, że będą obchody w naszym kraju" - stwierdził prezydencki minister. Przyznał, że są plany, by w Smoleńsku pojawiła się polska delegacja. 10 kwietnia przypada w tym roku w Wielki Piątek, co według Dery może oznaczać oficjalne obchody w kraju w innym terminie. "Będzie coś takiego potrzebne, bo trudno sobie wyobrazić uroczystości w Wielki Piątek" - stwierdził. Krzysztof Ziemiec pytał też swojego gościa o kampanię wyborczą. Czy na czele sztabu staną wiceszefowie PiS Beata Szydło i Joachim Brudziński? "To są nazwiska, o których się w kuluarach mówi" - przyznał gość RMF FM. Zaznaczył, że decyzję ogłosi prezydent po oficjalnym starcie kampanii. Dera odniósł się do sondaży, w których Andrzej Duda ma gorsze wyniki niż Bronisław Komorowski 5 lat temu. "Wolę, żeby prezydent mając 40 proc. szedł do góry, niż miał 60 proc. i spadał" - mówił Dera.
 • Dera o publikacji "GW" ws. KNF: Tam nie ma dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował

  Tam nie ma żadnych dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował - tak o publikacji „Gazety Wyborczej” ws. rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Andrzej Dera. Według prezydenckiego ministra nie ma nic dziwnego w tym, że śledztwo w tej sprawie będzie osobiście nadzorował Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
 • Dera o publikacji "GW" ws. KNF: Tam nie ma dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował

  Tam nie ma żadnych dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował - tak o publikacji „Gazety Wyborczej” ws. rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Andrzej Dera. Według prezydenckiego ministra nie ma nic dziwnego w tym, że śledztwo w tej sprawie będzie osobiście nadzorował Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
 • Andrzej Dera: Nie jest planowana wizyta pana prezydenta w Rosji

  "Nic się nie zmieniło w tej kwestii, z tego co wiem, nie jest planowana wizyta pana prezydenta w Rosji" - tak prezydencki minister Andrzej Dera odpowiada w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy Andrzej Duda wybiera się na mundial. "Myślę, że pierwszą rzeczą, którą ewentualnie można byłoby rozpatrywać, to gdyby Polska awansowała do finału, czego Polsce życzę, wtedy sam, osobiście będę namawiał prezydenta, żeby do Rosji jechał" - deklaruje gość Marcina Zaborskiego. "Trudno mieć przeciwwskazania w sytuacji, kiedy przedstawiciele władzy występują o wstrzemięźliwość" - tak Dera mówi o decyzji prezydenta ws. ustawy o obniżeniu pensji parlamentarzystom. "Decyzja będzie należała do pana prezydenta, ale nie ma przesłanek, że jest to niezgodne z konstytucją" - dodaje. "Wszystkie siły polityczne powinny usiąść, porozmawiać i ustalić prawidłową hierarchię wynagrodzeń, a nie robić z kwestii wynagrodzeń maczugi, którymi się wymachuje" - uważa. Andrzej Dera pytany, czy prezydent podpisałby ustawę obniżającą wynagrodzenie głowy państwa, gdyby parlament przegłosował taką obniżkę, stwierdził: "myślę, że tak, nie miałby wyjścia". „Pod koniec lipca prezydent będzie składał do Senatu pytania referendalne” – ujawnił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Andrzej Dera. „23 lipca jest posiedzenie Izby Wyższej – to pierwszy z możliwych terminów” – doprecyzował prezydencki minister. Jak dodał - „jutro (we wtorek – red.) są planowane propozycje pytań. Zostaną upublicznione, rozpocznie się dyskusja, są możliwe dyskusje, korekty” – mówił Dera. Marcin Zaborski pytał swojego gościa również o postępy przy weryfikacji orderów Virtuti Militari. „Jesteśmy na ukończeniu” – stwierdził gość RMF FM. Jak tłumaczył, potrzebne jest powołanie specjalnej kapituły, która podejmie ostateczną decyzję ws. ewentualnego odebrania odznaczeń. Jak oceniał Dera, „ewidentnych (przypadków, w których medale powinny zostać odebrane – red.) jest kilka-kilkanaście. Mniej ewide