Andrzej Dera

Synonimy:
Dera Andrzej,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Andrzej Dera (9)

 • "Prezydent skłania się ku systemowi prezydenckiemu"

  "Prezydent skłania się ku systemowi prezydenckiemu"

  "Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu" - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wybór między systemem kanclerskim a prezydenckim będzie jedną z głównych kwestii w referendum konstytucyjnym.
 • Dera o nowelizacji ustawy RIO: Jej regulacje naruszają samodzielność samorządu

  Dera o nowelizacji ustawy RIO: Jej regulacje naruszają samodzielność samorządu

  Prezydencki minister Andrzej Dera zawetował w czwartek nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. "Są w niej regulacje, które naruszają normy konstytucyjne dotyczące samorządu, a dokładnie podstawę jego funkcjonowania - samodzielność" - podsumował Dera.
 • Prezydencki minister komentuje buczenie na kongresie prawników

  Prezydencki minister komentuje buczenie na kongresie prawników

  "Prezydent Andrzej Duda chce się wsłuchiwać w merytoryczne głosy osób, które dostrzegają bolączki środowiska prawniczego, aby razem móc ten problem rozwiązać" - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. "Dialog prowadzony jest cały czas" - dodał.
 • Dera w RMF FM: Jeśli nie będzie kompromisu ws. TK, wkroczy prezydent. To będzie ostatnia szansa

  Dera w RMF FM: Jeśli nie będzie kompromisu ws. TK, wkroczy prezydent. To będzie ostatnia szansa

  "Jak nie dojdzie do kompromisu na poziomie parlamentarnym, to prezydent wkroczy i będzie próbował rozwiązać pat wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas będzie ostatnia szansa dla naszego kraju, żeby w Pałacu Prezydenckim, z udziałem prezydenta, spotkały się wszystkie strony i ustaliły, co zrobić" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, prezydencki minister Andrzej Dera. Dodaje, że sprawy polskie powinny być rozstrzygane w Polsce. Jego zdaniem, "problemem jest to, że część opozycji nadal twierdzi, że jeśli kompromis w sprawie TK, to tylko na ich warunkach, a tak się nie buduje kompromisu".
 • Prokurator potwierdza nieprawidłowości przy badaniu DNA Olewnika

  Spodziewam się, że dojdzie do postawienia zarzutów w sprawie nieprawidłowości przy badaniu w 2006 r. zwłok Krzysztofa Olewnika - powiedział Andrzej Dera (PiS), wiceszef sejmowej komisji śledczej badającej sprawę Olewnika.

Filmy - Andrzej Dera (11)

 • Dera o publikacji "GW" ws. KNF: Tam nie ma dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował

  Tam nie ma żadnych dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował - tak o publikacji „Gazety Wyborczej” ws. rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Andrzej Dera. Według prezydenckiego ministra nie ma nic dziwnego w tym, że śledztwo w tej sprawie będzie osobiście nadzorował Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
 • Dera o publikacji "GW" ws. KNF: Tam nie ma dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował

  Tam nie ma żadnych dowodów na to, że ktoś komuś coś proponował - tak o publikacji „Gazety Wyborczej” ws. rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Andrzej Dera. Według prezydenckiego ministra nie ma nic dziwnego w tym, że śledztwo w tej sprawie będzie osobiście nadzorował Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
 • Andrzej Dera: Nie jest planowana wizyta pana prezydenta w Rosji

  "Nic się nie zmieniło w tej kwestii, z tego co wiem, nie jest planowana wizyta pana prezydenta w Rosji" - tak prezydencki minister Andrzej Dera odpowiada w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy Andrzej Duda wybiera się na mundial. "Myślę, że pierwszą rzeczą, którą ewentualnie można byłoby rozpatrywać, to gdyby Polska awansowała do finału, czego Polsce życzę, wtedy sam, osobiście będę namawiał prezydenta, żeby do Rosji jechał" - deklaruje gość Marcina Zaborskiego. "Trudno mieć przeciwwskazania w sytuacji, kiedy przedstawiciele władzy występują o wstrzemięźliwość" - tak Dera mówi o decyzji prezydenta ws. ustawy o obniżeniu pensji parlamentarzystom. "Decyzja będzie należała do pana prezydenta, ale nie ma przesłanek, że jest to niezgodne z konstytucją" - dodaje. "Wszystkie siły polityczne powinny usiąść, porozmawiać i ustalić prawidłową hierarchię wynagrodzeń, a nie robić z kwestii wynagrodzeń maczugi, którymi się wymachuje" - uważa. Andrzej Dera pytany, czy prezydent podpisałby ustawę obniżającą wynagrodzenie głowy państwa, gdyby parlament przegłosował taką obniżkę, stwierdził: "myślę, że tak, nie miałby wyjścia". „Pod koniec lipca prezydent będzie składał do Senatu pytania referendalne” – ujawnił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Andrzej Dera. „23 lipca jest posiedzenie Izby Wyższej – to pierwszy z możliwych terminów” – doprecyzował prezydencki minister. Jak dodał - „jutro (we wtorek – red.) są planowane propozycje pytań. Zostaną upublicznione, rozpocznie się dyskusja, są możliwe dyskusje, korekty” – mówił Dera. Marcin Zaborski pytał swojego gościa również o postępy przy weryfikacji orderów Virtuti Militari. „Jesteśmy na ukończeniu” – stwierdził gość RMF FM. Jak tłumaczył, potrzebne jest powołanie specjalnej kapituły, która podejmie ostateczną decyzję ws. ewentualnego odebrania odznaczeń. Jak oceniał Dera, „ewidentnych (przypadków, w których medale powinny zostać odebrane – red.) jest kilka-kilkanaście. Mniej ewide
 • Rozmowa Duda-Putin możliwa? Dera: Nie jesteśmy gorszymi, żeby nie rozmawiać

  „Relacje z Rosją są bardzo trudne, ale nie z winy Polaków, tylko z winy Rosjan” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prezydencki minister Andrzej Dera, wypytywany o plany „pragmatycznej” polityki Jacka Czaputowicza wobec Rosji. Dera zauważa, że kością niezgody w relacjach polsko-rosyjskich jest sprawa katastrofy w Smoleńsku. „Oni od początku tej sprawy zachowują się tak, że nie współpracują z Polską (…) Oni zakończyli postępowanie z raportem Anodiny” – mówił minister. „Kluczowym błędem polskiej polityki było oddanie śledztwa w ręce Rosjan i to był główny błąd, o którym wszyscy jednogłośnie mówiliśmy. A symbolem tego jest właśnie nieoddany wrak” – zaznaczył. „Poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej nie były zainteresowane tym, żeby Polska ten problem rozstrzygnęła, bo oni oddali śledztwo Rosjanom. Oni zrobili rzecz karygodną. To jest rzecz, która nigdy nie powinna mieć miejsca w żadnym demokratycznym państwie” – ocenił gość Marcina Zaborskiego. Na pytanie, czy jest szansa na rozmowę Duda-Putin odpowiedział: „Trzeba rozmawiać z każdym. Wyobrażam sobie, że Polska będzie utrzymywała kontakty dyplomatyczne i polityczne ze wszystkimi swoimi sąsiadami” – powiedział. Według ministra, z Władimirem Putinem rozmawiają przywódcy wielu silnych krajów, więc Polska też powinna. „Rozmawia z Rosją prezydent Stanów Zjednoczonych, kanclerz Niemiec, prezydent Francji. Nie jesteśmy gorszymi, żeby nie rozmawiać” – mówił.