alpiniści

Artykuły - Alpiniści (20)

 • Tragedia w Nepalu: Dwóch Polaków nie żyje

  Tragedia w Nepalu: Dwóch Polaków nie żyje

  Dwóch Polaków, Izraelczyk i towarzyszący im Nepalczyk zginęli w trakcie trekkingu w Himalajach. Informację przekazała agencji AFP nepalska policja. Grupa dostała się w zamieć śnieżną i prawdopodobnie przykryła ją lawina.
 • Rosyjscy ratownicy wznowili poszukiwania Polaków zaginionych na Kazbeku

  Rosyjscy ratownicy wznowili poszukiwania Polaków zaginionych na Kazbeku

  Służby ratownicze rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wznowiły w środę poszukiwania trzech alpinistów z Polski, którzy zabłądzili na górze Kazbek na granicy Rosji i Gruzji na Kaukazie.
 • Czerwińska: Na Broad Peak zabrakło tlenu i koleżeństwa

  Czerwińska: Na Broad Peak zabrakło tlenu i koleżeństwa

  Złamanie zasad koleżeńskich i brak tlenu. Te czynniki, zdaniem zespołu wyjaśniającego przyczyny tragedii na Broad Peak, należą do najważniejszych przyczyn tragedii, którą zakończyła się wyprawa. Raport stworzyła komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu.
 • Nieoficjalnie: Raport ws. Broad Peak krytykuje uczestników wyprawy

  Nieoficjalnie: Raport ws. Broad Peak krytykuje uczestników wyprawy

  Najpóźniej jutro ostateczny raport ws. zimowej wyprawy na Broad Peak ma trafić do Polskiego Związku Alpinizmu - dowiedział się reporter RMF FM Maciej Pałahicki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że raport zawiera krytyczne uwagi dotyczące organizacji wyprawy i zachowania niektórych jej uczestników.
 • Polscy alpiniści na Elbrusie już bezpieczni

  Polscy alpiniści na Elbrusie już bezpieczni

  Czterej alpiniści z Polski, którzy we wtorek zabłądzili na Elbrusie podczas zejścia ze szczytu, są już bezpieczni i znajdują się w schronisku, o czym we wtorek wieczorem powiedział dyżurny w polskim konsulacie w Moskwie.
 • Polscy alpiniści zabłądzili na Elbrusie

  Polscy alpiniści zabłądzili na Elbrusie

  Czterej alpiniści z Polski we wtorek zabłądzili na Elbrusie podczas zejścia ze szczytu. Ich koledzy zaalarmowali rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych, które natychmiast wysłało im na pomoc 12 ratowników wysokogórskich.
 • Na Elbrusie znaleziono zwłoki alpinistów z Polski i Iranu

  Na Elbrusie znaleziono zwłoki alpinistów z Polski i Iranu

  Na zboczach Elbrusu odnaleziono we wtorek zwłoki Polaka i Irańczyka - alpinistów, którzy zaginęli w marcu - poinformowała agencja ITAR-TASS powołując się na przedstawiciela oddziału ratowniczego Abdullaha Gulijewa.
 • Konferencja wyprawy na Broad Peak

  Konferencja wyprawy na Broad Peak

  W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa członków zimowej wyprawy na Broad Peak. Podczas ekspedycji polscy himalaiści dokonali pierwszego o tej porze roku wejścia na ten ośmiotysięcznik. Niestety podczas zejścia ze szczytu zginęło dwóch zdobywców góry - Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. "Nie miałem powodu, żeby kategorycznie zakazać im iść naprzód. Ten atak był nie do zatrzymania" - tłumaczył dziennikarzom lider wyprawy Krzysztof Wielicki.
 • Rosja: Dwaj alpiniści - z Polski i Iranu - zaginęli na Elbrusie

  Dwaj alpiniści - z Polski i Iranu - sześć dni temu zaginęli na Elbrusie, w Kabardo-Bałkarii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej; w sobotę rano ratownicy przystąpią do ich poszukiwania - poinformowała w piątek agencja RIA-Nowosti.
 • "Mają szanse przetrwać na zboczach Broad Peak"

  "Mają szanse przetrwać na zboczach Broad Peak"

  Zaginieni polscy alpiniści mają szanse przetrwać na zboczach Broad Peak. Tak sądzi alpinista Aleksander Lwow, który w 1988 roku brał udział w wyprawie na ten szczyt razem z Maciejem Berbeką. Zastrzegł on jednak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że jeśli alpinistów nie widać z niżej położonych obozów, to mogło dojść do najgorszego.

Filmy - Alpiniści (1)

 • Himalaizm zbyt popularny

  Alpinistka Aleksandra Dzik uważa, że coraz mniej ludzi decyduje się na himalaizm sportowy, na himalaizm przez duże "h", a coraz więcej wybiera "drogę na skróty". Niestety, jak wskazuje jej doświadczenie, nie zawsze kończy się to szczęśliwie.