Aleksandra Wiktorow

Artykuły - Aleksandra Wiktorow (20)

 • Aleksandra Wiktorow: Coraz większy chaos w emeryturach

  Aleksandra Wiktorow: Coraz większy chaos w emeryturach

  Propozycje zmian są składane przez różnych ministrów: finansów, rozwoju albo rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Każdy wrzuca, co mu pasuje. W efekcie wokół systemu ubezpieczeń społecznych panuje taki chaos, jakiego nie pamiętam, a zajmuję się tym obszarem od czterdziestu lat - mówi Interii Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS.
 • Rzecznik Finansowy: Bez miecza nad głową instytucje finansowe robią uniki

  Rzecznik Finansowy: Bez miecza nad głową instytucje finansowe robią uniki

  - W ramach ugody przy kredytach walutowych trzeba podzielić się odpowiedzialnością. Na dziś widzę nie najlepsze perspektywy załatwienia tych sporów, liczę jednak, że banki zmienią swoje podejście. Są już pierwsze sygnały i zapowiedzi. Zobaczymy co z nich wyniknie - mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy, w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz i Pawłem Czuryło.
 • Rzecznik Finansowy: Frankowicze nie wiedzieli, co robią. Banki były pazerne, a umowy zbyt trudne

  Rzecznik Finansowy: Frankowicze nie wiedzieli, co robią. Banki były pazerne, a umowy zbyt trudne

  "Banki chciały jak najwięcej zarobić, a ludzie chcieli jak najmniej płacić. Chciwość jest tu cechą obydwu stron. Banki były pazerne, podchodziły z potrzebą dużego zysku i wszystkie elementy umowy były niekorzystne i czasami oszukujące, nieuczciwe" - mówi o kredytach frankowych gość Kontrwywiadu RMF FM, Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow.
 • Rzecznik Finansowy: Wiele umów kredytowych jest nieważnych

  Rzecznik Finansowy: Wiele umów kredytowych jest nieważnych

  Waloryzacja kredytów "walutowych" może być niezgodna z prawem bankowym - uważa Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow. Jeśli sądy podzielą opinię Rzecznika, konsumenci mogą otrzymać zwrot nadpłaconych odsetek od kredytu. W poniedziałek zaprezentowano raport w tej sprawie.
 • Toksyczne polisy z UFK wciąż są problemem dla wielu Polaków

  Toksyczne polisy z UFK wciąż są problemem dla wielu Polaków

  - Problem ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK), które zakupiło miliony Polaków wciąż nie został rozwiązany - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow. - Skala problemu jest ogromna. Szacuje się, że polisolokaty ma około pięć milionów Polaków, ale część z nich jeszcze nie wie, że zakupione ubezpieczenia są dla nich niekorzystne - dodaje Cezary Orłowski z biura Rzecznika Finansowego.
 • Nowy szef ZUS pilnie poszukiwany

  Nowy szef ZUS pilnie poszukiwany

  Aleksandra Wiktorow, Michał Jonczynski, Marek Bucior i Paweł Wojciechowski mają szansę zastąpić Zbigniewa Derdziuka w fotelu prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To nazwiska wymieniane w kręgach rządowych.
 • Ponad 200 tys. kierowców nie ma wykupionego obowiązkowego OC

  Ponad 200 tys. kierowców nie ma wykupionego obowiązkowego OC

  Tylko w I połowie tego roku ubezpieczeni kierowcy musieli zapłacić około 35 mln zł za sprawców wypadków, którzy nie wykupili OC. - Okazuje się, że wśród tych, którzy nie płacą składki, procent uszkodzeń innych samochodów jest większy niż u tych, którzy płacą - mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Ubezpieczonych. Sposobem na kierowców, którzy jeżdżą po krajowych drogach bez wykupionej polisy komunikacyjnej, ma być automatyczny system wykrywania nieubezpieczonych.
 • Wiktorow: Trzeba odkładać przez całe życie!

  Wiktorow: Trzeba odkładać przez całe życie!

  Im dłużej będziemy pracować, tym więcej kapitału emerytalnego zgromadzimy i otrzymamy większą emeryturę - tłumaczyła rzecznik ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow podczas czatu internetowego na facebookowym profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 • Dlaczego prezes ZUS została odwołana!

  Dlaczego prezes ZUS została odwołana!

  Aleksandra Wiktorow, dotychczasowa prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych została odwołana ze swojego stanowiska. Nowym szefem ZUS został polityk PiS, Paweł Wypych.

Filmy - Aleksandra Wiktorow (1)

 • Rzecznik Finansowy: Frankowicze nie wiedzieli, co robią. Banki były pazerne, a umowy zbyt trudne

  „Banki chciały jak najwięcej zarobić, a ludzie chcieli jak najmniej płacić. Chciwość jest tu cechą obydwu stron. Banki były pazerne, podchodziły z potrzebą dużego zysku i wszystkie elementy umowy były niekorzystne i czasami oszukujące, nieuczciwe” – mówi o kredytach frankowych gość Kontrwywiadu RMF FM, Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow. Jej zdaniem, napisanie dobrej ustawy o pomocy dla frankowiczów „byłoby bardzo trudne”. „Nie wyobrażam sobie, kto mógłby to w jednym miejscu napisać” – mówi Rzecznik Finansowy. Jej zdaniem prezydent może napisać ogólną ustawę, ale później każdy bank i tak miałby inne zasady. Wiktorow uważa, że rozwiązaniem mogłoby być zawieranie ugody przez określone grupy za pośrednictwem UOKiK-u. Wiktorow pytana o to, jak rozwiązać problem kredytów we frankach odpowiada, że „banki trochę więcej powinny wziąć na siebie, bo klienci nie do końca wiedzieli, co robią. Banki nie przekazywały im informacji”. Rzecznik Finansowy dodaje, że umowy były zbyt trudne. „Pisali, że okresowo będą coś przeliczać. Ale według jakich zasad? Klient powinien to wiedzieć, banki takich informacji nie udzielały, a kurs waluty był ustalany przez zarząd” – mówi Wiktorow. Dodaje: „Nawet nasi specjaliści analizując nie do końca zawsze wiedzieli, co jest zapisane w umowie”. Przewalutowanie kredytów po kursie, po którym były brane? „Ci, którzy brali po 2 złote, byliby bardzo uprzywilejowani. To nie jest dobre rozwiązanie” – odpowiada gość RMF FM. Zdaniem Wiktorow „dopuszczalna pomoc dla franowiczów jest taka, żeby nie mieli lepiej, niż złotowi”. Pytana o przewalutowanie po „kursie sprawiedliwym” odpowiada, że dla jednego dany kurs jest sprawiedliwy dla innego nie. „Obie strony chciały zyskać, więc również obie strony powinny się podzielić stratami” – ocenia gość Kontrwywiadu.