albinosi

Artykuły - Albinosi (1)

 • Siostry albinoski

  Siostry albinoski

  Odmienny wygląd bywa szczęściem lub przekleństwem. Ich skóra i włosy są białe, stąd nawet w swoich krajach, są brani za obcokrajowców. Bycie albinosem niesie wiele wyzwań.

Filmy - Albinosi (7)

 • Rzadka mutacja genetyczna skazuje ich na tragiczny los

  Są prześladowani, mordowani i okaleczani z powodu zabobonnej wiary. Albinosi w Tanzanii muszą się ukrywać i żyją w ciągłym strachu. Wiara w czarną magię oraz brak edukacji na ten temat jest dla albinosów często wyrokiem śmierci lub kalectwa. Miejscowi nazywają ich „białymi duchami” i wierzą, że mają oni niezwykłą moc, a ich ciała uzdrawiają...
 • Porcelanowi ludzie. Jak żyje się z albinizmem?

  Aleksandra Borcz, Szymon Dąbrowski i Piotr Zemła to albinosi. W „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli o tym, jak postrzegają ich inni ludzie. Z jakimi komentarzami spotykali się w szkole? – Dziecko białe to świetny materiał, żeby sobie z niego kpić – powiedział Zemła. Z czym muszą się mierzyć w codziennym życiu? – W lecie musimy uważać na słońce, stosować kremy z wysokimi filtrami, jest też problem z oczami, musimy na nie uważać – zaznaczyła Borcz. – Ludzie porównują mnie najczęściej do dziewczyny z serialu „Gra o tron”, a dzieci do Elzy z bajki „Kraina lodu" – zdradziła. Czym jest albinizm? - To choroba genetyczna, która polega na tym, że barwnik nie może się wytworzyć, brakuje enzymu, który wytwarza ten barwnik – wyjaśnił dermatolog Łukasz Preibisz. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Albinizm - obalmy mity!

  Czy można spać spokojnie, gdy twój sąsiad myśli, że zjedzenie kawałka ciebie zapewni mu bogactwo? Takie problemy ma Belinda, afrykańska albinoska. Na przekór stereotypom wymyśliła jedyny na świecie konkurs piękności kobiet dotkniętych bielactwem.
 • Konkurs piękności dla albinosów

  W Nairobi odbył się niezwykły konkurs piękności – wzięły w nim udział osoby cierpiące na albinizm. Na scenie pojawili się przedstawiciele obu płci. – Walczymy z dyskryminacją i ze stygmatyzacją osób dotkniętych albinizmem. Jeszcze nigdy na świecie nie zorganizowano takiego konkursu, bo ludzie cierpiący na tę przypadłość nie są postrzegani jako piękni – mówi Isaac Mwaura, deputowany i organizator konkursu. W Afryce osoby z albinizmem bardzo często są spychane na margines społeczeństwa, a w niektórych częściach kontynentu padają ofiarą przemocy fizycznej i rytualnych zabójstw.