akcyza na papierosy

Artykuły - Akcyza na papierosy (0)

 • Walka z szarą strefą wyrobów tytoniowych trwa

  Walka z szarą strefą wyrobów tytoniowych trwa

  Mądra polityka akcyzowa, rozwiązania regulacyjne uszczelniające uprawę tytoniu i obrót suszem, a także zintensyfikowane działania służb - to czynniki, które pozwoliły na ograniczenie szarej strefy rynku wyrobów tytoniowych o około połowę w ciągu ostatnich 3 lat - tak wynika z czwartej publikacji Business Paper Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
 • Od stycznia akcyza na e-papierosy i wyroby nowatorskie

  Od stycznia akcyza na e-papierosy i wyroby nowatorskie

  1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, wprowadzająca akcyzę na e-papierosy i wyroby nowatorskie. Eksperci wskazują, że obciążenie producentów e-papierosów i wyrobów nowatorskich dodatkowymi kosztami (opublikowany projekt rozporządzenia zakłada opłaty m.in. w wysokości 5 zł za opakowanie płynu do e-papierosów).
 • Państwo zarabia miliardy na opodatkowaniu papierosów

  Państwo zarabia miliardy na opodatkowaniu papierosów

  Branża tytoniowa jest istotna dla budżetu naszego państwa. W 2017 roku, z tytułu akcyzy od branży tytoniowej do państwowej kasy wpłynęło 18,8 mld zł. Branża ta jest równie istotna dla handlu zagranicznego - wyroby tytoniowe to blisko 11 proc. wartości eksportu produktów rolno-spożywczych - wynika raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 • Sejm wprowadza akcyzę na płyny do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie

  Sejm wprowadza akcyzę na płyny do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie

  Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadza akcyzę na płyny do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie. M.in. w odpowiedzi na postulaty producentów, do 31 grudnia 2018 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy.
 • Rząd PiS będzie monitorował kierowców

  Rząd PiS będzie monitorował kierowców

  Rząd chce obowiązkowych lokalizatorów w pojazdach przewożących m.in. tytoń, alkohol, czy paliwa. Trwają właśnie prace nad systemem monitorowania transportu tzw. towarów wrażliwych. Projekt zakłada, że uprawnione służby będą mogły w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się pojazd. Zmiany mają pomóc walczyć z przemytem.
 • Przedsiębiorcy branży e-papierosowej apelują o rozwagę

  Przedsiębiorcy branży e-papierosowej apelują o rozwagę

  Przedsiębiorcy branży e-papierosowej, głównie małe i średnie, polskie firmy, apelują do wiceministra finansów Wiesława Janczyka o przejrzysty i racjonalny sposób prac nad akcyzą na płyny do papierosów elektronicznych, która nie zniszczy branży. ZPP zwraca uwagę, że skutkiem podatku w wysokości 7 zł/ 10 mililitrów płynu, oznacza kilkukrotny wzrost cen dla 1,7 miliona konsumentów e-liquidów.
 • Rząd szykuje pakiet tytoniowy i uderzy w szarą strefę

  Rząd szykuje pakiet tytoniowy i uderzy w szarą strefę

  MF skierowało do konsultacji publicznych "pakiet tytoniowy", czyli projekt ustawy, który zawiera wiele zmian w czterech ustawach. Ma on uszczelnić system podatkowy w zakresie obrotu suszem tytoniowym. Zdaniem ekspertów, szara strefa na rynku wyrobów tytoniowych w Polsce wynosi ponad 14 proc. konsumpcji.
 • Resort finansów uszczelni pobór akcyzy od suszu tytoniowego

  Resort finansów uszczelni pobór akcyzy od suszu tytoniowego

  Resort finansów zamierza uszczelnić pobór akcyzy od suszu tytoniowego. Rolnik nie będzie mógł - z pewnymi wyjątkami - sprzedać suszu tytoniowego bez akcyzy, jak dotychczas - przewiduje przygotowany w MF projekt nowelizacji ustawy o akcyzie.
 • Papierosy: Wschodni dymek kusi palaczy!

  Papierosy: Wschodni dymek kusi palaczy!

  Sprzedaż przemyconych bądź podrobionych papierosów w Polsce w 2015 roku wyniosła 7,4 miliarda sztuk i była większa o 13% niż w roku 2014 wynika z raportu SUN przygotowanego przez KPMG. Wzrost szarej strefy na rynku papierosów spowodowany jest głównie większym przemytem tzw. "Illicit White" pochodzących z Białorusi, Ukrainy i Rosji.
 • Samochody, alkohol, tytoń. Podatnicy przegrywają z fiskusem walkę o akcyzę

  Podatnicy w sporach o akcyzę od aut nie mogą już liczyć ani na sądy administracyjne, ani na Trybunał Konstytucyjny. Akcyza płacona jest tylko od samochodów osobowych, a problemy dotyczą określenia rodzaju danego pojazdu. Podatnicy uważają, że sprowadzają auta ciężarowe, powołując się przy tym np. na wpis w dowodzie rejestracyjnym. Urzędy celne to kwestionują i nakazują zapłatę podatku.

Filmy - Akcyza na papierosy (1)