Adolf Hitler

Synonimy:
hitler,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Adolf Hitler (531)

 • 5 października 1939 r. Adolf Hitler w Warszawie

  5 października 1939 r. Adolf Hitler w Warszawie

  5 października 1939 roku Adolf Hitler przyjął defiladę wojsk niemieckich w zdobytej właśnie Warszawie. Była to jedyna wizyta niemieckiego dyktatora w stolicy Polski. W kraju wciąż jeszcze trwały walki.
 • Antyhitlerowska kreskówka o Kaczorze Donaldzie znów jest legalna

  Antyhitlerowska kreskówka o Kaczorze Donaldzie znów jest legalna

  Antyhitlerowska kreskówka o Kaczorze Donaldzie z 1943 roku nie jest już uznawana w Rosji za ekstremistyczną. Stało się to dzięki rewizji procesu sprzed kilku lat, w którym mieszkańca Kamczatki sądzono za rozpowszechnianie rasistowskich materiałów.
 • Austriacki historyk o nowych szczegółach z życia Hitlera

  Austriacki historyk o nowych szczegółach z życia Hitlera

  Florian Kotanko, austriacki historyk ustalił, że Adolf Hitler miał młodszego brata, który cierpiał na wodogłowie i zmarł wkrótce po urodzeniu. Zdaniem badacza doświadczenie to mogło zaważyć na negatywnym stosunku dyktatora do osób niepełnosprawnych.
 • 9 marca 1943 r. Hitler wprowadza aborcję na terenach Polski

  9 marca 1943 r. Hitler wprowadza aborcję na terenach Polski

  W ramach czystek rasowych niemiecka III Rzeszy znosi karalność przerywania ciąży wobec "kobiet ze Wschodu". Do tej kategorii zaliczały się Polki.
 • USA: Adolf Hitler w kampanii wyborczej

  USA: Adolf Hitler w kampanii wyborczej

  W niecodzienny sposób historia Trzeciej Rzeszy wkroczyła do amerykańskiej kampanii wyborczej. Kolejni kandydaci Partii Republikańskiej odpowiadają na pytanie, czy uśmierciliby Adolfa Hitlera jako płód lub niemowlę.
 • Ludwikowice Kłodzkie: To tu Hitler chciał wybudować cudowną broń

  Ludwikowice Kłodzkie: To tu Hitler chciał wybudować cudowną broń

  To jedna z największych zagadek II wojny światowej. W Górach Sowich, w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie (gmina Walim) miała powstać kwatera główna Hitlera i potężne fabryki zbrojeniowe, w których naziści zamierzali produkować wunderwaffe, czyli cudowną broń, dzięki której Hitler chciał wygrać II wojnę światową.
 • Kup dom po Adolfie Hitlerze

  Kup dom po Adolfie Hitlerze

  Austriackie MSW szuka najemcy prywatnego domu, w którym w Braunau am Inn urodził się i trzy lata mieszkał Adolf Hitler. Budynek nie może znaleźć właściciela.
 • Adolf Hitler był uzależniony od metamfetaminy

  Adolf Hitler był uzależniony od metamfetaminy

  Dyktator III Rzeszy regularnie zażywał 74 medykamenty, w tym mocno uzależniającą metamfetaminę - wynika z opublikowanego przez "Daily Mail" archiwalnego raportu amerykańskich służby wywiadowcze.
 • "Gazeta Polska Codziennie": Pobaw się w... Hitlera

  Adolf Hitler nie jest symbolem faszyzmu. Do takiej kuriozalnej konkluzji doszła Prokuratura Rejonowa w Szczecinie, twierdzi "Gazeta Polska Codziennie".

Filmy - Adolf Hitler (5)

 • Kampania Wrześniowa

  Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji[26] SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami.
 • "Kolebka nazizmu". Dom Hitlera wciąż budzi demony przeszłości

  Urocze miasteczko Braunau am Inn w północnej Austrii, z pięknym gotyckim rynkiem, od dziesięcioleci spowija cień mrocznej przeszłości. To tutaj, w 1889 r., przy ulicy Salzburger Vorstadt 15, urodził się jeden z największych zbrodniarzy w historii - Adolf Hitler. Chociaż jego rodzice przebywali pod tym adresem zaledwie kilka tygodni, do Braunau przylgnęła etykietka "kolebki nazizmu". W miasteczku na przemian odbywają się demonstracje antyfaszystów - i neofaszystów. Jedni najchętniej zrównaliby dom Hitlera z ziemią, drudzy - otoczyli go swoistym kultem. Zamieszanie wokół budynku przy Salzburger Vorstadt 15 przyprawia o rozpacz mieszkańców Braunau. Woleliby oni, aby ich miasto kojarzyło się z atrakcjami turystycznymi innego rodzaju. - Dlaczego nikt nie podziwia naszego pięknego, zabytkowego centrum? - pytają. Ale ciekawość ludzka rządzi się swoimi prawami. Jak mówi lokalny historyk, fascynacja, jaką w zwiedzających budzi dom Hitlera, ma źródło w jego... przeciętności. - Hitler to ikona zła. Ale już wielka niemiecka filozof Hannah Arendt pisała o „banalności zła”. A przecież Hitler pochodził właśnie z takiej bardzo zwyczajnej rodziny należącej do klasy średniej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że morderca milionów urodził się w zwyczajnych czterech ścianach - wyjaśnia Florian Kotanko. Państwo austriackie co miesiąc płaci za utrzymanie budynku przy Salzburger Vorstadt 4800 euro, nie chcąc, by wpadł on w ręce neonazistów. Niedawno rząd podjął starania w kierunku przejęcia "domu Hitlera" na własność. Paradoksalnie, to mroczne dziedzictwo trzeba chronić - jako memento i przestrogę dla następnych pokoleń.
 • Muzeum Śmierci. Tu mdleją nawet najodważniejsi!

  Ponure czaszki, ludzkie popioły, zabójcze artefakty… Oto Muzeum Śmierci w całej swojej makabrycznej krasie. Ta największa tego typu kolekcja na świecie mieści się w budynku zlokalizowanym w samym sercu Hollywood. Nie ma jednak nic wspólnego z filmową fikcją. Ukazuje przerażającą rzeczywistość. Zwiedzający przechodzą przez pomieszczenia o iście upiornych nazwach. Jest tu i Sekcja Seryjnych Morderców, i Sala Egzekucji, i Pokój Przedsiębiorcy Pogrzebowego, i Sala Samobójców... Krew w żyłach mrożą wizyty w Korytarzu Rzezi, w Kalifornijskim Pokoju Śmierci poświęconym zbrodniom sekty Mansona, i we Wnęce Ludożerców. Właściciele muzeum podkreślają, że zgromadzone w nim eksponaty okazują się zbyt "mocne" nawet dla najodważniejszych. - Tacy goście fundują nam "owacje na leżąco" - śmieją się. Nic dziwnego. Mało kto może spokojnie oglądać ludzką głowę odciętą przez ostrze gilotyny albo poznawać szczegóły tortur, jakich wobec swoich ofiar dopuścili się niesławni zbrodniarze.
 • Nazistowska kawiarnia! To już przesada?

  Choć trudno w to uwierzyć, w Indonezji od dwóch lat działa nazistowska kawiarnia. Krwistoczerwone ściany lokalu udekorowano flagami ze swastykami, zdjęciami niemieckich żołnierzy i – rzecz jasna – portretem Adolfa Hitlera. Obsługa paraduje w replikach mundurów żołnierzy Wehrmachtu, podając gościom do stolików sznycle i niemieckie piwo. O SoldatenKaffee – bo tak nazywa się to miejsce – głośno zrobiło się stosunkowo niedawno, po publikacji zamieszczonej w anglojęzycznej gazecie „Jakarta Globe”. Rozpętała się burza, w efekcie której kawiarnia została tymczasowo zamknięta. Jej właściciel, biznesmen Henry Mulyana, zapewnia, że ani on, ani nikt z zatrudnianych przezeń pracowników nie wyznaje ideologii nazistowskiej czy też neonazistowskiej. Mężczyzna tłumaczy, że osobliwy wystrój lokalu to przejaw jego fascynacji militariami i pamiątkami związanymi z II wojną światową. Ale argumenty te nie przekonują lokalnych władz i żydowskich społeczności, których członkowie składają oficjalne protesty na ręce indonezyjskich dyplomatów. W Indonezji, największym muzułmańskim kraju świata, wiedza na temat Holocaustu jest znikoma. „Tu jest Indonezja. Indonezyjczycy nie ucierpieli na skutek Holocaustu, w związku z czym ta sprawa nie obchodzi nas jakoś szczególnie” – stwierdził jeden z bywalców SoldatenKaffee, który przed zamknięciem kontrowersyjnego lokalu chętnie odwiedzał go ze swoją dziewczyną.