administracja państwowa

Artykuły - Administracja państwowa (48)

 • Jak i kiedy organ podatkowy doręcza pisma przez internet?

  Jak i kiedy organ podatkowy doręcza pisma przez internet?

  Doręczanie pism przez organy podatkowe drogą internetową staje się coraz bardziej popularnym sposobem wymiany korespondencji. Taka forma jest preferowana w kontaktach z profesjonalnymi pełnomocnikami, ale istnieją wątpliwości, czy mają oni obowiązek posiadania i podania adresu elektronicznego. Problemy techniczne zwalniają organ podatkowy z wymogu przekazania pisma przez internet.
 • Jakub Gontarek (Lewiatan): Praca w budżetówce to dobry wstęp do biznesu i większych pieniędzy

  Jakub Gontarek (Lewiatan): Praca w budżetówce to dobry wstęp do biznesu i większych pieniędzy

  Mediana wynagrodzeń w administracji państwowej to ok. 3,5 tys. zł brutto. Dla dyrektorów - ponad 6 tys. zł. Na podobnych stanowiskach w sektorze prywatnym płace wynoszą 10-15 tys. zł. Ale zaletą budżetówki jest stabilność zatrudnienia i możliwość pozyskania unikalnej wiedzy, którą można później wykorzystać w biznesie.
 • Szef KAS podpisał porozumienie ze związkami ws. podwyżki wynagrodzeń od 2019 r.

  Szef KAS podpisał porozumienie ze związkami ws. podwyżki wynagrodzeń od 2019 r.

  Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś podpisał porozumienie ze stroną społeczną, które zakłada m.in. podwyżki wynagrodzeń i uposażeń od 1 stycznia przyszłego roku w wysokości 655 zł brutto - poinformowała na Twitterze KAS.
 • Polski Instytut Ekonomiczny będzie wspierał narodowy kapitał?

  Polski Instytut Ekonomiczny będzie wspierał narodowy kapitał?

  Sejm uchwalił w piątek ustawę o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Instytucja ta ma służyć za merytoryczne zaplecze premiera. Członek RPP Eryk Łon pozytywnie odniósł się do idei utworzenia PIE. Wyrażam nadzieję, że Instytut ten będzie czołowym ośrodkiem myśli ekonomicznej opartej na idei patriotyzmu gospodarczego, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie kolejnych elementów składowych strategii rozwoju społeczno-gospodarczego -powiedział.
 • Etat w administracji tylko dla osób z misją. Wymagania są wysokie, a dochody mało atrakcyjne

  Etat w administracji tylko dla osób z misją. Wymagania są wysokie, a dochody mało atrakcyjne

  Kilkaset wakatów w służbie publicznej nie jest jeszcze dużym problemem, ale sygnalizuje wyraźny spadek zainteresowania pracą w administracji. Z kolei zarobki w sektorze prywatnym są o jedną czwartą wyższe. Z drugiej strony, na najwyższych stanowiskach w państwowych urzędach wzrost wynagrodzeń ogranicza ustawa kominowa. Widać też, że biznes skutecznie zabiega o nowych pracowników, wyprzedzając innych pracodawców.
 • Ile zarabia się w administracji rządowej?

  Ile zarabia się w administracji rządowej?

  Mediana wynagrodzeń w administracji rządowej w 2017 roku wyniosła 3851 zł brutto. Zarobki 25 proc. najwyżej opłacanych pracowników wyniosły co najmniej 5441 zł.
 • Co się dzieje z programem 500 plus? O skutkach powinniśmy dowiedzieć się więcej od rządu

  Co się dzieje z programem 500 plus? O skutkach powinniśmy dowiedzieć się więcej od rządu

  Nowe technologie cyfrowe zmieniają sposób, w jaki funkcjonuje gospodarka. Polskie państwo nie nadąża za tymi zmianami, a zwłaszcza administracja rządowa. Władza urzędników jest zbyt duża, a udostępniana wiedza o skutkach kosztownych rządowych programów zbyt mała.
 • FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  Emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS oraz KRUS i wielu innych podmiotów. Zdaniem ekspertów z FOR, w 2017 roku "Rachunek od Państwa" na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł i był o 1338 zł wyższy niż rok wcześniej lat temu.
 • 500 urzędów akceptuje płatności bezgotówkowe

  500 urzędów akceptuje płatności bezgotówkowe

  Do zeszłego tygodnia już 500 urzędów administracji publicznej przyjmuje płatności bezgotówkowe. Od rozpoczęcia programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR) minęły nieco ponad cztery miesiące.
 • VAT kluczowym problemem polskiego systemu finansowego - eksperci

  VAT kluczowym problemem polskiego systemu finansowego - eksperci

  - Kluczowym problemem polskiego systemu finansowego jest VAT - ocenili w środę eksperci Warsaw Enterprise Institute. Postulują m.in. zmianę wynagradzania urzędników skarbowych, szybsze zwroty podatku i wprowadzenie kuratorów nadzorujących zabezpieczony majątek firm.