ADHD

Artykuły - ADHD (60)

 • ADHD może mieć także dorosły

  ADHD może mieć także dorosły

  Zespół nadpobudliwości psychoruchowej – ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) to zaburzenie rozpoznawane w pierwszych siedmiu latach życia dziecka. Ale nawet 60 proc. dzieci z ADHD utrzymuje jego objawy w dorosłości! To zaburzenie warto także wtedy leczyć.
 • Zagrożenie dla rodzeństwa dzieci z ADHD

  Zagrożenie dla rodzeństwa dzieci z ADHD

  U młodszego rodzeństwa dzieci, u których zdiagnozowano autyzm lub ADHD, występuje podwyższone ryzyko nie jednego, lecz obu tych zaburzeń - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "JAMA Pediatrics".
 • Odkryto geny ADHD

  Odkryto geny ADHD

  ​Specjaliści z Psychiatric Genomics Consortium oraz ośrodków naukowych w USA i Danii przeprowadzili obszerny projekt badawczy, w którym porównali całe genomy 20 tys. osób z ADHD i 35 tys. osób wolnych od tego zaburzenia.
 • Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

  Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

  "To jak bieg w maratonie" - mówią lekarze o terapii dzieci z ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest uwarunkowany genetycznie. Często rodzice mają niektóre objawy, dlatego ADHD bywa wyzwaniem dla całej rodziny. "Najważniejsza jest tu cierpliwość" - podkreśla Kamila Wesołowska, psychiatra dziecięcy i zapewnia: "wspólnymi siłami ze wszystkim można sobie poradzić."
 • Najmłodszy w klasie może "mieć" ADHD

  Najmłodszy w klasie może "mieć" ADHD

  Jeśli twoje dziecko jest jednym z najmłodszych w klasie, prawdopodobieństwo, że zostanie u niego zdiagnozowane ADHD i być może nawet będzie leczone, zdecydowanie rośnie.
 • Media elektroniczne wywołują ADHD

  Media elektroniczne wywołują ADHD

  Nastolatki często korzystające z funkcji oferowanych przez urządzenia cyfrowe są bardziej narażone na rozwój zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) – wynika z badania zamieszczonego na łamach „Journal of the American Medical Association”.
 • Sposób na nadaktywne dziecko

  Sposób na nadaktywne dziecko

  200 szkół w Niemczech rozpoczęło zdumiewające działania wobec dzieci z ADHD. Aby nie przeszkadzały w zajęciach, muszą nosić ciężkie kamizelki wypełnione piaskiem. Każda z nich waży od 1,2 do 6 kilogramów. Pomysł wywołał powszechne oburzenie rodziców i psychiatrów.
 • ADHD to zbiór różnych zaburzeń

  ADHD to zbiór różnych zaburzeń

  Różni pacjenci z ADHD mogą mieć zaburzoną pracę innych partii mózgu oraz inne objawy, co wskazuje na odmienne przyczyny problemów. To z kolei może oznaczać, że dla różnych osób potrzebne jest inne podejście terapeutyczne.
 • ADHD - triada objawów

  ADHD - triada objawów

  Co to jest ADHD? Jest to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi objawy muszą pojawić się przed siódmym rokiem życia. Przyczyną tego zaburzenia często są czynniki genetyczne, mogą one wynikać z działania czynników biologicznych, oddziałujących negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy w okresie: prenatalnym, okołoporodowym lub postnatalnym.
 • ADHD – z tym można nauczyć się żyć!

  ADHD – z tym można nauczyć się żyć!

  ADHD nie jest chorobą, więc nie można się z niego wyleczyć. Z ADHD trzeba nauczyć się żyć - mówi Beata Chrzanowska-Pietraszuk, psycholog dziecięcy. Dowiedz się, jak je diagnozować i co rodzice mogą zrobić, by pomóc i dziecku, i sobie.

Filmy - ADHD (3)

 • Szaleństwa na deskorolce pomagają... w nauce!

  Lekcje, podczas których uczniowie szaleją na deskorolce? To zajęcia, które nie tylko dają radość, ale też mają wartość terapeutyczną. „Everyday Skate” to specjalny projekt realizowany w Auckland na Nowej Zelandii z myślą o dzieciach przejawiających trudności w uczeniu się. Jego uczestnicy mają od 7 do 12 lat – i różne problemy: niektóre są dotknięte dyspraksją, która powoduje problemy z poruszaniem się; inne zmagają się z ADHD, jeszcze inne cierpią na autyzm i zespół Aspergera.
 • Nabuzowana łasica wpada w szał

  Lub doznaje ataku ADHD - to się nazywa żywe stworzonko!
 • "Najlepiej mieć prezesa z ADHD"

  Najlepiej mieć prezesa trochę z ADHD, zorientowanego na zmiany. Według mnie takie jest kreatywne przywództwo - mówi dr Iwona Sroka. Posłuchajcie więcej.