abonament rtv

Artykuły - Abonament rtv (337)

Filmy - Abonament rtv (12)

 • Krzysztof Czabański o abonamencie RTV: Obecny system jest niewydajny i niesprawiedliwy

  „To duże święto z punktu widzenia tego, co się w Polsce stało, zmieniło, otwarcia możliwości itd. Ale czy powinno być to święto państwowe? Trudno odpowiedzieć mi na to pytanie” - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Czabański, zapytany o przypadającą na dziś 29. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych skomentował także wypadającą dziś rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego w 1992 roku. „(To była – Red.) próba, żeby dalej się nie rozlało to, co miało się stać, m.in. lustracja, którą chciano zablokować, bo za lustracją mogły pójść o wiele poważniejsze zmiany” – ocenił poseł klubu PiS. „Obecny system jest niewydajny i niesprawiedliwy (…). 2 lata temu złożyłem w Sejmie projekt, który naprawiał ten system abonamentowy. Od 2 lat zajmuje się tym Ministerstwo Kultury. Powinien być nowy system finansowania mediów publicznych, bo ten obecny jest zły” – tak z kolei Krzysztof Czabański skomentował kwestie możliwych zmian w sprawie abonamentu RTV. W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa o wyniki sondażu dla „Rzeczpospolitej”, z którego wynika, że prawie połowa pytanych akceptuje stosowanie klapsów wobec dzieci. „Ja bym się znalazł się w tej grupie, że bym akceptował klapsa jako sposób karcenia” – stwierdził Krzysztof Czabański. „Dzieci należy rozpieszczać, ale klaps nie przeszkadza w tym – czasem pomaga” – uznał poseł Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta ocenił również sprawę romansu posła Stanisława Pięty. „Nie odniosłem wrażenia, żeby on był problemem. Strona obyczajowa jest wizerunkowo bardzo niekorzystna” – mówił. „Pewne rzeczy z tej sprawy możemy zostawić samemu posłowi, niech przeprowadzi rachunek sumienia i wyciągnie wnioski” – dodał Czabański.
 • Zapłacimy abonament rtv z podwyższonych podatków

  Jeśli najnowsza propozycja przedstawiona przez szefa Rady Mediów Narodowych wejdzie w życie, to za abonamentem radiowo-telewizyjnym zapłacimy płacąc wyższe podatki. Rząd uniknie niepopularnej decyzji egzekwującej płacenie abonamentu, a skutki będą bardziej dotkliwe dopiero za kilka lat.Z badań opinii publicznej wynika, że takie rozwiązanie problemu jest najbardziej akceptowane. Wcześniejszy pomysł wprowadzenia tzw. opłaty audiowizualnej 15 zł miesięcznie, pobieranej przy opłatach licznikowych za energię, był źle przyjmowany. Prawdopodobnie wysoka akceptacja takiego rozwiązania wynika z tego, że nie interesujemy się wysokością płaconych podatków, traktując je jak wydatki opłacane przez kogoś innego.
 • Nowy pomysł na abonament RTV. Zapłacimy nie tylko na media

  Abonament RTV nie będzie tylko na media? Środki z opłaty audiowizualnej powinny trafiać także do artystów – taką propozycję przedstawiły Fundacja Republikańska i ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Autorzy pomysłu wskazują, że wart rozważenia jest model finansowania artystów istniejący w Finlandii, gdzie rekompensata za potencjalnie utracone wynagrodzenie wypłacane jest artystom z budżetu państwa.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego: Kontrola abonamentu

  Czy można nie wpuścić do mieszkania kontrolerów z Poczty Polskiej? Tomasz Olbratowski ma na nich sposób. Zobacz felieton!