44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Artykuły - 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (26)

 • Jacek Bromski chce reformy FPFF w Gdyni

  Jacek Bromski chce reformy FPFF w Gdyni

  Podczas zakończonego 21 września 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski zapowiedział szybkie powołanie zespołu środowiskowego do spraw reformy festiwalu. Już kilka dni po jego zakończeniu, do organizacji filmowców zostały wysłane listy z zaproszeniem włączenia się w prace nad nowym kształtem regulaminu festiwalowego.
 • Gdynia 2019: Afery i kontrowersje

  Gdynia 2019: Afery i kontrowersje

  Skandal, jakiego dotąd w polskim kinie nie było. Czterdziesta czwarta edycja okazała się naprawdę niezwykłą odsłoną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jeszcze przed jego rozpoczęciem wybuchła ogromna afera związana z selekcją filmów, a to, co działo się podczas samej imprezy, powodowało palpitacje serca wśród wszystkich osób z uwagą śledzących najważniejsze w kraju filmowe wydarzenie.
 • Gdynia 2019: Złote Lwy dla "Obywatela Jonesa"

  Gdynia 2019: Złote Lwy dla "Obywatela Jonesa"

  "Obywatel Jones" Agnieszki Holland otrzymał Złote Lwy podczas 44. Festiwalu Polskich Fabularnych w Gdyni. To niezwykle kontrowersyjna decyzja, prawdziwy skandal. Najlepszy film w konkursie - "Boże Ciało" - otrzymało nagrody za najlepszą reżyserię, scenariusz i drugoplanową rolę kobiecą. Uhonorowano go też nagrodą publiczności. Aż sześć statuetek, w tym Srebrne Lwy i nagroda za najlepszą rolę męską dla Dawida Ogrodnika, trafiła w ręce twórców filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Na gali nie brakowało ostrych słów laureatów (m.in. wspomnianych Holland i Ogrodnika), liczne były też nawiązania polityczne.
 • "Boże Ciało" Jana Komasy: O duchowości i pojednaniu

  "Boże Ciało" Jana Komasy: O duchowości i pojednaniu

  "Boże Ciało" to film z niesamowitą postacią główną, która łączy w sobie anioła i diabła - powiedział w piątek, 20 września, Jan Komasa. Wyreżyserowana przez niego historia o duchowości i pojednaniu jest jedną z 19 produkcji rywalizujących w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
 • Gdynia 2019: Złoty Klakier dla "Ikara", nagroda dziennikarzy dla "Bożego Ciała"

  Gdynia 2019: Złoty Klakier dla "Ikara", nagroda dziennikarzy dla "Bożego Ciała"

  Znamy już werdykt Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas Młodej Gali na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w piątek, 20 września, wręczono też nagrody pozaregulaminowe. Triumfy święcił przede wszystkim wielki faworyt do zdobycia tegorocznych Złotych Lwów, czyli Jan Komasa i jego "Boże Ciało".
 • Gdynia 2019: Dla kogo Złote Lwy?

  Gdynia 2019: Dla kogo Złote Lwy?

  Od poniedziałku przebierałem nogami, żeby na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zobaczyć produkcję pod każdym względem udaną, dzieło skończone. Wreszcie się doczekałem. To "Boże Ciało" Jana Komasy. Kto oprócz polskiego kandydata do Oscara 2020 ma jeszcze szansę na otrzymanie najważniejszych nagród podczas sobotniej gali zamknięcia imprezy?
 • Gdynia 2019: Po amerykańsku

  Gdynia 2019: Po amerykańsku

  ​Niestety stało się to, czego wszyscy się obawiali. Pokazane po raz pierwszy czwartego dnia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i kosztujące krocie "Legiony" Dariusza Gajewskiego to obraz kompletnie nieudany, a lista jego wad jest tak długa, że zasługuje na osobny artykuł.
 • Gdynia 2019: Majewscy

  Gdynia 2019: Majewscy

  Trzeciego dnia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni można było zobaczyć nowe filmy twórców, których łączy nie tylko fakt bycia legendami rodzimego kina, ale też... to samo nazwisko. Który z Majewskich wypadł lepiej: Janusz z "Czarnym Mercedesem" czy Lech z "Doliną Bogów"?
 • Gdynia 2019: Obywatele

  Gdynia 2019: Obywatele

  Uroczysty pokaz "Obywatela Jonesa" Agnieszki Holland otworzył 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co ciekawe, nie był to jednak najgłośniejszy tytuł spośród prezentowanych tego dnia konkursowych produkcji.
 • Rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

  Rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

  W aurze skandalu startuje tegoroczny, 44. już Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wszystko przez aferę, jaka wybuchła po opublikowaniu składu najważniejszej sekcji imprezy. Konflikt udało się ostatecznie załagodzić, ale niesmak pozostał.