2014

Artykuły - 2014 (405)

Filmy - 2014 (4)

 • Obrazy 2014 roku: Było wyjątkowo niespokojnie

  Rok 2014 przechodzi do historii. Nie był on spokojny. Patrząc wstecz, dostrzegamy głównie konflikty, które w ciągu minionych 12 miesięcy wstrząsały światem. Znów zaogniła się sytuacja w Strefie Gazy. Niespokojnie jest w Iraku i na granicy turecko-syryjskiej: na tych terenach trwa ofensywa Państwa Islamskiego. Płonie świat arabski: zamieszki wybuchają w Egipcie, Jemenie... Bliżej Polski, tuż za naszą wschodnią granicą, toczy się regularna wojna domowa – po aneksji Krymu przez Moskwę prorosyjski wschód Ukrainy chce odłączyć się od reszty kraju. Wrzało również w Hongkongu, gdzie obywatele zaprotestowali przeciwko pogwałcaniu demokracji. W 2014 roku świat drżał także przed śmiercionośnym wirusem Ebola. W Afryce pozbawił on życia setki osób. Oczy międzynarodowej społeczności były zwrócone na Afrykę także z powodu radykalnego islamistycznego ugrupowania Boko Haram. Swój dżihad prowadzi ono w brutalny sposób, uprowadzając niewinnych ludzi i dopuszczając się rozlewu krwi. Inne tragiczne wydarzenia, które należy dopisać do bilansu 2014 r., to zatonięcie promu Sewol u wybrzeży Korei Południowej – a także tajemnicze zaginięcie 43 meksykańskich studentów, ofiar bierności władz nie potrafiących poradzić sobie z gangami terroryzującymi kraj. 6 czerwca 2014 roku przypadła 70. rocznica D-Day, dnia rozpoczęcia operacji Overlord, największego desantu w dziejach, który doprowadził do wyzwolenia Zachodniej Europy spod hitlerowskiego jarzma. Ta sama zachodnia Europa próbuje dziś rozwiązać problem napierającej fali imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Wobec powyższego zestawienia, show-biznesowe wydarzenia minionego roku – jak ślub hollywoodzkiego gwiazdora George'a Clooneya czy druga ciąża brytyjskiej księżnej Kate - wydają się wyjątkowo błache, jednak przecież i one znajdą swoje miejsce w kronice 2014 roku. Nie zapominajmy też o wielkich imprezach sportowych ostatnich 12 miesięcy – zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi i piłkarskim m
 • Absurdy i ciekawostki 2014

  Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Zacznijmy od spojrzenia na minione 12 miesięcy z przymrużeniem oka. Absurdalne konkursy w Japonii, dowcipne inicjatywy (jak światowy dzień bez spodni), pamiętne spotkania (jak to najwyższego człowieka świata z najniższym) - jest co wspominać!
 • "2014 pod znakiem wzrostów"

  W 2014 r. zaskakująco wzrósł dochód narodowy brutto i dochody gospodarstw domowych. Spadały za to inflacja i bezrobocie. Z kolei dyskusja o OFE wywołała ciekawe skutki społeczne, m.in. dyskusję na temat przyszłości ekonomicznej Polaków - mówi prof. Małgorzata Bombol z SGH.
 • Rynek czeka fala upadłości firm!

  W Polsce w minionym miesiącu zbankrutowała blisko setka przedsiębiorstw, czyli o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. – Lipiec jest pod tym względem miesiącem rekordowym – mówi Grzegorz Błachnio, ekspert Euler Hermes. Od przeszło 10 lat nie było takiej liczby upadłości. Pogłębiają się przede wszystkim problemy w branży budowlanej, ale kłopoty mają również firmy produkcyjne i usługowe. Co gorsze, nie widać żadnych symptomów poprawy. Komentuje Grzegorz Błachnio, ekspert w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes z Grupy Allianz.