Biznes - 1944

Artykuły - 1944 (12)

 • Wynalazek, któremu szansę dało wojskowe lotnictwo

  Wynalazek, któremu szansę dało wojskowe lotnictwo

  Długopis to narzędzie wynalezione w 1938 roku przez węgierskiego artystę i dziennikarza László Bíró. Od 29 października 1944 roku jest w masowym użyciu.
 • Pozbawieni specjalnych emerytur

  Członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) - na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej - obniżono uprzywilejowane emerytury - dowiedziała się PAP w MON. Organ odpowiedzialny w resorcie obrony narodowej za wojskowe świadczenia przesłał już zainteresowanym odpowiednie informacje.
 • 1 mld z odchudzonych emerytów!

  1 mld z odchudzonych emerytów!

  Miliard złotych zaoszczędzi rocznie budżet państwa na ustawie obniżającej emerytury byłym funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL. Projekt ustawy, autorstwa Platformy, dotyczy co najmniej 35 ty. byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa.
 • Rząd sypnie groszem

  Rząd sypnie groszem

  Rząd przyspieszył prace nad reprywatyzacją odebranych po wojnie majątków.
 • Faceci się odkują

  Mężczyźni urodzeni w latach 1944-1948 i posiadający 35 lat stażu ubezpieczeniowego będą mieć prawo do emerytury.
 • W tym roku emerytury z ZUS dla 60-letnich mężczyzn

  W tym roku emerytury z ZUS dla 60-letnich mężczyzn

  Resort pracy chce umożliwić przejście na emeryturę 60-letnim mężczyznom. Urodzeni w latach 1944-1948 mężczyźni nie będą walczyć o świadczenie w sądzie. W przyszłorocznym budżecie trzeba dodatkowo znaleźć 2,2 mld zł.
 • Dyskryminowani mężczyźni

  Dyskryminowani mężczyźni

  Trybunał Konstytucyjny uznał, że 60-letni mężczyźni mają prawo do wcześniejszej emerytury. Mężczyźni urodzeni w latach 1944-1948 będą mogli wcześniej skorzystać ze świadczenia. ZUS będzie się ubiegać o interpretację wyroku w resorcie pracy i w Trybunale.
 • 400 zł dla kombatanta

  400 zł specjalnego świadczenia socjalnego dla mających najniższe dochody działaczy opozycji zaangażowanych w walkę o wolną Polskę po 1944 r. oraz dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1944-1989 - to jedna z propozycji resortu pracy w przygotowanych założeniach reformy prawa kombatanckiego.
 • Korona dusi Nobla z ekonomii?

  Korona dusi Nobla z ekonomii?

  Nagrodę Nobla z ekonomii otrzymali Robert J. Aumann i Thoms C. Schelling. Media spekulowały, że nagrodę mogą też otrzymać: Robert J.Barro - profesor ekonomii z Uniwersytetu Harvarda, Paul M.Romer ze Stanford University Graduate School of Business, Eugene F.Fam z Graduate School of Business University of Chicago, Kenneth R.French z Tuck School of Business, Darthmouth College, Paul Krugman z Princeton University oraz Jagdish Bhagwati z Columbia University.
 • Odbierz rekompensatę, zainwestuj w obligacje

  Od 25 czerwca br. osoby urodzone w 1944 roku powinny zgłaszać się do oddziałów PKO BP po odbiór rekompensat pieniężnych Skarbu Państwa. Ci, którzy zdecydują się na oszczędzanie mają do nadal do dyspozycji czerwcową emisję detalicznych obligacji skarbowych. Od 1 lipca rozpoczyna się również sprzedaż nowej serii obligacji detalicznych.