1940

Artykuły - 1940 (7)

 • Postawił w lesie pomnik smoleński. Skazano go za zniszczenie mienia

  Postawił w lesie pomnik smoleński. Skazano go za zniszczenie mienia

  Pomnik z dużym napisem "Katyń 1940 - Smoleńsk 2010" powstał w lesie koło Praszki na Opolszczyźnie. Nadleśnictwo Wieluń, do którego należy las, zawiadomiło prokuraturę, by ta sprawdziła, czy nie doszło do znieważenia symboli państwowych zamontowanych na drzewach.
 • Charlie Chaplin: Druga część kolekcji

  Charlie Chaplin: Druga część kolekcji

  Charlie Chaplin należy do grona największych artystów XX wieku. 5 października na DVD ukazuje się druga część kolekcji filmów Chaplina, a wśród nich: "Paryżanka" (1923), "Dyktator" (1940), "Pan Verdoux" (1947), "Światła rampy" (1952) oraz "Król w Nowym Jorku" (1957).
 • Marta Lipińska- Biografia

  Polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa. Urodzona 14 maja 1940 roku w Borysławiu.
 • O masowych wywózkach Polaków

  O masowych wywózkach Polaków

  "Afryka mojego dzieciństwa" to film dokumentalny opowiadający historię dzieci, które wraz z rodzinami zostały w 1940 r. wywiezione z polskich Kresów w głąb Rosji, a potem z armią gen. Andersa trafiły na Bliski Wschód i do Afryki.
 • Katyń w fotografiach

  Katyń w fotografiach

  21 września na ekranach kin debiutuje najnowszy film Andrzeja Wajdy "Katyń". Z tej okazji w Cinema City Zakopianka w Krakowie zorganizowano wystawę fotograficzno- dokumentalną "Katyń 1940".
 • Na marginesie filmu Wajdy

  Na marginesie filmu Wajdy

  W ramach kampanii społecznej "Pamiętam. Katyń 1940", organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, w głównych miastach Polski trwa akcja bilbordowa; w kilkunastu rozgłośniach emitowane są spoty radiowe nawiązujące do zbrodni katyńskiej.
 • Odeszła partnerka Bogarta

  Odeszła partnerka Bogarta

  Amerykańska aktorka Martha Scott zmarła w wieku lat 90. Największą sławę przyniósł jej występ w filmie "Our Town" (1940), za który otrzymała nominację do Oscara. Zagrała także u boku Humphreya Bogarta w filmie "Godziny rozpaczy" z 1955 roku.