traktat

Artykuły - Traktat (308)

 • MSZ: Wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy. Rosja narusza traktat

  MSZ: Wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy. Rosja narusza traktat

  MSZ poinformowało, że Polska z niepokojem przyjmuje ustalenia o naruszaniu przez Rosję traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF) z 1987 r. Podważenie traktatu byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego - ocenia resort.
 • Spór w Sejmie ws. ratyfikacji chorwackiego traktatu akcesyjnego

  Spór w Sejmie ws. ratyfikacji chorwackiego traktatu akcesyjnego

  Przystąpienie Chorwacji do UE nie wiąże się z przekazaniem przez Polskę kompetencji organizacji międzynarodowej, dlatego ratyfikacja traktatu akcesyjnego powinna się odbyć zwykłą większością - uważa PO. PiS nie zgadza się z tym i zarzuca PO, że jest głucha na argumenty.
 • "Der Spiegel": Merkel domaga się nowego traktatu UE

  "Der Spiegel": Merkel domaga się nowego traktatu UE

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel domaga się powołania jeszcze w tym roku konwentu, który miałby opracować projektu nowego traktatu UE, zapewniającego wspólnocie europejskiej ściślejszą integrację polityczną - poinformował w sobotę tygodnik "Der Spiegel".
 • 20 lat temu podpisano Traktat z Maastricht

  Powołanie do życia pozbawionej granic wewnętrznych Unii Europejskiej o politycznej tożsamości, unia walutowa i euro, europejskie obywatelstwo oraz wspólna polityka zagraniczna - to niektóre z nowości, jakie przyniósł przyjęty 20 lat temu Traktat z Maastricht.
 • Van Rompuy rozsyła pierwszy projekt nowego traktatu

  Van Rompuy rozsyła pierwszy projekt nowego traktatu

  Kraje spoza euro, które podpiszą nowy traktat międzyrządowy, będą musiały respektować jego zasady z dniem wejścia do euro, chyba, że same zdecydują się na to wcześniej - głosi projekt nowego traktatu rozsyłany w piątek do stolic.
 • KE nie zaakceptuje traktatu niezgodnego z prawem UE

  KE nie zaakceptuje traktatu niezgodnego z prawem UE

  Komisja Europejska nie zaakceptuje żadnego traktatu międzyrządowego, który będzie niezgodny z prawem UE - zapewnił podczas debaty w PE przewodniczący KE Jose Barroso. Chodzi o nowy pakt fiskalny uzgodniony na ostatnim szczycie unijnym.
 • Jutro Chorwacja podpisze traktat akcesyjny z UE

  Po 6 latach negocjacji w piątek Chorwacja podpisze w Brukseli traktat o przystąpieniu do UE, co nastąpi 1 lipca 2013 r., o ile Chorwaci powiedzą "tak" w referendum. Podpisanie odbędzie się tuż przed szczytem UE, w którym Chorwacja weźmie udział jako obserwator.
 • Nowy traktat euro - możliwa umowa z Polską

  Nowy traktat euro - możliwa umowa z Polską

  - Coraz więcej dyplomatów twierdzi, że to nie przez zmianę obecnego traktatu UE, ale nową umowę międzyrządową Berlin wymusi nowe zasady dyscypliny finansowej i zarządzania gospodarczego. Będzie otwarta dla Polski, zapewnia Berlin. Mówi się o umowie typu Schengen.
 • Buzek: Zmiany traktatu UE nieuniknione, ale nie teraz

  Buzek: Zmiany traktatu UE nieuniknione, ale nie teraz

  Zmiany traktatu UE na pewno będą miały miejsce - powiedział dzisiaj w Brukseli szef PE Jerzy Buzek, który uczestniczył w pierwszej części szczytu UE w Brukseli. Podkreślił, że zmiany powinny być ograniczone i nie dotyczyć najbliższej przyszłości.
 • Miecz Damoklesa nad naszym NFZ

  Miecz Damoklesa nad naszym NFZ

  Polska może nie wdrażać zapisów dyrektywy UE o usługach medycznych, jeżeli uzna, że szkodzą one naszemu systemowi ochrony zdrowia.

Filmy - Traktat (2)

 • Europosłowie poparli działania Komisji Europejskiej wobec Polski

  Europosłowie poparli działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności związaną z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanych przez Polskę reform wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy. Głosowało 617 europosłów; za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu.
 • Szydło o Unii Europejskiej i nowym traktacie (11.07.2016) (TV Interia)

  Szydło o Unii Europejskiej i nowym traktacie (11.07.2016) (TV Interia)