Zdecydowana większość Polaków uważa, że Szymon Hołownia powinien przekazać stanowisko marszałka Sejmu Włodzimierzowi Czarzastemu, zgodnie z umową koalicyjną.
Sondaż Instytutu Badań Pollster pokazuje, że 75% respondentów popiera rotację na tym stanowisku, a sam Hołownia zapowiedział, że po ustąpieniu nie dołączy do rządu.
Wewnątrz koalicji pojawiały się jednak głosy, że marszałek powinien pełnić funkcję do końca kadencji, chociaż obowiązuje umowa o rotacyjnym sprawowaniu tego stanowiska.
Andrzej Szejna straci stanowisko wiceministra spraw zagranicznych podczas lipcowej rekonstrukcji rządu, co potwierdziły źródła w Nowej Lewicy.
Dymisja polityka związana jest z zarzutami o nieprawidłowości w rozliczaniu kilometrówek oraz nadużywanie alkoholu, o czym informowały media.
Szejna zaprzecza zarzutom dotyczącym rozliczeń i publicznie odniósł się do problemów zdrowotnych, przepraszając za sytuację i zapowiadając pozew wobec jednej z byłych członkiń partii.
Pogoda na północy Polski gwałtownie się pogorszyła – w powiecie słupskim ogłoszono czerwony alert pogodowy z powodu intensywnych opadów i burz z silnym wiatrem.
IMGW i RCB wydały ostrzeżenia najwyższego stopnia dla kilku regionów, a w mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze nagrania zalanych dróg.
Ostrzeżenia różnych stopni obowiązują też w innych częściach kraju, a mieszkańcom zalecono śledzenie komunikatów i przygotowanie się na możliwe przerwy w dostawie prądu.
Komisja Europejska zaprezentowała projekt nowego budżetu UE na lata 2028-2034 o wartości 2 bilionów euro, przewidując m.in. znaczące środki na rolnictwo, obronność, innowacje oraz wsparcie dla Ukrainy.
Budżet ma być odpowiedzią na wyzwania takie jak konsekwencje wojny w Ukrainie, rosnące napięcia geopolityczne, potrzeba zwiększenia konkurencyjności oraz możliwe rozszerzenie UE.
W związku ze spłatą wcześniejszych pożyczek UE rozważa nowe źródła dochodów, w tym opłaty środowiskowe czy podatki od e-handlu i korporacji.
Rosyjskie drony zaatakowały fabrykę polskiej firmy Barlinek w Winnicy na Ukrainie, powodując pożary i raniąc kilka osób, choć wszyscy pracownicy schronili się w schronach.
Sikorski oraz przedstawiciele MSZ podkreślają, że atak był celowy i wpisuje się w rosyjską strategię siania terroru, a wizyta polskich i ukraińskich dyplomatów w Lublinie miała podkreślić jedność wobec rosyjskiej agresji.
Według ukraińskich źródeł, tej samej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak dronami i rakietą na kilka miast Ukrainy, w tym Winnicę, powodując kolejne zniszczenia infrastruktury i rany u cywilów.
Na polsko-białoruskiej granicy doszło do niebezpiecznego ataku na polskich żołnierzy i Straż Graniczną, w którym użyto kamieni oraz koktajlu Mołotowa.
Polskie służby zatrzymały 10 cudzoziemców podejrzanych o udział w incydencie, a władze podkreślają, że odpowiedzialność za zdarzenie ponosi strona białoruska.
Służby informują o rosnącej liczbie nielegalnych prób przekroczenia granicy, a polskie prawo zostało zmienione, by lepiej chronić mundurowych podczas służby.
Narodowy Bank Polski opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w czerwcu 2025 roku – inflacja CPI wyniosła 4,1% r/r, a inflacja bazowa bez cen żywności i energii 3,4% r/r.
Analitycy przewidują spadek inflacji już w lipcu, co może doprowadzić do obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.
NBP podkreśla, że analizowanie różnych wskaźników inflacji bazowej pozwala lepiej zrozumieć źródła i trwałość inflacji w Polsce.
Prokuratura złożyła wnioski o uchylenie immunitetu Małgorzaty Manowskiej, Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego oraz Przewodniczącej Trybunału Stanu, w związku z podejrzeniem popełnienia trzech przestępstw.
Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień przy głosowaniach w Kolegium SN, niedopełnienia obowiązków przy zwoływaniu posiedzenia Trybunału Stanu oraz niewykonania postanowienia sądowego dotyczącego zawieszenia sędziego Juszczyszyna.
Aby Małgorzata Manowska mogła zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej, niezbędne jest uchylenie jej immunitetu przez Sąd Najwyższy oraz Trybunał Stanu.
Senat jednomyślnie przyjął uchwałę potępiającą wypowiedzi Grzegorza Brauna, które relatywizowały zbrodnie nazistowskie i zaprzeczały istnieniu komór gazowych w Auschwitz.
Parlamentarzyści podkreślili, że takie działania godzą w pamięć ofiar Holokaustu, naruszają polskie prawo i fundamentalne wartości wspólnoty narodowej.
W reakcji na kontrowersyjne słowa Brauna, IPN wszczął śledztwo, a senatorowie zaapelowali o odpowiedzialność za słowo i niepozostawanie obojętnym.