zmiany

Artykuły - Zmiany (214)

Filmy - Zmiany (33)

 • Wieczorny protest przed Senatem przeciw reformie sądownictwa. Ustawy przyjęto

  Wieczorem pod Senatem odbyła się kolejna demonstracja przeciwników reformy sądownictwa. Do sali, w której obradowali senatorowie, dochodziły zza okna okrzyki protestujących "zdrada stanu!", "Polska wam tego nie wybaczy!", "hańba!". Przy sprzeciwie opozycji, Senat przyjął bez poprawek nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawy mogą już trafić do podpisu do prezydenta.
 • "Oni nie mają pojęcia o prawie wyborczym" W. Hermeliński krytykuje wyłanianie komisarzy spoza środowiska sędziowskiego

  Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński krytycznie odniósł się do zmiany w ustawie o ordynacji wyborczej, która zakłada rezygnację z wymogu przynależności do stanu sędziowskiego w przypadku komisarzy wyborczych. – Sędziowie odpowiadają za swoje czyny, a tutaj nie będzie żadnej odpowiedzialności. Taki komisarz z nadania partyjnego, powołany jako osoba niebędąca sędzią - nie mamy o nim żadnej wiedzy, nie znamy tych ludzi. A jeśli chodzi o sędziów, mamy jakieś rozeznanie. Hermeliński wyraził też obawę, że komisarze wyłaniani według nowych zasad nie będą mieli wystarczającej wiedzy do pełnienia swojej funkcji. – To są ludzie zupełnie świeży, więc jak możemy z tymi ludźmi przystępować do wyborów, skoro oni nie mają pojęcia o prawie wyborczym? - pytał przewodniczący PKW.
 • "Najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy" - E. Łętowska o zmianach w sądownictwie

  Mówimy o atmosferze, w której dokonuje się zasadnicza zmiana ustrojowa bez zmiany konstytucji, ale dokonuje się w strasznie złym stylu, w stylu pohukiwania i połajanek (…) - powiedziała Ewa Łętowska, odnosząc się do prac nad forsowanymi przez PiS ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Dla mnie najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy, że łykamy tak gorszący styl, tak poważnych zmian, przy pustej sali – dodała.
 • Najnowsze zmiany dotyczące systemu emerytalnego

  Nowe przepisy dotyczące uprawnień emerytalnych będą obowiązywać od 1 października br. Ponieważ mieliśmy najpierw podwyższenie wieku emerytalnego i jego zrównanie dla mężczyzn i kobiet, a następnie powrócono do stanu prawnego sprzed 2013 r., potrzebne było ujednolicenie, dotyczące ochrony pracowników w okresie przedemerytalnym.